Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Ért valaki a röpsúlyokhoz?...

Ért valaki a röpsúlyokhoz? Illetve a láncfűrészekhez?

Figyelt kérdés
Csináltam én egy motoros rollert. Első változatom egy fűkasza motorból volt, amire nagy nehezen rászereltem egy kínai láncfűrész röpsúlyát. 95% os pontossággal ment. Nah de. Nem volt elég ereje a röpsúlynak, hogy fel tudja gyorsítani a rollert. Csúszott a röpsúly, pedig áttételt is raktam bele hogy ne kelljen akkora erőt kifejtenie neki. Nem ment valami jó, mert a motor is ahogy néztem 24cc volt. Most vettem egy rendes láncfűrész motort, amin tökéletesen forog a röpsúly, mivel rá gyártották. Ez most 50 ccm. Csak 1 percre tudtam kipróbálni, de csak úgy néztem meg hogy a kezemmel le tudtam állítani a kereket, miközbe húztam neki a gázt. Hát talán egy picit erősebb lett. De szerintem ez se lesz elég. A fűkasza motornál nem forgott tökéletesen a röpsúly a külső perselybe, azért gondoltam hogy nincs ereje megforgatni a kereket, mert nem ér hozzá teljesen a röpsúly, a belső tárcsához. Megnéztem, és kb 5%-a ért hozzá. Így alig volt surlódási felület. Most megnéztem a láncfűrészen is a kopást. Szint úgy ugyan az volt:S Alig ér hozzá a belső peremhez. Kérdésem az lenne,:D hogy koptatni kell még egy kicsit hogy tökéletesen hozzá érjen a belső tárcsához a röpsúlyok felszíne? Vagy mi lehet a probléma?:( Láttam videókon, ott biciklire szerelték rá. És tökéletesen ment. Válaszokat előre is köszönöm=)

2013. febr. 6. 21:48
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Hát szerintem először tisztázni kellene a fordulatszámokat meg ilyesmit.Van valami áttétel vagy váltó a motor és a kerék között? Mert tizenezres fordulattal nehéz lesz hajtani a kereket,valószínűleg ezért gyenge.
2013. febr. 7. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Áttétel van csak benne, váltó az nincs. Nemtudom most hírtelen mennyi, úgy 25/80 körüli lehet. 10 es a motoron, az hajt egy 26 fogut, amin rajta van egy 13 fogas, ami hajt egy 48 fogast. Tehát akkor 23/74. V ezt nem is így kell számolni?:D
2013. febr. 7. 10:43
 3/16 anonim ***** válasza:
70%

hát nem éppen így számolandó... átmérőből kell számolni... ez ettől jóval bonyolultabb számolást igényel... pl.:

ha a roller kereke 10 centi, (ez az egész számolás úgy történik, hogy a kerék a tengelyén kerezstül van meghajtva, és nem pl a tetején egy dörzshajtással, mert akkor más a szitu) tehát 10 centis a kerék, akkor pl ha 20 km/h-val szeretnél menni, ami szerintem egy rollerhez bőven elég, akkor a roller kerekének kb 20 fordulat/sec-nek kell lennie, (kerék kerülete 0,31415 méter, amit ha 20-szor megforgatsz egy másodperc alatt, az 6,2831 m/s, ami km/h-ban 22,61, de ennek ellenére 20 1/s-os fordulattal számolunk...) tehát ha oda 20-as fordulat kell... ha pl feltételezzük, hogy a motoron egy 30mm-es fogaskerék van, aminek fűkasza esetében 10.000 1/min a fordulata, akkor neked az d1/d2=n2/n1 összefüggés ismeretében 30/d2=1.200/10.000 --> d2=250mm tehát a hajtott kerékre neked egy 25 centis fogaskereket kell ráraknod... itt persze megdől a dolog, mert a 10 centis kerékkel egy tengelyre 25 centis fogaskereket tenni elég nagy művészet... de a lényegét remélem érted... Ha pontosabb konstrukciót tudsz mondani, akkor tudok még segíteni...

