Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Villanyszereléshez érvéghüvely...

Villanyszereléshez érvéghüvely pontosan mire való? Úgy tudom hogy a sodrot rézkábelre (ha egyáltalán használnak-e már olyat új építésnél? ) Tömör rézre nem kell?

Figyelt kérdés

#réz #Érvéghüvely
2015. szept. 28. 19:12
 1/10 electroman75 ***** válasza:
100%
Épület villamossági szerelésnél nagy többségben tömör vezetőt alkalmazunk. Olcsóbb mint a sodrott,a kötőelemek szintén olcsóbbak és jóval kisebbek mint a sodrotthoz való társaik. Az érvég hüvely pedig arra való hogy a kötés helyén a vezetőt egyben tartsa mert pl: sorkapocsnál az elemi szálak szétnyomódnának és nem lenne megfelelő az érintkezés.
2015. szept. 28. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
57%
Használnak még sodrott rezet is, minden ahol valamilyen ok miatt nem jó a merev vezeték (gépek, berendezések bekötése, hosszabbító kábelek, elektromos szekrényeken belül a mozgatásnak kitett kötések, stb. Az mt kábelek mai napig sodrottak. Érvéghüvelyt pontosan leírták előttem, annyival egészíteném ki, hogy a tömör rézhez természetesen nem kell, illetve ha nem áll rendelkezésre érvéghüvely, a sodrony végeinek leforrasztásával helyettesíthető.
2015. szept. 28. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
84%
hozzátenném, hogy a sodrott ér forrasztása jelenleg tilos, mert kötéskor folyósodik és rugalmatlan, szétlapul és lazul a kötés
2015. szept. 29. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 puritan ***** válasza:
24%
Szerintem a sodort vezetékvégek forrasztásának tiltása baromság. Néhány évtizedig jó volt, aztán meg egyszerre nem. Nyilvánvaló, hogy villamos szerelvényeket gyártó multik hatása van a háttérben, mint ahogyan a hagyományos izzók kiszorításánál is.
2015. szept. 29. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
90%

mindkettőben van igazság. tény, hogy folyósodik, szétlapul a nyomás alatt, egy érvéghüvellyel sokkal jobb a kötés. de biztos, hogy a multik is beleszóltak.

viszont vannak olyan kötő elemek is, ahova a sodrott vezeték csupaszolva mehet bele. (itt érvéghüvelyezni viszont nem szabad ezeknél)

2015. szept. 30. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
83%

azért nem lehet lágyforrasztani a sodrott réz vezeték végét, mert nagyobb terhelés esetén a kötéseknél a forrasztó ón megolvadhat, és megszűnhet a normál vezető képessége, ami csak növeli a rövidzárlat esélyét.

ez kizárólag csak erősáramra vonatkozik, gyenge áram esetén lehet lágyforrasztani akár kötéseket, vagy kábel végeket is.

az hogy régen jó volt...sok dolog régen jó volt, közben meg rájöttek hogy mégsem olyan jó.

most nem akarok példákat felhozni, mivel kis milliót fel lehetne sorolni.

de ha már épület villamosságnál vagyunk, hány olyan szocreál kocka házban szerelték anno az ALU elektromos hálózatot egy szigetelő szalag, egy fogó, és egy kés segítségével?

akkoriban jó volt, most meg sorra égnek szét a kötések, mivel csak összesodorták a tömör ALU kábelokat, kis szigetelő szalag, és kész.

ezt tökéletesnek hitték akkoriban, csak a mesteremberek nem számoltak azzal, hogy az alumínium idővel oxidálódik a blankolt kötéseknél, ami aztán a vezetőképességének a csökkenését okozza, ez pedig rövidzárlatot, és füstölgő fali kötődobozokat eredményez.

ennyit erről.

a másik pedig az, hogy aki még mindig ragaszkodik a 100W-os villany körtékhez, nyugodtan felszerelheti a házát vele, mivel még kapható a boltokban.

én mondjuk előbb veszek egy 10W-os LED-es fényforrást, ami 50x tovább bírja mint egy volfrám szálas izzó, sokkal nagyobb a fénye, meg mondjuk tized annyi áramot fogyaszt, de végül is ez a mai világban abszolút nem szempont, minek spórolni az árammal.

nyilván a petróleum lámpákat és a gyertyákat is gonosz multik szorították ki 100 éve a piacról :)

2015. szept. 30. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Épületvillamosság esetében figyelembe kell venni a mai kornak megfelelő igénybevételt. Míg régen a hatvanas villanykörte, és a lehel hűtőszekrény volt a legnagyobb fogyasztója a lakás elektromos hálózatának, addig mára ez jelentősen kibővült olyan fogyasztókkal, mint pl. mikrohullámú sütő, elektromos főzőlap és sütő, kenyérpirító, elektromos kávéfőző, ezek mellett légkondi, számítógépek, és még ezer féle egyéb elektronikai eszközök. Többek között ezek miatt vezették ki azokat a villanyszerelési műszaki megoldásokat, amelyek előtte még elfogadottak és jók voltak, mint pl az aluminium kábel, öszecsavart és pvc szalaggal szigetelt kötések, illetve ezek közé tartozik az érvég, illetve sodrott vezeték kötéseinek leforrasztása. Egyébként az továbbra is személyes tapasztalatom, hogy ha elfogyott, vagy nincs kéznél érvéghüvely, leforrasztva még mindig jobb az érvég, mint natur bekötve, és a beszorítócsavar által szétnyomva, ami a vékony szálak egy részét szét is vághatja.
2015. szept. 30. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2015. szept. 30. 19:56
 9/10 anonim ***** válasza:

De csak ha megfelelően szerelik. Nem tudom, hogy nálam mit ronthattak el, mert sorra csúsznak ki az érvéghüvelyből a vezetékek, így többet árt, mint használ.

Mi okozhatja a gondot ilyenkor?

2021. jan. 6. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Fogóval kell rányomni valószínűleg nem nyomták rá normálisan így lecsúszik.
2021. jan. 7. 07:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!