Ívhegesztésnél, mekkora áramerősség kell a különböző vastagságú pálcákhoz?
Érdekes,én közel 30 éve hegesztek,lakatos vagyok,de fogalmam sincs az áramerősségről.
A 4 mm-es laposvashoz 2-es,2.5-es elektródák a jók,de ezeket szinte minden vasanyaghoz lehet használni,amik előfordulnak a ház körül.
1.5-es lemeztől vékonyabbat már szinte nem lehet,vagy kinlódva gányolni 1-est,mert kiégeti.
Nálam szinte állandó állásban van a trafóm,erősre van állítva,és inkább szakaszosan hegesztek,de rendesen összeolvad,és nem lesz salakos.
Ezt így nehéz leírni,lényeg hogy minél kevésbé ragadjon kezdésnél a pálca,de azért ne legyen veszedelmesen erős.Ha túl erős,akkor fütyül,fúj,és nagy az ív,ha gyenge,akkor ragad és salakos a varrat.Olyan jó "recsegősre" kell állítani.
És az sem mindegy,hogy milyen pálcát használsz.
A hagyományos munkákhoz rutinos kell,a legelterjettebb az ESAB OK 4616 sárga dobozos.
egy 15 ezer forintos Einhell géppel 80A-on is ugyan olyan szar hegeszteni mintha állítgatnád össze vissza.
ez teljesen gépfüggő, most nem megyek bele a miértekbe.
az én Fronius inverteres gépemmel, 60A-on is simán lehet gyönyörű varratokat készíteni, természetesen ennek is megvan a fortélya, milyen szögben tartod az elektródát, mekkora távolságot tartasz stb.
de egy gagyi géppel 60A-on csak szenvedsz, ragad nem húz ívet stb stb.
rengeteg dolog van ami befolyásolja a hegesztést és annak minőségét, nem véletlenül tanítják éveken át a szakmát.
az csak az én személyes tapasztalatom, hogy legalább 5 kiló elektródát el kell hegeszteni, mire az ember ki tapasztalta a fogásokat, és a gépe teljesítményeit.
Kiegészíteném az eddig válaszadókat azzal hogy az is számít pl hogy milyen messze vagy a konkrét áramot adó elosztótól(vezeték hosszúság),és pl a házban/-ból jövő a vezetékek keresztmetszete mekkora. Ezen értékek elég sok vesztességeket okozhatnak,és amíg egyik helyen 80A elegendő,egy másik helyen meg ugyanitt a 80A kevés lesz az előbb írt vesztességek miatt,MONDJUK csak pl 65A lesz a VALÓS áramerősséged miközben a gép 80A-on áll.
De egyébként a jó hegesztő is holtig tanul,úgyhogy sok sok gyakorlás kell hozzá,különféle szituban/anyagnál,hogy minél több tapasztalatod legyen benne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!