Üdv.: Egy gépészmérnök hallgató

2013. febr. 7. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Igen, értem amit mondasz teljes mértékben. Ahogy nézegettem az igazi go-ped rollereket, ott az áttétel 6:98 ami azt jelenti hogy 16-odára lassítja le a hátsó kereket. Sajnos akár hogy is számolok, nekem max 6-odára lassítja le. Csak sajnos nem tudok olyan kicsit fogaskereket szerezni amivel el tudnám érni ezt az 16 os arányt:I Amúgy a kerék egy molnárkocsinak a kereke, ami 26 cm átmérőjű. Amire a legnagyobb fogaskerekem ami volt, az kb 23 cm átmérőjű. Tehát az tökéletes oda. Tehát ahogy elnézem, ahogy kiderül abból is amit írtál, túl kicsi az áttétel és nem bírja a röpsúly:I Na majd ki ötlök valamit. Köszi amit írtál:) Megy a zőld:)
2013. febr. 7. 15:53
 5/16 anonim ***** válasza:

hát egy akkora kerékhez jóval nagyobb nyomaték kell, mint egy hagyományos roller kerékhez... egy akkora kereket véleményem szerint nem fog tudni meghajtani egy fűkasza motor, hiába is próbálkozol... Több sikert érnél el ha mondjuk egy rendes fűnyírómotorral próbálkoznál, mert annak jóval alacsonyabb a fordulatszáma, és nagyobb nyomatékot ad le...

illetve ekkora keréknél nem is lenne elég a fordulatot lecsökkenteni 16-odára, mert még akkor is ~30 km/h-val mennél, ami rollernál elég cinkes...

2013. febr. 7. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Megnéztem mekkora az eredeti go-ped kerekek. És ugyan akkorák azok is. Sőt 1 centivel nagyobbak. A motorjuk szint úgy max 50 ccm-esek, és 10-12k-s fordulatot is elérik. Szóval már csak az áttételt kell megoldani. És elvielg jónak kell lennie:D Bár ki tudja hogy azokba milyen röpsúly van. Biztos valami csúcs modern:D Na sebaj majd lesz valahogy. Köszi a segítséged:)
2013. febr. 7. 20:51
 7/16 anonim ***** válasza:
Próbálj beiktatni mégegy áttételt,azaz kétfokozatban lassítod a motor fordulatát.Én alapból bordáskerékkel oldanám meg,például autónak a vezérműszíjja+bordáskerék,ez tartósabb meg halkabb a láncnál és könnyebb is ami ilyen kis teljesítménynél sokat számít.A motor főtengelyre kis kerék ami hajt egy nagyobbat ami egy tengelyen van rajta,a tengely másik végén kis kerék majd a roller kerekén megint nagyobb.
2013. febr. 8. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Először is, amit írtál, az helyes, hogy két áttéttel kell megoldani a dolgot, akár lehet többel is, de minél több, annál rosszabb lesz a hatásfok, szóval ha tudod, old meg kettőből... A másik, hogy szerintem a kérdező nem lánchajtásra gondolt, hanem fogaskerekekre, a kettő nem ugyanaz, a fogaskerekek egymást hajtják, a LÁNCkerekeknél van lánchajtás...
2013. febr. 8. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Őh, a fogaskeréknél lánckerékre értettem. Csak így is szokták valamiért hívni nem tudom. Amúgy jelenleg ekkora áttétel van rajta. Nem nagyon látszik, de kicsit kivehető. [link]

Köszönöm h ennyit segítetek=)

2013. febr. 8. 22:37
 10/16 A kérdező kommentje:
Majd lehet hogy vezérműékszíjjal oldom meg, mert azon kicsik a fogak és nagy áttételi arányt adnának. Meg még hozzá menne 1 lánckerék, és úgy talán tényleg jó lenne. Köszönöm mindenkinek:) Csak még be kell majd szereznem a hozzávalókat. Zöld kéz az alap!:)
2013. febr. 8. 22:43
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!