Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Ívhegesztés otthon, milyen...

Ívhegesztés otthon, milyen trafó vagy inverter éri meg?

Figyelt kérdés

Fejembe vettem, hogy felszerelkezem kissé, de nem költenék profi cuccra, hanem inkább olyan egyszerű szerkezet, ami kiszolgál (majd, mikor ügyesedek is) vékonyabb lemezek hegesztésében is, és nem kell negyedóránként leállni melegedés miatt nagyobb ampereknél sem (egy ventit még ráépítek, ha úgy olcsó és megbízható, hordozva meg nemigen lesz). Nem szívesen költenék indokolatlanul sokat, de ha valóban indokolt, akkor inkább árában...


Csomó apró kérdésem van, tök kezdő vagyok (azért persze pajzsos és munka/tűzvédelmes intelmekkel talán ne fáradjatok, csak kezdő, nem hülye, nem szeret se füstöt, se fényt, se lángra kapni:).


Használtan venni érdemes-e? Pálcák, anyagok, amperek összefüggéseiről hol találok egy jó "puskát"? Pajzsbetétnél kell-e ügyelni valamire? (márka, tudom is én... a gyakoribb számozásokat megveszem) Nyújt-e annyival többet az inverter, amennyivel többet kérnek érte? Mármint oké, hobbicélra kell, nem baj, ha könnyebb a munka, de nem is termelni kell, és jobb a Lada megtanulni a vezetést... Tudom, ez inkább magándilemma, de tapasztaltabbaktól a vélemény is fontos.


Amper a hálózaton... 230V van csak, gondolom általában elég, ha nincs gáz a vezetékeléssel. Azt is tudom, hogy a trafó kicsit keményebben terhel, főleg ívfelvételkor. A gyakorlatban ez egy "jól működő vályogház" esetén jelent-e kisebb újravezetékelési kockázatot?


Olcsó és majdnem olcsó márkák közt akad-e jó hírű? (ezt google barátom bajosan találja, akárhogy is kérdezem)


Előre is köszönöm a válaszokat!



2012. aug. 29. 20:58
 1/5 anonim ***** válasza:
93%

Azt hiszem egy kicsit túlmisztifikálod a dolgot!


A trafóról váltóáram, míg az inverterről egyenáram jön le. Váltóáramon csak rutilos elektródával (és nem pálca!) dolgozhatsz, egyenáramon mehet a bázikus is. A rutilos az sekély beolvadású, a bázikus mély. Mivel a bázikus elektródát legtöbbször az iparban használják nagy szakitószilárdságnál, nyomás alá vagy zárványmentes hegesztéshez, így nagyon valószínű hogy otthon a sufniban a kerítésoszlopokhoz rutilost fogsz használni, arra jó a trafó! Az inverter súlya 5kg, míg a trafóé 50. Ha egyszer ki kell vinned a kerítéshez akkor még mindig jó a trafó, de ha rendszeresen viszed valahová akkor inkább az invertert javaslom! Nem hiszem hogy kelleni fog az egyenáram pl. rozsdamentes, vagy alumínium hegesztése miatt, mert ahhoz kevés tapasztalatod van, ha nagyon fontos valamit megcsináltatnod akkor elviszed hegesztőhöz.


Nekem egy 160-as Hetrám van, még fatertól örököltem, teszi a dolgát ahogy kell! A korral jár hogy egyre nehezebben mozgatom, de még mindig van mit előbb megvenni egy inverternél. A melóhelyen Telwin-nel nyomjuk a varratokat, öt éve problémamentes a gép, még úgy is hogy túl van egy pincei árvizen! Ár érték arányban ez jó, a Rehm, a Kemppi, vagy az ESAB már nem hozza vissza (neked) az árát.


A hegesztőpajzsban mindig fehérüveg legyen elöl! 20 évesen 13-assal dolgoztam, ma 34 vagyok és 11-es kell, de az erősségek változhatnak a fényviszonyoktól is (kültér, beltér, erős napsütés, koromsötét, stb). Én a fejpajzsot szeretem, de abból is az üvegeset, mert a mai modern sötétedős pajzsoktól este fáj a fejem!


Remélem segítettem!! Üdv.

2012. aug. 29. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Mindenképpen kell 16A, ha 10A az óránál a kismegszakító, akkor az kevés lesz.Pálca és amper összefüggés a hegesztendő anyagtól is függ, ez inkább tapasztalat,de otthoni munkákhoz ez vagy egyel nagyobb trafó elég

[link]

a nagyobb trafók már 400V (380V)-osak.

ha aluval van szerelve a villany a házadban, akkor a kötésekkel hosszabb távon lehet probléma;ha nem is újravezetékezel, de a trafónak szánt (műhely)dugaljt érdemes lenne új vezetékkel bekötni az órához(alumíniummal nem összekötni a rezet!)

Inverter persze sokkal drágább mint a trafó, úgy 80E-től felfele.

Otthon 4-es pálca alattit érdemes használni, ezek a trafók annyit tudnak.

2012. aug. 30. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2012. szept. 6. 15:20
 4/5 anonim válasza:

Édesapám nem kimondottan gépész iskolát végzet, hanem erősáramú berendezés szerelőit, de szokott magának elég sokat maszekolni.

2 trafója is van, egyik az egy 3x(xA)-es hetra hegesztő trafó, a másik meg egy egyfázisú, eddig csak 16 amperig tudtuk kitekerni, egy fokozat van még, ott már "leakasztotta" a kismegszakítót. Ennek az elektromos felépítése jacklis kapcsolóval van megoldva a szabályzása.

kimenő áramok 800A. A 3 fázisúnak legnagyobb kimenő árama meg úgy 600A. Súlyban is az egyfázisú érdekes mód nagyobb.

Elektromos oldalról érdemes legalább csak a hegesztőnek külön rendszert kialakítani vagy a műhelynek, ezt egy jó villanyszerelőnek kellene mondani, én nem látok oda, meg nem is kimondottan villanyszerelőnek tanulok hanem elektrotechnikusnak. Inverteres "kapcsolóüzemű" hegesztőkről csak jót hallatom de akkor már co2-es elektromos hegesztőt vegyél, az még salakot sem termel. Többit meg a gépész urak leírták.

2013. máj. 20. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Ferke5 válasza:
Az elsőnek írnám csak, hogy ln a hegesztéshez nem értek, de egy inverterről mindenképpen váltakozó áram, négyszögjeles vagy színuszos, jön le, pont ez a feladata. Az inverteres megoldások lényege, hogy a hálózati, váltakozó feszültségből egyenáramot állítunk elő, majd ebből inverterrel ingény szerinti frekvenciájú váltakozó áramot. Amennyire én tudom, hegesztés típusától függ, milyen árammal kell hegeszteni.
2019. aug. 10. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!