Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Barkácsolni szerető emberek:...

Barkácsolni szerető emberek: szerintetek ez mennyire kivitelezhető?

Figyelt kérdés

Terveztem magamnak egy íróasztalt, polcokkal.

Megvettem hozzá a fenyőléceket, kézifűrésszel levágtam, aztán, hogy milliméterre pontos legyen, lecsiszoltam (meg a többi részét is lecsiszoltam, hogy sima legyen, de a lényeg, hogy már méretben vannak, csak össze kell őket rakni).

Innentől úgy tervezem megcsinálni, hogy faragasztóval (praktikerest néztem ki) összeragasztom, szorítót rakok rá. Nem tudom, hogy ez elég-e, még nem próbáltam ki a faragasztót (meg se vettem még), vagy érdemes lenne szögelni, esetleg csavarozni is. A szögekkel való rögzítés könnyebb lenne nekem, egyrészt, mert kalapácsom van itthon, de fúróm, az nincs, másrészt, mert szöget már vertem be, de a csavarozáshoz fogalmam sincs, hogy kezdjek neki. Viszont attól tartok, hogy a szög "szétszedné" a fa szerkezetét, szóval szétnyílna.

Széket már csináltam otthon, azt szögeltem, viszont az puhább fából volt. Pontosan nem tudom, milyenből, mert egy régi szekrény hulladékait használtam fel, de szálkája se nagyon volt, és még a körmömmel is tudok bele karcolni, teljesen más, mint ezek a deszkák.

Asztalost nem tudok most hívni, az asztalra viszont most van szükség, apám meg széttárta a karjait, hogy ő ilyet még nem csinált.

Szóval:

1) A faragasztóban bízhatok, elég egyedül ahhoz, hogy stabil legyen a bútor? (márkát is nyugodtan ajánlhattok :) )

2) Lehet fenyődeszkába szöget verni? Ha igen, mire érdemes figyelnem? Vagy ebben az esetben fölösleges, vagy inkább kérjek kölcsön valakitől egy fúrót?

Köszönöm!


2017. dec. 28. 12:55
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Fatipli. Azt úgy ragasztani nem csak simán.
2017. dec. 28. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
75%
Ez így kevés információ, csak a részletekre tudok reagálni. Fenyődeszkába is lehet szöget verni, de jól kell megválasztani a deszka méreteihez a szög méreteit. Ajánlatos a szögnek is előfúrni, vagy legalább árral előszúrni, sőt esetenként a szög hegyét letompítani egy kalapácsütéssel.A szöget a deszkába kissé ferdén kell beütni. Mivel egy asztal általában nagyobb terhelésnek van kitéve, ezért mozgás/nyaklás ellen csapolásokat szoktak alkalmazni (legalább a lábazatnál, de a kávánál mindenképpen). Nem tudom, hogy a "tervezést" minek alapján végezted el, de ha nem vagy járatos a bútortervezésben, akkor előtte érdemes ilyenkor előzetesen akár csak barkács célokra készült könyveket tanulmányozni a technológiai fogásokat stb. illetően.
2017. dec. 28. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
49%

Mi simán összefogattuk önmetsző forgácslap csavarokkal a házi készítésű szekrénykénket. Jobb lett, mint gondoltuk. Ehhez viszont kell csavar és egy akkus behajtó.

Ha nagyon precíz akartam volna lenni, akkor valószínű fa tipliket használtunk volna, nekem viszont mindegy volt, hogy látszik-e az oldalán 4 csavar, mivel nem látszik az oldala.

Nekem a szög kicsit kókányabb megoldás, de lehet szögelni is persze. A mérete fontos.

2017. dec. 28. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 TappancsMancs ***** válasza:

A rögzítéstechnika legalja a szögelés. Főként bútor esetében 0 minőségi szint. Bútort minimum csavarozzuk vagy fatiplis csapolás még jobb. Amúgy ha szögelnéd akkor már azzal az erővel csavarozhatod is és erősebb kötést ad. Még egy dolog - az önfúrós csavarokat nyugodtan felejtsd el, ha megnézed közelről a fúrójuk szélesebb a csavar magméreténél, túlfúrják és a menet csak félig tud belekapni a túl vastag furatba. Rosszabbul tart mint egy sima csavar. Akkor inkább normál facsavar erősebb.


Ha már fenyőből lesz az jelent egy minőséget annak okán, hogy tiszta fa. Ezért jobb lenne vastagabb fatiplivel csapolni. Nyugi nem nagy ügy. A fatipli egy fa rudacska ami belemegy a furatba és bele is van ragasztva.

[link]

[link]

[link]


A fatiplis csapolás menete (iit a videón a fatipliző sablont is elkészíti, végén mutatja a használatát):

Lehet venni szerszám és barkács boltokban fatipliző sablonokat.

https://www.youtube.com/watch?v=vrjLL51outY


Ha tiszta fa akkor mivel csapolás is rengeteg féle van akár látszódhat is a csapolása, egyedi stílus ad. Tiszta fánál egybesimul. Vagyis a videó kapcsán ezt lehet úgy is hogy nem külön külön fúrjuk a két oldalát, hanem összeillesztve egybefúrjuk - kb mintha kívülről csavaroznánk de csapoljuk. Ehhez össze kell állítani, faragasztózni és össze rögzíteni. Jól illeszkedjenek, meglazítva pontosan illeszthető. Ellenőrizzük a derékszögeket és átlókat is. Ha jól összeállt lehet fúrni a fatipli vastagságával és mehet bele a fatipli faragasztóval. A videón asszem nem ragasztotta be csak mutatta az illeszkedését. Lehet kapni sima nem érdesített fatiplit is, nyilván itt az a jobb mert kívül szép kerek mintázatot ad. Kicsit érjen ki majd száradás után lehet letolni síkba vésővel.


