Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Miért szorul meg a fúrószár?

Miért szorul meg a fúrószár?

Figyelt kérdés
Fém fúrásakor (zártszelvény, szögvas), amikor már az éle éppen átér az anyagon, megszorul a fúrószár és megforog a tokmány rajta. Létezik h kónuszosra van kopva, vagy üt a fúrószár? Ha igen, akkor kuka? Attól tartok h a tokmány is elnyalódik így. Az ilyen "megcsavart" fúrószárakat érdemes még használni, vagy inkább dobjam el?

2018. máj. 1. 00:01
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Amikor a fúrószár az átérés határán van, a külső átmérőre koncentrálódik a nyomatékterhelés.


Azaz nem a teljes él forgácsol ilyenkor már.


Teljesen normális jelenség. Nem véletlen, hogy vasanyagok fúrási műveleteinél a munkadarab rögzítendő, munkavédelmi szempontból is.


Ha a tokmány megforog, az minden bizonnyal az elégtelen megfogás következménye. A fúrószárat rendesen be kell fogni, meghúzni. Ennek elhanyagolása ugyanis nemcsak a fúrószár megkopását, de akár a tokmány roncsolódását is maga után vonhatja, vagyis ahogy mondod, elnyalódik...


Sajnos főleg a manapság divatos gyorsszorítós tokmányoknál jelentkezik ez a probléma, mert adott idő után a megszorítás már nem olyan, mint újkorú állapotban.


Én ezért pl. a hagyományos fogaskoszorús tokmányokat részesítem előnyben. De ez persze személyfüggő, hogy ki mivel szeret inkább dolgozni.



Egyéb: Ha a tokmány üt, az nem feltétlen vezet az általad leírt problémához.


Ha meg el van kopva a fúró, akkor meg kell köszörülni. Rossz szerszámmal ugyanis nemcsak balesetveszélyes a fúrási művelet, de a munka is kínlódás vele.


Hagyományos HSS csigafúrókat közönséges bakköszörűn, a piros kövön kézzel lehet köszörülni. Persze megfelelő szakértelem birtokában.

Mert csigafúrót kézzel nagyon kevés ember tud köszörülni, hogy meglegyen a 118 fokos csúcsszög, meg hogy a hátszög is jó legyen. A szimmetrikusságról nem is beszélve...

2018. máj. 1. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Fantom83 ***** válasza:
100%

Szerintem a világon nincs olyan fúrószár,vagy tokmány ami nem ütne,tehát ezzel nem tudsz mit csinálni.

Ahogy előttem írta a mester is,köszörüld meg a csigafúródat,van rengeteg Jutyubés videó,lehet próbálkozni,szemedre,kezedre vigyázni.

Másik dolog,talán segíthet ha finomabban nyomod,illetve a fordulatszámot variálod valamilyen irányban.

Fúráskor,nem árt valami üregelő sparay-vel,vágó olajjal,motor olajjal megkínálni a fúrószárat,h hűtse,ill ne menjen ki az éle hamar.

2018. máj. 1. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
"amikor már az éle éppen átér az anyagon" nem arról van szó, hogy a végén belekap?
2018. máj. 1. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Túl nagyot harap,valamint kenőanyag hiánya okozza.

Fúrószárat nem dobunk el,hanem újra élezzük állványos köszörűn,a tengely felmaródást óvatosan kiköszörüljük.

2018. máj. 1. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 TappancsMancs ***** válasza:

Előzőekhez annyit tennék hozzá, hogy minden fúrónak megvan a fúrási mélysége és átmérője a gyártótól (használatiban). Ha ennél nagyobb paraméterekkel fúrunk ez előfordulhat, de meg is állhat a fúró mert nem bírja.


Mindenesetre az erősebb befogás az első amit megnéznék. Ha nem tudod erősebben befogni akkor lassan fúrd a végén.


Másik még ha egy mélyebb furatnál nem tartjuk merőlegesen akkor a furatfalon is beszorulhat akkor is ha amúgy vinné.

2018. máj. 1. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Gyorstokmányos Bosch fúrógépről van szó. És nem mindegyik fúrószárral csinál ilyet, különösen a vastagabbakkal mint például a 8-as vagy annál nagyobbal (10-estől nagyobbal nem szoktam fúrni). A fúrószárakat egy esztergályos ismerősöm szokta élezni. A jelenség abban nyilvánul meg hogy a fúrószár élei már átérnek az anyagon (tehát nem akad meg az él), és mikor tolnám tovább hogy kitisztázza a furatot, megszorul. Innen gondolom hogy egy kicsit kúpos lehet a vége, mivel eléggé használtak már egyes fúrószárak. Lehet az hogy a szár legfelső vége (ha pl. mindig csak egy centire nyomják át az anyagon) vékonyabbra kopik?
2018. máj. 1. 20:47
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Hát igen, gyorstokmányos megoldásnál sok minden előfordulhat, ahogy #1 válaszomban utaltam is erre.

Szinte tapasztalatból is, amikor jönnek ilyen problémák, tudom azt, hogy mi a külnbség a hagyományos fogaskoszorús és a gyorsszorítós megoldás közt.


Na mindegy, tegyük ezt félre egyenlőre.


Nagyon jó, ha a fúrókat esztergályos élezi újra. A gyakorlott esztergályos szakmából kifolyólag ért az ilyenhez, és a jó esztergályos ismeri a szerszám élszögeit a gyakorlatban is, nemcsak elméletben.


Érvényes az átfúrás utáni időszakra is, hogy fokozott óvatossággal, finoman kell haladni, ahogy a tisztelt Fantom83 válaszoló is nagyfokú precizitás birtokában említi.


Ezen túl a fúró kúpossága külön kérdés lehet. A fúrókat úgy gyártják, hogy eleve a szár felé kúpos, azaz fogásvételkor a beszorulás lehetősége ne álljon fenn. A kúposság mértékét szabvány írja elő, általában ez 1,5-3 fok.


Ha a te fúród beszorul, akkor valószínűleg a szalagélek is megkoptak jelentősen.


Az ilyen fúróknak azt a részét, ahol a szalagél jelentősen megkopott, egyszerűen flex-szel le kell vágni.


Újra kell köszörülni a főéleket. Igaz hogy rövidebb lesz, de rövidebb furatokhoz használható.



Persze egy kép nem ártana arról, hogy mégis hogy néz ki a te csigafúród.

Láthatatlanban elég nehéz mondani bármit is, amit fentebb leírtam, általános.


Ha a kezemben lenne a te fúród, akkor ránézésre biztosan meg tudnám állapítani, hogy mi a probléma. Ezzel valószínűleg nem vagyok egyedül persze, mert pl. Fantom83 válaszából adódóan ő is nagy szakmabeli, akár csak én.

2018. máj. 5. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

[link]

Remélem elég jó minőségű a kép. Ez a fúrószár 10 mm-es, és jól sejtettem, meg van kopva a szalagél. Öt tizeddel vékonyabb a csúcsánál.

2018. máj. 5. 22:57
 9/13 anonim ***** válasza:
nem lehet megnyitni a képet sajnos.
2018. máj. 6. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
2018. máj. 6. 13:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!