Több kérdés az árammal kapcsolatban, hozzáértők válaszát várom! (A kérdések lent)?
1.)Miből áll az áramkör? Melyik drót miért felel a konnektorban?Miért van szükség a nullvezetékre?Hol található a földelés?Miért van szükség a földelésre?Hol csatlakozik a konnektorban?
2.)A spájzban nem égnek a lámpák,a lámpákkal nincs baj már többször leellenőriztem,a kapcsolót is kicseréltem,a vezetékekben van áram,a lámpafészekben is van áram azonban a lámpák nem égnek!!!Mindent leellenőriztem az indikátoros csavarhúzómmal!Nem tudom hogy mi lehet a baj azonban ma észrevettem egy különös jelenséget az egyik hosszabítón és rögtön arra gondoltam hogy a lámpákkal is hasonló lehet a probléma azonban nem értem hogy pontosan mi lehet az (ezért is tettem fel az első kérdéseket hogy legyen valamiféle tudásom a vezetékekkel és funkciójukkal kapcsolatban hogy ne csak a sötétben tapogatózzak).
Szóval konkrétan az a helyzet hogy a hosszabítóhoz csatlakoztatott tárgyak nem működnek,a hosszabító bekacsolóján található lámpa szintén nem ég azonban a hosszabító bekapcsolása után a fészekben az indikátór a nullvezetékben és a fázisban is áramot jelez!Sőt,egy érdekes jelenség hogyha a nulláshoz teszem az indikátort akkor a hosszabító kapcsolóján elkezd égni a lámpa!!! Mi lehet ennek az oka? A földeléssel lenne a baj? Bocs hogy hosszúra sikeredett de nagyon sokat segítenétek ha megadnátok a korrekt választ.Kérem ne írjatok olyanokat hogy "hívj egy villanyszerelőt",nem azért tettem fel a kérdést.
21 évesen kissé furán fogalmazol! Ebben a korban már általában ismerik a foglalat (lámpafészek), a vezeték, a kismegszakító (doboz ami lekapcsol) szavakat.
Itt egy egyszerű áramkör:
Az L a fázis az N a nulla, ha a kapcsolót bekapcsolod akkor záródik az áramkör és pl. a spejz lámpa (fogyasztó) világítani kezd.
Ha csak egy fáziskeresőt használsz (indikátor), akkor a foglalatban a fázist le tudod ellenőrizni, de a nullát nem. Ha nincs nulla, akkor se fog működni a lámpa! A másik dolog, hogy a fáziskereső már néhány V esetén is világítani fog, de a lámpa nem! Főként akkor igaz ez ha ilyen elemes eszközt használsz:
Ez az a típus,aminek a két végét megérintve világítani kezd benne a LED. Ez akkor is világít ha a nullába dugod és megérinted a végét.
A lámpa akkor se világít, ha a foglalat érintkezői nem érnek hozzá az izzó kivezetéseihez. Régi foglalatoknál előfordul, hogy kissé megereszkednek amit egy kis csavarhúzóval (kikapcsolt megszakító mellett) vissza lehet egyengetni.
A földelésről: például a PC-d tápja meghibásodik és fázis kerül a fém házra. Ha ilyenkor hozzá érsz áramütést kapsz. Ha viszont a jól működő földelés rá van kötve a házra (ez belül van megépítve) akkor az elvezeti az áramot a föld felé. Egy jó kis zárlat keletkezik amitől leold a kisautomata és nem ráz meg a géped!
"Azért fogalmazok furán mert Kárpátaljai vagyok"
Ezt nekem honnan kellene tudnom?
Az ezotéria rovatban persze biztos van aki ezt kitalálja!
No meg abból az ismerősömből indulok ki, aki Kárpátalján nőtt fel, de egy szót se tud ukránul...
:D
Na mi van a lámpával, világít már?
Pancser!