De az biztos hogy ne szögeld akkor inkább egybefúrás és csavarozás erősebb. A szög idővel kivándorol, kilazul.

2017. dec. 28. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 TappancsMancs ***** válasza:
Ja és barkács boltokban szerszámboltokban nem kell az első link szerint kilóra venni fatiplit. Vannak kis csomagok 10 - 20 - 30 stb darabonként. Én néznék sima felületűt és ha csak hosszú szárban kapsz el lehet darabolni.
2017. dec. 28. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 TappancsMancs ***** válasza:

Na még valami :) a faragasztók elég erősek, a ragasztás erősebb többnyire magánál a fánál is, vagyis inkább törik a ragasztás mellett. Ha csavaroznád akkor is ragasszad és utána csavarozd.


Akár fatipli akár csavarok a sűrűségük legyen kb 3 cm-enként egy-egy. Így stabil lesz a bútor.

2017. dec. 28. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

Én pont úgy terveztem bútort, hogy először utánaolvastam szaklapokban és interneten. De a tiplizést valamiért egy olyan dolognak írták le, hogy ez egyszeri embernek lehetetlen, és nagyon nagy szaktudást igényel. Én emiatt vaciláltam az általam is (minden előnyével és hátrányával ismert) szögelés, és a fúrás közt, de a tiplizést élből elutasítottam, hogy ez nekem nem menne. Most a videók után rájöttem, hogy nem az Ördögtől való, szóval valószínűleg ezzel fogom megcsinálni. Nagyon szépen köszönöm a videókat.

És annak a kérdezőnek is köszönöm, aki a csap fontosságára felhívta a figyelmem :) Tudtam ugyan róla, de így méginkább utánaolvastam, és átgondoltam a terveim, volt olyan rész, amit nem terveztem meg elég alaposan.

2017. dec. 29. 01:41
 8/10 A kérdező kommentje:

Ja, ha készen lesz, és bárki szeretné (vagy ezen a hétvégén, vagy a következő hétvégén) nagyon szívesen küldök embereknek előtte-utána fotókat. Csak mivel Ti szerettek barkácsolni, én szívesen bemutatom, hogy röhög rajtam az egész lakótelep, ahová még csak most költözök be :D Legyen valami szórakozásotok az önzetlen segítségért cserébe, amit nyújtotok :D

Remélem, jó lesz, amit csinálok (ez most már csak rajtam múlik), és tényleg nagyon szépen köszönöm a segítséget! Ha úgy lenne, egy sörrel, vagy bármivel szívesen meghálálnám!

2017. dec. 29. 01:49
 9/10 TappancsMancs ***** válasza:

Volt még valami asszem még nem volt róla szó. Csinálj ahogy van összerakási próbát két okból, részben, hogy megnézd mennyire passzolnak egymáshoz pl az asztallap kilóg e vagy kisebb. Másik az össze pillanatszorítózás ami némi babrityolásal is jár. Félig szorosan igazítható.


A teljesen átfúrt csapolásnak az az előnye, hogy ha jól van összeillesztve akkor a két-két érintkező rész furatai az egybefúrás miatt teljesen passzolnak. Míg ha külön külön vannak fúrva és belső csapolás ott elég pontosan kell illeszkedjenek, persze az is megtanulható, van módszer és odafigyelés rá.


Ha illeszkedik akkor szétszedés, össze faragasztózás majd összerakás és várni amíg megszárad (24ó). Ellenőrizni a derékszögeket és sarkoknál az illeszkedéseket. Kifolyt ragasztót letörölni alaposan.


Ha megszáradt akkor se szedni még szét, ekkor a legstabilabb ekkor lehet egybefúrni, így biztos nem mozdul el közben. Jó sűrűn 3 akár 2 cm-enként egy sima felületű fatipli. A fúrásokat érdemes végig megcsinálni, szívószállal a furatból kifúni a port. Ja a fúrószárra tegyél szigetelőszalagot mélység jelölésnek, de inkább hajszálnyit mélyebb legyen a furat. A ledarabolt tipliket kívül kend be teljesen és mehetnek bele, közben látni fogod mennyit kell rákenni. Figyelni ne toljuk bele a furatba, maradjon kilógó rész, így lehet teljesen síkba vágni a végén. Így szép ha egy síkba kerülnek.


Előtte a fatipli vagy farúd, fapálca méreteit mérd ki mekkora hosszok kellenek. Ha nem sima fatipli hanem barkács farúd akkor nézd meg mert nem igazán kerekek. Fatelepen is szokott lenni sima felületű fatipli szál. Kell majd kalapács hogy beüssed.


Csapolás van sok féle, ez a képen a bal alsó lesz. A jobb felső a fecskefark csapolás és a lényeg hogy ha a végén síkba van vésve akkor egy látható csapolás ami jól mutat.

[link]

[link]


Érdekesség kép egyéb csapolások:

[link]


Belső csapoláshoz eszközök:

[link]

2017. dec. 29. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 TappancsMancs ***** válasza:
Por kifúvásnál szemüveg vagy csukott szem :D Elég kínos lehet... :)
2017. dec. 29. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!