Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Több körre szeretném elosztani...

Több körre szeretném elosztani a villanyt a lakásban az elosztótol?

Figyelt kérdés
Elég ha a fázist viszem külön-külön és a nulla védő-nulla az gerincen fut végig vagy azt is külön-külön helységenként húzzam be? Nem tudom ez igy mennyire érthető ?
2015. jún. 27. 15:06
 1/7 anonim ***** válasza:
50%

Gyakorlatban elég a köröket csak a fázissal megcsinálni.

Bár személy szerint nagyon is ellene vagyok a dobozolásnak, benne a kötéseknek!

Ha új épületben szerelsz, mindenhova külön csőbe fűzd a vezetéket. Egyetlen 200x 200 as dobozban legyen az összes kötés, lehetőség szerint.

Ezzel kiküszöbölhető a későbbiek során az esetleges áramszivárgás

2015. jún. 27. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 electroman75 ***** válasza:
100%
Én megpróbálnék egy szakemberre hagyatkozni mondjuk 1 villanyszerelőre. Hidd el olcsóbbak vagyunk mint 1 lakástűz vagy 1 temetés. És némileg értünk is hozzá nem úgy mint más válaszoló.
2015. jún. 27. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nem én csinálnám csak nem szeretném ha átvernének azért szeretnék vele tisztába lenni.Mert a villanyos szaki azt mondta hogy elég csak a fázist külön mert igy olcsóbb az egész. Na de hogy biztonságosabb?
2015. jún. 27. 19:07
 4/7 anonim ***** válasza:

körönként a nullát is, vagy egy vastagabb gerinc nulláról leágaztatni őket helyileg; mindezt méretezve a max áramra.

ha mindegyik körödet(vegyünk 2 kört, fázisvez 1,5mm2) 16A-al terheled, akkor a közösen vitt (1,5mm2 nulla máris túl lesz terhelve az óráig (32A).

Tény, hogy a szobákban igazán nincs nagy teljesítményű fogyasztó, viszont konyha és fürdőszobában már van bőven!

valamint a nagy teljesítményű fogyasztók aljzatait kötés nélkül viszik az óráig sokan, és ott kötik el. Mivel legfőbb hibaforrás a kötés.

2015. jún. 27. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Azért nyugodtan köthetünk, nem akkora probléma az. A lényeg, minden áramkörhöz külön nullát vigyünk, így játszható a több áramvédős dolog is. A szabvány szerint a védővezető lehet közös, ha legalább 2,5 mm2 keresztmetszetű, én általában az elosztótól 2,5 vagy 4 mm2 keresztmetszetű védőt húzok, igaz szökőévente folyik rajt áram, de akkor is.

A több áramvédős dolgot nem véletlen mondom, ha egy értelmes tulaj a megrendelő, ő belemegy, lehet hogy megdobja a költséget, de nem rossz dolog.

Nálam például 16 áramkör, 12 áramvedőn, igaz nagy a lakás meg melléképületek, de ez csak elhatározás kérdése, persze meg is van hozzá a betáp, 3x32 amper, plusz ugyan ennyi vezérelt áramon.

egy villany szerelő

2015. jún. 27. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ha szigorúan értelmezem a szabványt akkor minden áramkörre a nullát is vinni kell külön. A védővezető (zöld-sárga) méretezés kérdése, legcélszerűbb és legbiztonságosabb azt is külön vinni. Tehát ahány kismegszakítóra szétszeded annyi fekete, kék, és zöld-sárga vezeték megyen végig. Ez a tuti. Ha legalább 2,5-es Z/S-et húzol akkor határesetben ahogy a többiek is írták elég 2 áramkörönként egy védővezető, de inkább több vezeték mint egy hibás készülék után egy temetés... A hűtőnek mindenképpen külön kell, oda külön áramvédő kapcsolót (fi-relé, RCD stb. neveken) éremes tenni, és oda mindenképpen teljesen ki kell kábelezni, ugyanez a bojler/cirkó (függetlenül, hogy gázos vagy villamos). És nem a vezeték lesz a drága benne. Azon ne sporolj, és ha ilyen ak érdés keress szakembert, és legalább 2-től kérjél árat.
2015. jún. 28. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2015. jún. 29. 07:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!