1cm polifoam "mennyit" hőszigetel, hogyan lehet ezt kiszámolni/mérni/megállapítani?
Ezek szerint légmentesen le tudod zárni a medencét, és párolgási hőveszteséged egyáltalán nincsen?
Kizárólag ebben az esetben érdemes a falat hőszigetelni.
Ha a párolgást nem tudod kiküszöbölni ne fáradj.
A párolgó víz nagyságrendekkel több hőemergiát visz el, mint ami radiációval, vagy konvekcióval az oldalfalon keresztül távozni tudna. És akkor nyilván az alját is le kellene hőszigetelni!
1cm polifoam hőátbocsájtási tényezője (U érték) 2,53 W/m2K
Vagyis ha tudod a víz és a környezet hőmérsékletét, mondjuk 25 fokos víz, 15 fokos kinti hőmérséklet, (tehát 10°C-os különbség) akkor tudod, hogy az oldalfalon 25.3W teljesítménnyel távozik a hő.
Tehát mp-enként 25.3J a hőveszteség, ami óránként 3600*25.3= durván 91kJ. Ismered a víz fajhőjét, 4.2kJ/kgK, ha tudod, mekkora a medencéd (legyen 10m3, 10000kg), akkor kiszámolhatod, hány fokot (K) csökken ezidő alatt a víz hőmérséklete. A példában 91/4.2=22kgK, ez osztva a tömeggel, 0.0022°C.
Nos tehát. Ebből mindössze annyit tudtál meg, hogy ha körbetekered, akkor a szigetelésen át minimális lesz a hőveszteséged. Amit nem tudtál meg, és ami ennél sokkal jelentősebb, hogy mennyi hő szökik el a föld felé (ott érdemes főleg szigetelni), valamint hogy mennyi szökik a párolgáshővel.
Ha melegen akarod tartani a vizet, szigetelj alatta, valamint használaton kívül takard le hőszigetelő (bubis) takarófóliával.
Disclaimer: nincs medencém, az okfejtésem elméleti, és abszolút elképzelhető, hogy egy óriási marhaság az egész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!