Nincs helyi és szállított nullázás és nem is volt soha-szabványosan. 30 évvel ezelőtt így tanultam már. A nullázás az nullázás és ha szétválasztottad a PEN vezetőt, már nem közösítheted ismét.Az a helyi berhált nulla testre való lekötése régen sem volt szabályos és most sem. Már eleve a keresztmetszet sem teszi lehetővé és életveszélyes. Csak olvasd el a régi és új szabványokat.
A kérdezőnek mondom, hogy nálunk nem földelés a lakásoknál az érintésvédelem, hanem nullázás, és ez két külön fogalom. a kiindulási pontnál, ahol egy helyről szétválasszák a nulla és védővezetőt(lehet, hogy nálatok más a szabvány)azt a pontot földelik is. ennek a földelésnek a szerepe a nulla potenciál rögzítése a földhöz és csatlakozóvezeték szakadás esetén a védelem.
Azt nem tudom, hogy hol tanult a kolléga de ha kimegyek az utcára és felnézek az oszlopokra egyből látom amiről szó van. Nem vitázni kívánok hanem a kérdezőnek segíteni. Én ugyan csak egy mezei részlegvezető vagyok, de hidraulikus rendszerek elektromos kacsolásait tervezem és építem. Még 1992 ben Kiskunfélegyházán az Április 4 rendszerét javítottam ;) Milyen keresztmetszetről van szó? Ezt nem értem. Nem életveszélyes mert bármilyen zárlat esetén földelt. A nulla csak és kizárólag abban az esetben jelent védelmet ha a rendszerben ÉV relé van beépítve. Vagy firelé. Ki, hogy ismeri. Ezt elfelejtette közölni. Egyébként van törvény arra, hogy kötelező ÉV relét beépíteni? Mert 4 éve még nem volt ilyen. Kb 5-6 hónapja a cégtulaj házát újítottuk fel, a bejövő nulla ami a kommentelő szerint nem létezik, össze volt kötve a helyi földdel majd innen egy szál ment a földelésre a másik az ÉV relé nulla pontjára. Mert ugye ha utána közösít akkor az ÉV relé azonnal leold ;) Akkor van gond, ha 3 fázis csillagba kötve, tényleges nullponttal és az egyik fázis kimegy. De ez már más téma :)
[link] ez az oldal viszont azt hiszem minden kérdésre választ ad. :)
Eljött a mester és megcsináltuk.Az volt amit mondtam a nullásvezeték volt zárlatos.Az ok az volt hogy nemrégen csinálták nállunk a fűtést és a fúrót és a heggesztőt csatlakoztatták arra az áramkörre amin a lámpák is vannak ez pedig már túl nagy megterhelés volt és a drótok túlságosan felmelegedtek amitől elégett a szigetelés.Hozott magával valamiféle csatlakoztató kapcsokat,nem tudom a pontos elnevezésüket de azt mondta hogy azokat akkor használják amikor két különféle anyagú drótot kell összecsatlakoztatni (ez esetben rezet alumíniummal).Szóval a gond megoldva nincs semmiféle gáz :)
#14 Úgy beszélsz mintha elvártam volna tőled hogy tudjad hogy hova valósi vagyok pedig nincs így.Az ukrán elnevezések nem hasonlítanak a magyar megfelelőikre sok esetben.
"#14 Úgy beszélsz mintha elvártam volna tőled hogy tudjad hogy hova valósi vagyok pedig nincs így.Az ukrán elnevezések nem hasonlítanak a magyar megfelelőikre sok esetben."
Nem beszélek, írok!
:D
Tök természetesen leírtad, hogy azért írsz furán, mert kárpátaljai vagy.
Pedig ezt néha nem árt tudni (nem utólag takarózni vele), mert pl. a szovjet típusú hálózatokban a nulla földfüggetlen. Legalábbis így tanultam sok évvel ezelőtt.
Ha pedig tényleg zárlat lett volna, nem nulla szakadás (elégett kötés), akkor le kellett volna vernie a biztosítékot.
Szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!