Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Kiégetett agyagtálkát mivel...

Kiégetett agyagtálkát mivel kell lefesteni, hogy folyadékot tárolhassak benne? (virágvázának használnám)

Figyelt kérdés

2013. okt. 28. 11:36
 1/6 anonim ***** válasza:
Még égetés előtt szokták mázzal bevonni, hogy vízállóak legyenek!
2013. okt. 28. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Utólag valami műgyanta szerűség lenne jó szerintem.
2013. okt. 28. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Valami híg 2 komponensű műgyanta lenne alkalmas, mert az 1 komponensű lakkok pár óra alatt felpuhulnak a víztől. A Bp. IX. Angyal utca környékén van egy műgyanta bolt.
2013. okt. 28. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Ja, igazából még nincs kiégetve. Csak csontszárazra szikkadt levegőn. (nyáron készült)


Kiégetni kitudom. Azt hittem festeni utána kell.

De így előtte is megtudom csinálni...


És mi az a "máz"? Mivel kenjem be akkor az égetés előtt?

2013. okt. 28. 17:41
 5/6 anonim ***** válasza:

(glazur), az a vékony üvegréteg, mellyel az agyagárukat bevonjuk, hogy felszinük sima legyen és likacsaik betömődjenek. A máz egyúttal az edény díszítésére is szolgál. Az agyagáruk mázolására alkalmazott üveg ugyanazon hőfokon olvadjon meg, melyen az illető agyagárut égetjük, azért a nem tűzálló, alacsony hőfoknál égetett fazekas-árura könnyen olvadó ólomüveget alkalmazunk; a magas hőfoknál égetett porcellánra pedig alkálikus földfémszilikátot. A porcellánmáznál könnyebben olvadó kőedény- v. faiencemázt pedig bórsavval készítjük, mely az üveget könnyen olvadóvá teszi. Ha a máz aránylag kemény, akkor felszine nem lesz sima, ha pedig puha és könnyen olvad, akkor lefolyik a tárgyról vagy be is szívódik a cserépbe. Az első esetben bórsavat vagy több olvadó anyagot (ólomoxidot, alkálit) keverünk hozzá; a második esetben kevesebb bórsavat és több kovasavat veszünk a mázkeverékhez. A máz az agyagcseréppel, amelyen alkalmazzuk, egyrormán terjedjen ki. Ha a máz kiterjedése nagyobb, mint a cserépé, akkor lehüléskor, mikor tehát a máz jobban is húzódik össze, mint az agyag, mgrepedezik (hajszálrepedések, l. Craquelé); ha pedig kisebb a kiterjedése, akkor leválik az agyagcserépről a máz, sőt gyakran az edény is széjjeltörik. Valamely agyagcserépre alkalmas mázt tehát csak kisérletezés útján nyerhetünk, de gyorsabban jutunk célhoz, ha a Seger-féle törvényt tekintetbe vesszük. Seger kimutatta azt, hogy a kovasav, bórsav és a földfémek oxidjai az üveg kiterjedését aránylag kisebbítik, mig az ólomoxid és az alkáliák az üveg kiterjedését nagyobbítják. Az alkalmazott máz lehet: 1. Átlátszó ólmos máz. 2. Átlátszó alkálikus földfémmáz. 3. átlátszatlan ónos máz (zománc). 4 Szines máz. Ha a mázkeverék csupán csak vizben oldhatatlan anyagokból áll (kovasav, földpát, kaolin, mészkő, ólomoxid stb.), akkor a nyers anyagokat vizzel csak finomra őröljük, ha pedig vizben oldható anyagokat (n. m. bórsavat, bóraxot, szódát stb.) is teszünk a mázkeverékbe, akkor az öszes oldható anyagokat a vizben oldhatatlan anyagok egy rézsével megolvasztjuk és a nyert üveget (fritte) a többi oldhatatlan anyaggal őröljük össze. A festő fémoxidokat vagy csak összeőröljük a mázanyagokkal, de jobb, ha előzetesen összeolvasztjuk a máznak egy részével. A mázolandó likacsos agyagtárgyakat vagy bemártjuk a máziszapba, vagy leöntjük azzal, v. rá is fujhatjuk az iszapos mázat. Mind a három esetben beszívódik a viz a likacsos agyagcserépbe és a megsűrüsödött pép rátapad a tárgy felszinére. A mázt ecsettel is festhetik a többszinü tárgyakra (p. majolika-kályhák). Az ilyképen mázanyaggal bevont tárgyat ezután annyira égetik, hogy a mázanyag üveggé olvadjon meg. Ettől az eljárástól eltérőleg mázolják a kőanyagárukat, l. Kőanyagáruk.


Forrás: Pallas Nagylexikon



Read more: [link]

2013. okt. 28. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Húha, attól tartok nem fogom tudni ezt házilag előállítani. :)
2013. okt. 28. 20:40

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!