A normál foglalatú (E14/E27) LED-es izzók egyenáramról üzemeltethetők?
Öt évtizede az autószerelői gyakorlati foglalkozást (is) vezető gimnáziumi osztályfőnökömtől tanultam az alábbi bölcsességet:
"A belső égésű motor nem robbanó motor! Megette a fene azt a motort, amelyik robban..."
Nos, azóta már nyugdíjas villamos mérnök lett belőlem, így nagyon bántja a szemem, amikor a LED FÉNYFORRÁS (azaz Fény(t) Emittáló Dióda) helyett esetükben izzóról beszélnek. Eltérően a hagyományos izzóktól (ahol valóban izzik egy wolfram huzal egy burán belül, a LED-nél ilyesmiről nincs szó.
Hogy néhai osztályfőnököm megjegyzésével éljek: megette már a fene azt a LED fényforrást, amelyik izzik...
Az egyszerűbb LED fényforrásokban (olcsósága miatt) egy kondenzátor korlátozza a LED- (vagy LED-ek)-en kialakuló áramerősség nagyságát. A kondenzátor a frekvencia függvényében végez áram korlátozást, minél magasabb a frekvencia, annál kisebb mértékben. (A normál 230 V-os hálózaton a frekvencia 50 Hz, ez van figyelembe véve a tervezéskor a kondenzátor megválasztásához).
Egyenfeszültség esetén igen rövid ideig (századmásodpercek) vezeti az áramot, aztán feltöltődve szakadásként viselkedik. Ezért nem lehet az ilyen fényforrásokat egyenfeszültségről használni.
Ha az áramkorlátozást pl. ellenállással végzik, működhet (megfelelő polaritású) egyenfeszültségről is, de hátrányokkal: pl. nagyobb veszteséggel, magasabb hőfejlődés mellett, stb.
#5-ösnek
"Égő" lámpa, vezeték nélküli "egér", telefonszám "tárcsázása", és még sorolhatnám.
Bár ennek nem történelmi oka van, hanem valószínűleg rövidítés, de nekem a legjobban a vízcsap tetszik, amit tűzcsapnak hívnak :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!