Miért szorul meg a fúrószár?
Amikor a fúrószár az átérés határán van, a külső átmérőre koncentrálódik a nyomatékterhelés.
Azaz nem a teljes él forgácsol ilyenkor már.
Teljesen normális jelenség. Nem véletlen, hogy vasanyagok fúrási műveleteinél a munkadarab rögzítendő, munkavédelmi szempontból is.
Ha a tokmány megforog, az minden bizonnyal az elégtelen megfogás következménye. A fúrószárat rendesen be kell fogni, meghúzni. Ennek elhanyagolása ugyanis nemcsak a fúrószár megkopását, de akár a tokmány roncsolódását is maga után vonhatja, vagyis ahogy mondod, elnyalódik...
Sajnos főleg a manapság divatos gyorsszorítós tokmányoknál jelentkezik ez a probléma, mert adott idő után a megszorítás már nem olyan, mint újkorú állapotban.
Én ezért pl. a hagyományos fogaskoszorús tokmányokat részesítem előnyben. De ez persze személyfüggő, hogy ki mivel szeret inkább dolgozni.
Egyéb: Ha a tokmány üt, az nem feltétlen vezet az általad leírt problémához.
Ha meg el van kopva a fúró, akkor meg kell köszörülni. Rossz szerszámmal ugyanis nemcsak balesetveszélyes a fúrási művelet, de a munka is kínlódás vele.
Hagyományos HSS csigafúrókat közönséges bakköszörűn, a piros kövön kézzel lehet köszörülni. Persze megfelelő szakértelem birtokában.
Mert csigafúrót kézzel nagyon kevés ember tud köszörülni, hogy meglegyen a 118 fokos csúcsszög, meg hogy a hátszög is jó legyen. A szimmetrikusságról nem is beszélve...
Szerintem a világon nincs olyan fúrószár,vagy tokmány ami nem ütne,tehát ezzel nem tudsz mit csinálni.
Ahogy előttem írta a mester is,köszörüld meg a csigafúródat,van rengeteg Jutyubés videó,lehet próbálkozni,szemedre,kezedre vigyázni.
Másik dolog,talán segíthet ha finomabban nyomod,illetve a fordulatszámot variálod valamilyen irányban.
Fúráskor,nem árt valami üregelő sparay-vel,vágó olajjal,motor olajjal megkínálni a fúrószárat,h hűtse,ill ne menjen ki az éle hamar.
Túl nagyot harap,valamint kenőanyag hiánya okozza.
Fúrószárat nem dobunk el,hanem újra élezzük állványos köszörűn,a tengely felmaródást óvatosan kiköszörüljük.
Előzőekhez annyit tennék hozzá, hogy minden fúrónak megvan a fúrási mélysége és átmérője a gyártótól (használatiban). Ha ennél nagyobb paraméterekkel fúrunk ez előfordulhat, de meg is állhat a fúró mert nem bírja.
Mindenesetre az erősebb befogás az első amit megnéznék. Ha nem tudod erősebben befogni akkor lassan fúrd a végén.
Másik még ha egy mélyebb furatnál nem tartjuk merőlegesen akkor a furatfalon is beszorulhat akkor is ha amúgy vinné.
Hát igen, gyorstokmányos megoldásnál sok minden előfordulhat, ahogy #1 válaszomban utaltam is erre.
Szinte tapasztalatból is, amikor jönnek ilyen problémák, tudom azt, hogy mi a külnbség a hagyományos fogaskoszorús és a gyorsszorítós megoldás közt.
Na mindegy, tegyük ezt félre egyenlőre.
Nagyon jó, ha a fúrókat esztergályos élezi újra. A gyakorlott esztergályos szakmából kifolyólag ért az ilyenhez, és a jó esztergályos ismeri a szerszám élszögeit a gyakorlatban is, nemcsak elméletben.
Érvényes az átfúrás utáni időszakra is, hogy fokozott óvatossággal, finoman kell haladni, ahogy a tisztelt Fantom83 válaszoló is nagyfokú precizitás birtokában említi.
Ezen túl a fúró kúpossága külön kérdés lehet. A fúrókat úgy gyártják, hogy eleve a szár felé kúpos, azaz fogásvételkor a beszorulás lehetősége ne álljon fenn. A kúposság mértékét szabvány írja elő, általában ez 1,5-3 fok.
Ha a te fúród beszorul, akkor valószínűleg a szalagélek is megkoptak jelentősen.
Az ilyen fúróknak azt a részét, ahol a szalagél jelentősen megkopott, egyszerűen flex-szel le kell vágni.
Újra kell köszörülni a főéleket. Igaz hogy rövidebb lesz, de rövidebb furatokhoz használható.
Persze egy kép nem ártana arról, hogy mégis hogy néz ki a te csigafúród.
Láthatatlanban elég nehéz mondani bármit is, amit fentebb leírtam, általános.
Ha a kezemben lenne a te fúród, akkor ránézésre biztosan meg tudnám állapítani, hogy mi a probléma. Ezzel valószínűleg nem vagyok egyedül persze, mert pl. Fantom83 válaszából adódóan ő is nagy szakmabeli, akár csak én.
Remélem elég jó minőségű a kép. Ez a fúrószár 10 mm-es, és jól sejtettem, meg van kopva a szalagél. Öt tizeddel vékonyabb a csúcsánál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!