Lamináló gép nélkül szeretnék laminálni. Lehetséges? Ha igen, akkor hogy?
Kétféle laminálás létezik. Egyiknél egy hőre lágyuló fóliát fűtött forró hengerek olvasztanak rá a közéjük csúsztatott papírba. Ezt gép nélkül ne próbáld ki, mert sose lesz tökéletes az eredmény. Próbáltam vasalóval, fénymásoló fűtött hengerében, stb. egyik se vált be.
A fóliák is eltérnek vastagságban, olvadáspontban.
80C .... 140C közt szoktak dolgozni velük, a érték csomagoláson fel van tüntetve. Ide kell a lamináló gépet beállítani. Job gépeknél az előtolási sebesség, illetve nyomóerő állítható. Vastagabb fóliáknál nagyobb erő, kisebb előtolás szükséges. Ha ez nem állítható, akkor vékonyhoz alacsonyabb, vastaghoz magasabb hőfok beállítást lehet használni. Egyes olcsóbb típusok hőmérséklete csak 2..3 fokozatban állítható.
Nekem is ilyenem van. Ennél 2..3 alkalommal kell némelyik fóliát átküldeni, hogy rendesen beleolvadjon a papírba.
Ez sajnos gyakran a minőség rovására megy, mert egyenletes nyomás és 1..2 foknyira állandó, optimális hőmérséklet kell hozzá, hogy épp az adott nyomóerő hatására lágyuljon meg a bevonó fólia a szükséges mértékben...
Másik technika az un. "hideglaminálás". Ezt megcsinálhatod otthon, gépek nélkül is. Ehhez való öntapadós "hideg lamináló fóliát" kell venned és mint valami öntapadós matricát, légbuboréktól mentesen felszenvedni a papírra. Kell hozzá némi gyakorlat, hogy egyik végén elindulva szép fokozatosan, légmentesen rágördítve felsimogasd, de megoldható.
Érdemes egy gumi lemezcsíkot beszerezni (pl. ablakmosó lehúzó gumipengés szerszáma) és azzal sok fogásban, apró mozdulatokkal haladva dolgozni... Ahogy mondtam, némi gyakorlás és kísérletezés kell hozzá. Szerintem a meleg laminálás sokkal egyszerűbb és tartósabb, szebb eredményt is ad.
Ha nincs géped és csupán pár oldalt kell bevonni, akkor keress egy irodát, iskolát, önkormányzati intézményt, stb, ahol van lamináló gép és megengedik, hogy használhasd. Vagy ha nincs ilyen, akkor marad a hideg laminálás....
Hidegen laminált kisebb dolgokat, (mint pl. névjegykártya) sokkal jobban érdemes óvni nedvességtől, gyűrődéstől, dörzsölgetéstől, mint a melegen lamináltat.
Érdemes továbbá teljesen körbezáni a lapot a műanyag bevonattal. Erre a célra különféle méretű lamináló "borítékok" kaphatók. Ezek két oldala eleve zárt kerettel van lehegesztve, a beletett papír laminálása után ennek a záró szegélynek körben folytonossá kell válnia. Csak akkor lesz víz és pára álló. Strandon a medencébe magaddal viheted, órákra is vízbe merítheted, semmi baja sem lesz.
Ellenkező esetben, pl. ha laminálás után darabolod fel a lapokat, vagy pl. kulcskarika számára kilukasztod a közepét, a vágási éleken a papír kapilláris erecskéi gyorsan felveszik az esetleges nedvességet, így az élettartama sokkal rövidebb lesz, hisz a papír ősellensége a víz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!