Elfagyhat télen a hűtőszekrény? Falba építhetem így? Szigetelés?
Tervezünk vásárolni egy hűtőt. A helyiség, amelyben lesz, egy egysoros téglafallal van elválasztva a fűtetlen, szigeteletlen kamrahelyiségünktől, amely nyáron jó hűvös, de télen úgy tudom nem fagyveszélyes, de ebben nem vagyok biztos.
A tervem az, hogy a téglafalból kivágom a hűtő méretét, és belehelyezem, majd körbenyomom óvatosan pur-habbal.
Majd a falat kívülről le fogom szigetelni EPS-el tulajdonképpen.
Előnyök:
A hűtőszekrény kevesebb helyet foglal majd a konyhában (szűk térről beszélünk) és télen (nem fagyasztó) gazdaságosabb használatra számíthatunk.
Hátrányok: lehetséges, hogy a hűtőszekrény működését negatívan befolyásolja, hogy hideg térben van, így lehetséges, hogy a fagyasztó része például nem fog fagyasztani. Esetleg meghibásodik az egész szekrény.
Aggódom még a penész, rossz hőhidak miatt is, ámbár a szekrény maga is szigetelt.
Jogos az aggodalmam, vagy működőképes a megoldás?
pontosabban tönkremegy a hűtőgép télen(nem gazdaságos lesz). ezek nem mínuszokra vannak méretezve, egyébként jelzik is, a működési hőmérséklettartományt.
a túl hidegbe megfagy a gáz, illetve már jóval korábban működésképtelen lesz, mert nem tud kondenzálni, vagyis nem fog hűteni.
Ha elfalazod, akkor nyáron befűti a kis terét, majd nem tudja elvezetni a hőt -> folyamatosan dolgozik majd bekrepál.
Nálunk is fűtetlen helységben van, de fagypont alá (vagy a ráírt üzemi hőmérséklete alá) nem szabad engedni.
Jó ez, mindenki mást mond.
Itt úgy tudom a hűtés abból adódik, hogy a kompresszor nyomás alá helyezi a hűtőgázt, majd a nyomás alól történő leengedéstől hűt. A kompresszor motorja melegedik, meg a hűtőszekrény hátulja a gáz összenyomásától, más nem történik nem?
Fagyasztógáz szerintem megfagyni nem tud. (gáz eleve nem tud megfagyni, csak cseppfolyósodni nem?)
Asszem a freon -30 fokon fagy, nem? Másrészt ha a hűtő lehül a kamra miatt nem is lesz szükség arra, hogy nagyon működjön.
A kompresszor gondolom (belső) hőrelé alapon pörög fel, ezért ha hidegben van a hűtőszekrény kevesebbszer fog bekapcsolni.
Viszont lehetséges, hogy a hűtő-fagyasztórekeszek kiosztása eleve úgy van már kitalálva, hogy folyamatos működés mellett ideális hőmérsékleten tartsa mindkét rekeszt (nincs külön kompresszor) ezért félek, hogy a fagyasztó nem fog jól fagyasztani. Ennyi.
Nézd, tudom, hogy nem használnak freont, de a freonnal hasonló tulajdonságú gázokkal pótolják. 1
2: mint kiderült, egykompresszoros hűtőszekrénnyel nem fog működni ez a mutatvány, mert a fagyasztórész le fog olvadni.
Kettő kompresszorossal már jó lehet.
Nyugodtan használhatod, a sok "okos" hozzászólás ellenére is! Az a fekete rács a hűtő hátulján a kondenzátor ami melegít, még örül is neki, hogy könnyebben leadja a hőjét!
Eddig sem lehetett fagyveszély, hiszen az egysoros fal miatt -eddig is- lehűtötte volna a konyhát! A hűtőközeg(gáz) nem fog megfagyni, az meg, hogy "egykompresszoros hűtőszekrénnyel nem fog működni ez a mutatvány, mert a fagyasztórész le fog olvadni" finoman mondva, -butaság!
Egyetlen hátránya lesz, hogy a "kamrád" melegebb lesz, de valamilyen szellőzési módszerrel ez orvosolható!
Kedves kérdező, teljesen jogos a kérdésed.
Az egykompresszoros, egy hőfokérzékelős hűtőszekrények esetében előfordulhat az a helyzet, amit írsz. Ha az érzékelő mondjuk úgy van beállítva, hogy a normál hűtőtér hőfoka 4-8 fok között legyen, és te mondjuk huzamosabb ideig egy 2 fokos helyiségben használod, előfordulhat, hogy nem érzékel hűtési igényt, és a fagyasztó tartalma is +2 fokos lesz éppúgy mint a normál hűtőtér hőfoka. (Azaz a fagyasztó leolvad.)
Korrekt gyártók korrekt használati útmutatója nem véletlenül tartalmaz az "elhelyezés, csatlakozás" fejezetben környezeti hőmérsékletre vonatkozó előírásokat. A hűtőszekrény csak az ott előírt hőmérsékleti tartományban működik a gyártó által garantált módon.
Lásd a mellékelt linket a kommentem alján!
Azokban a hűtő-fagyasztó szekrényekben, amelyekben két kompresszor van, két külön érzékelő is van; külön a normál hűtőtérre, és külön a fagyasztó részre, így ezek esetében ez nem gond. Ezek a hűtőszekrények nyilván valamivel drágábbak.
Szerintem a kamrád téli hőmérsékletét mérni kellene, nem túl drága egy szobahőmérő. Úgy vélem, egy fűtött konyha melletti fűtetlen kamra hőfoka biztosan nem megy 13-15 fok alá! [Nálam a fűtetlen garázs a fűtetlen folyosó mellett van, és ott sincs +10 foknál hidegebb télen, pedig a garázskapu nem légmentesen zár. És nagyon hidegnek tűnik a ház 21 fokos részéből átmenve...]
Így a kamra téli hőmérsékletének ismeretében lehetne abszolút korrekt döntést hozni. Én a helyedben meg merném kockáztatni az egykompresszoros, egy érzékelős verziót is, mert nem egy különálló fűtetlen melléképületben akarod üzemeltetni, hanem a házhoz szervesen hozzátartozó de fűtetlen helyiségében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!