Kellenek specialis szerszamok egy konyhabutor osszerakasahoz?
Persze hogy meg lehet anélkül is csinálni...
Maximum ha össze is akarod tiplizni a csavarozás előtt, (amit én nem csinálnék), akkor nem árt ha nem fúrod át a lapot, de az meg megoldható egy ilyen készlettel...
Persze, apukad tok hulye, nyilvan sosem latott meg ilyet, raadasul neked is csak azert kamuzik, hogy ne kelljen vele dolgoznia. Te bezzeg annyira majer vagy, hogy barmit ossze tudsz rakni. Legobol, nyilvan.
Szerinted miert kernek az asztalosok penzt a butor osszeszereleseert, legyartasaert? Mert specialis szerszamok, vasalatok, szakertelem kell hozza. Es igen, kell hozza (tobbek kozott) lyukfuro, normalis furogep, lehetoleg allvanyos, hogy pontosan tudj furni. Meg lehet csinalni ezek nelkul is, csak az ugy is fog kinezni.
A kivetőpántokhoz eleve fészket kell fúrni. Ehhez egy megfelelő forstner bit, és legalább egy jó fúrógép állvány kell, még jobb az állványos fúró. És ez még csak az ajtópánt.
Ez olyan, hogyha van szerszám, akkor megéri, de egy sima faforgácslapos konyhabútorért egy fél asztalosműhelyt megvenni enyhén szólva túlzás. Aztán arról nem is beszélek, mi lesz, ha a elnézel valamit, és a fronton kibukik a forstner hegye (vagy még több része). Szóval egy kézi fúrógép ehhez kevés.
Ahol a lapokat vágatod, ki tudod fúratni a kivetőpántoknak a helyét (100-200 Ft/lyuk). Jobban megéri, mint megvenni egy forstner fúrót több ezerért, majd esetleg átfúrni vele az ajtólapot. A munkalapba is bevágják a mosogató helyét, olcsóbban, mint egy dekopír fűrész.
A többi művelethez elegendő egy fúrógép, 3 mm-es fúrószár, amivel előfúrsz a csavaroknak, meg egy csavarbehajtó/csavarhúzó, illetve egy kalapács. Mérőszalag jó ha van, ceruza meg egy derékszögű vonalzó biztos akad.
Még valami:
Ha belekezdesz, elsőnek csak egy, kis méretű szekrényt akarjatok csinálni, mert ha elszámoltok valamit, ne kelljen egy kazal lapot újra leszabatni.
az ilyen támogató segítségeket szeretem, mint 81 és 83%, nem tudom, h miért kell idejönni fikázni, vagy asztalosok vagytok, akiknek nem megy a biznisz??
arra nem gondoltok, nem azért kérdez vki itt, mert unatkozik, hanem mert kíváncsi vmire, és talán meg szeretné oldani úgy a dolgot, h ne menjen rá a gatyája is ebben a csóró országban?
amúgy igen, kicsiben kell kezdeni a dolgokat, én is így gondoltam utolsó. :)
Én nem fikázni akartalak, nem vagyok én asztalos, szóval nem ütközik érdekembe az, ha magadnak csinálod, de egy darab kézifúró szerintem akkor is kevés.
Elsőként egyébként azt döntsd el, hogy lapra szerelhető legyen később, vagy maradhat egyben. Ha lapra szerelhető kell, akkor az is kérdés, hogy látszódjanak-e a csavarfejek, vagy nem. Ha látszódhatnak, akkor a legegyszerűbb, de azért van több lehetőség itt is. Az egyik, hogy a faforgácslapokat csavarozod egymáshoz, a másik, hogy lehetőleg keményfa lécet csavarozol a bútorlaphoz, és a csavarokat azokba hajtod. Azért egy süllyesztő fog kelleni, mert nagyon csúnya, ha betöri a csavarfej a burkolatát a bútorlapnak.
Ha nem látszódhat a csavarfej, akkor a bútor összehúzatok között nézz szét, de ezeknek a szerelése bonyolultabb.
Ha nem kell lapra szerelhetőnek lennie, akkor mindenképp érdemes fatiplivel összeragasztani. Itt is kérdés, hogy látszódhat-e a csavarfej, vagy nem. Ha igen, akkor pár csavarral megoldható a szorítás, ha nem akarsz csavarfejet, akkor pedig szorító fog kelleni, ami összetartja.
Egy ilyen a tiplizéshez nagy segítség tud lenni
Sketchup-ban érdemes megtervezni, hogy fog kinézni a konyhabútor
Viszont én még mindig tartom, csak azért, hogy olcsóbb legyen, nem éri meg konyhabútort barkácsolni. Ha jobbat, vagy egyedi méretűt akarsz, esetleg forgácslap helyett mondjuk rétegelt lemezt használsz, már megéri. Sőt, ha van hely, később is akarsz ilyeneket csinálni, és szereted is, érdemes szerszámokat megvenni.
Nekem gépi forgácsoló a szakmám, fémmel dolgozom. Kb. 20 éve úgy kezdtem el magamnak bútort gyártani, hogy kellett volna egy számítógépasztal, aminek speciális a mérete. Asztalos által mondott ártól majdnem fejre álltam. 3 gyerekem van és nem voltunk anyagilag eleresztve. Aztán egy barátom mondta, hogy miért nem csinálom meg én a fával való munka sem nehezebb, mint a fémmel. Ajánlott egy lapszabász műhelyt, illetve mondta menjek el boltba nézzem meg hogyan vannak összerakva, milyen megoldásokkal. Majd a saját magam által kívánt asztal méret szerint számoljam ki a lapok méretét és szabassam le. Megcsináltam és akkor nagyon szépnek és jónak tűnt, azóta már (kb. 10 év használat után) a műhely sarkában van és ha ránézek megmosolyogtat, mivel mostanság sokkal jobb minőségben gyártom és sokkal bonyolultabb bútorokat is. Aztán előszoba szekrény, konyhabútor, szobabútor, asztalok, fürdőszobabútorok, komódok, sarokszekrény, stb. Illetve újabban már nem bútorlapokból, hanem fenyőfából ragasztom össze, de ezekhez már tényleg sok szerszám kell. Fűrész, gyalu, szorítósablonok a ragasztott lapok készítéséhez, egyebek.
A lényeg az elején ne a legbonyolultabbal kezdd el! Ha valamit nem értesz menjél nézd meg egy boltban. Illetve már sok minden fent van a neten is ott is találhatsz sok hasznosat.
Az első konyhabútoromhoz egy sima fúróm, egy bosch ixo csavarozóm, kézi csavarhúzóm, ceruza, mérőszalag, vonalzó (küszöbsínt használtam), derékszögem volt, illetve a kivetőpántok helyét megjelöltem és kifúrattam ott ahol szabták a lapot. Fiókokkal akkoriban sokat küzdöttem.
Szerintem meg lehet csinálni (hiszen én is megcsináltam) csak odafigyelés kell és akarat. Az első mindig a legnehezebb! Utána már egyre több a gyakorlat és egyre könnyebb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!