Miért vizesednek a falak központi fűtés bevezetése
óta?
Látatlanban nehéz megmondani, de arra tippelek, hogy amíg kályhával volt fűtve, addig jobban mozgott a levegő a házban. 1kg fa elégéséhez valami 4m3 levegő kell ha jól emlékszem. Most már nincs ez a levegőáramlás. Mindenképp érdemes lesz szakemberrel beszélni, de lehet egy jó szellőztetés lesz a megoldás.
2017. márc. 8. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
És még mi lett csinálva? Esetleg előtte 1-2 évvel. Ha aljzatbetonozás, akkor az nagy probléma.
2017. márc. 8. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
Mert azóta jobban spórolsz,és a radiátorok nem adnak olyan forró levegőt,mint 1 kályha .A levegő cirkulációja sokkal lassubb lesz,és nedvességnek van ideje lecsapódni .A ház fala nagyon hideg lehet,amin a pára könnyedén csapódik le , vizesedés látszódik .Többet kell szellőztetni 5 percekre .Ismerem én a parasztházakat,
nehéz kizárni a keletkező párát .
2017. márc. 8. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
A kályhának rengeteg levegő kellet, ami kiment a kéményen. Ez a "szellöztetés" most hiányzik.
2017. márc. 8. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
5/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat. A szellőzésre én is gyanakodtam, vagy hőhidasságra. Írja valaki, hogy mi lett még csinálva korábban. Aljzatolás is volt évekkel korábban, de ezt nem értem, attól mi baj lehetne?
Ez az aljzatbetonozás engem is érdekelne. Attól is tud a fal vizesedni? Vagy ott mit lehet elrontani, ami vizesedést okoz?
2017. márc. 9. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
Azt tudod elrontani, hogy régen nem raktak vízszigetelést, és a feljövő pára az aljzaton jött keresztül, főképpen a hajópadlón, mert általában ilyen volt. Ha lebetonozod ilyen esetben, akkor a beton sokkal, de sokkal kevesebb nedvességet tud átereszteni, ha még vízszigetelik, vagy laminált alá való fóliával borítják, akkor semmit. Mivel a falakon sincs vízszigetelés, így a nedvesség ott kezd feljönni, és lényegesen több mint eddig, ez okozza a fal alulról jövő felvizesedését. Ez akár 1m magas is lehet.
Ha a te házad parasztház, akkor feltételezem, hogy nincsen, ha vályog, akkor meg pláne nem lehet.
[link]
2017. márc. 9. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, a link is nagyon hasznos olvasnivaló. Azt hiszem bevizsgáltatom szakemberrel. Aljzatolás volt néhány éve, de sem fólia, sem szigetelés nincs a beton alatt, sőt, úgy emlékszem valami lötty is lett keverve a betonhoz, amitől porózus szerkezetű lesz, éppen ez miatt, hogy szellőzni tudjon. A szobákban is padlószőnyeg van, de abból is a légáteresztő változat. Az érdekessége az a dolognak, hogy ez a vizesedés csupán egy- két falszakaszt érint. Javasoltak ismerősök olyan vizsgálatot is, hogy hőkamerával meg tudják nézni hol van nagyobb hőhid, nem tudom ezt érdemes lenne-e elvégeztetni.
Ha alul vizes, vagyis lentről felfelé terjed, akkor lehet alsó nedvesedés. Hőhíd akkor van, ha valahol szigetelve van, másutt nincsen. de ez utóbbi a fal hőfokában is észrevenni, akár kézzel is ha jelentős a hőfokkülönbség.
2017. márc. 10. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
A hőhíd -ahogy mondani szokták- nem az oka, hanem a helye a pára lecsapódásának. Teljesen felesleges hőhidakat kerestetni hőkamerával, mert ha megvan és megszünteted valamilyen szigeteléssel (nem lesznek hidegebb és melegebb falfelületek), akkor csak azt éred el, hogy a páratartalom még magasabb lesz és egységesen az összes falfelületen kicsapódik. Szóval a magas páratartalmat kell ebben az esetben megszüntetni; szellőztetés, higroszabályozású szellőzőrendszer, elektromos páramentesítő (az előző kettővel ellentétben nem jár szellőztetéssel, felgyülemlik a széndioxid, ami okozhat némi gondot egy jól szigetelt lakásban) alkalmazásával.
2017. márc. 10. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: