Pesti társasházi garzon lakásba belső hőszigetelés fagyás (falszerkezet) és párásodás nélkül lehetséges?
Fiatalként elgondolkodtam, hogy pár millió Forintért lehetne lőni pesti garzont, leharcol állapotban, régi társasházakban. De:Csak belülről lehetne szigetlni, kívülről semmiképp, ez a tipikus utolsó eset, amikor jogosultságot szerez a belső hőszigetelés. A párát párazárással ki lehet küszöbölni, és mivel kb 5m szer 5 méteres egyterű a lakás, hőhidak sem lennének. A kérdésem az, hogy ettől nem károsodnak, fagynak szét télen a szerkezeti elemek, csövek, vezetékek stb? Szigetelt csövekkel ésv/vagy magasabb nyomáson kiküszöbölhető?
Köszönöm előre is a válaszokat, segédanyagokat!
egy ilyen lakás jellemzően egyetlen oldalról nem fűtött, a függőfolyosó felől. abban a falban max. gázcső, meg elektromos vezeték szokott lenni, azoknak meg semmi bajuk nem lesz.
viszont nem feltétlenül van értelme szigetelni.
tegyük fel, hogy van egy 1,37 W/Km^2 hőátbocsátási együtthatód (38cm kisméretű tömör tégla), van mondjuk 20 m^2 szabad falad (5m hosszú és 4m belmagasság), meg 35 fokC hőmérséklet különbséged (-15 odakint, 20 bent) az 959W az gázból kb. 12 Ft óránként. ha egy teljes hónapig ez a helyzet, akkor az kb. 8600 Ft. worst case scenario.
ehhez képest mennyit fogsz egy szigeteléssel valós körülmények között megspórolni? talán, ha havi 1000 forintot a pár téli hónapban. ehhez képest mennyibe kerülne a szigetelés?
a belső hőszigetelés cikis, mert a fal kívülről nagyon le tud hűlni, és a két réteg között kicsapódik a pára. tönkremegy a fal, fagyás is lehet kívülről, valamint penész a rétegek között.
sehol sem ajánlják a belső hőszigetelést.
A páralecsapódást, és penészképződést meg lehet oldani, hogy ne legyen para.
Főleg a falszerkezet épsége érdekelne, hogy esetleg a téglában zajlanának-e fagyaprózódásos folyamatok ilyenkor, mennyire súlyosak, vagy valami más spéci?
Köszönöm a hasznos weboldalt, de azért abból is látszik, hogy a worst case-nél nem egy ezrest, hanem a 2/3-ad rászát meg lehetne fogni a gáznak, ami hosszú távon megéri.
Persze ha nem fagyaprózódik szét a belső szigetelés miatt a társasház.. :)
A habarcs és a tégla hőtágulási együtthatója különböző.
A habarcs a gyengébb, ezért idővel porlik (100 év alatt).
A belső hőszigetelés valamennyivel gyorsítja a folyamatot, de hogy mennyivel, azt ma még nem tudja senki megmondani.
Kb. ugyanaz lehet a folyamat, mint a fűtetlen épület esetén.
A külső vakolat hamarabb leugrik a falról, de amúgy statikailag egyben marad az épület.
Itt nézd meg az ismertetőt.
Ezzel az anyaggal szigetelheted a lakásodat belülről úgy, hogy a harmatpontot nem viszed be a lakásba, és nem jelentkezik ezáltal a gombásodás.
Azt írják:
"a belső oldali hőszigetelés párazáró réteg készítése nélkül is elkészíthető"
Erre nem ennék mérget.
Megérné ellenőriztetni. Szerintem kondenzálódni fog a falszerkezetben a pára, ami beláthatatlan szerkezeti károkat is okozhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!