Vakolat vagy gipszkarton?
Szarazepito vagyok es reszrahajlo... :)
A vakolatot elonyeit, hatranyait nem ecsetelnem, mert mindenki ismeri, aki jartas a temaban. Ami most nem szol mellette az az, hogy mar egy keszen levo passziv hazhoz hasonlo szigetelest emlitettel. A vakolasnal behordott viznek rengeteg ido kell, hogy kiparologjon a kepzett faladbol, szoval adja magat a gipszkarton elotet fal es a belteri falak kialakitasa is.
Amit sokan hatranynak tartanak, az a kopogas es a falak serulekenysege. Sajnos itthon sok vallalkozo ugy epit gipszkarton szerekezeteket (de ez neha a megrendelok sporolasabol is fakad), hogy futyulnek a szabalyokra. A valaszfalak kialakitasanal szokas kihagyni a merev reszek csatlakozasanal (profil a falhoz, mennyezethez, padlohoz) az akkusztikus szivacs csikot, valamint belenyugszanak a szimpla falak epitesebe. Ha igazi valaszfalat szeretnel, akkor mindket oldala duplan kartonozott es a belso resz kozetgyapottal (nem uveggyapottal) van (mindenhol!) kitoltve. Igy nincs, hang a ket helyiseg kozott, valamint az ajtok sem dubbenek becsukaskor. Aki at uti a normalisan 60(vagy 62,5)cm osztassal epitett duplafalat annak szivesen fizetek egy sort. Persze, ha nem profi kuzdosportos... Barmilyen serules eri, az konnyen es gyorsan javithato 2 reteg glettel, nemi csiszolassal. A technikai kepzesek, mint a villany, viz, kabelek, valamint az kepek es akasztott elemek vonzataban mindenre van megoldas a karotonnal. Itt is oda kell figyelni, hogy pl. villanykapcsolokat, vagy fali dubeleket kifejezetten olyat kell hasznalni, ami erre van kitalalva. A dubelek nagyreszt darabonkent 20-25 kilot birnak repedesmentesen falon. Ez a duplafallal es a dubelek szamaval fokozodik eleg erossen.
Az ararol annyit, hogy sokszor kellett epitkezeseken szamolnom komuvesekkel addot helyeket, kialakitasokat illetoen. Nagyjabol egyformara jon ki az ar. Nem beszelve, ha osszesegeben nezed es oraberrol van szo, akkor a komuves kicsit melosabb es valljuk be, nem mindig egy patika tisztasagu muvelet.
Sajat tapasztalat meg: Ha az arakat nezed, akkor menj szemelyesen utana es ne a netrol keszits arakat. A netrol nezett arak szinte felere szokott kijonni az anyagkoltseg. Foleg, ha talalsz specifikusan kartonozasra orientalodott boltot, vagy kepviseletet.
Igaz nem mai téma, de én is csak most olvastam, hátha valakit érdekel. Ez a megközelítés nem volt még:
A vakolatot lehet meszelni, a gipszkartont nem. Bárki bármint mond, nem lehet. Tudom egyre kevésbé divat a meszelés, de én a mai napig a meszelt falat szeretem bent, kívül természetesen a divatnak megfelelő nemesvakolat van, szigeteléssel stb. Tehát aki meszelt falat szeretne, annak nem jó a gipszkarton.
Tehát ez is lehet szempont, én egészségügyi okok miatt a vakolatot tartom előnyösebbnek, a meszelhetőség végett; főleg gyerekes családoknál, de mindenkinek ajánlott, inkább mint a diszperziós festék.
Ami az árat illeti, szerintem a gipszkartonozást ügyesebb kezűek megcsinálhatják maguk is, de kb ugyanannyi mind a kettő ára (anyag+munkadíj)
Féltucat dologtól függ, hol melyik miért.
Én a lakásunk és képzetségem okán gipszkartont tettem fel miután a vakolatott leverték. Itt észak angliában a jól és nem is drágán dolgozó litvánok is meg többszörözték volna a költséget, kettő ez is kibír 50 évet minimum. És jó, hogy ez kívételesen örök tulajdon, de adigra amúgyis új elvárások lesznek, űszigetelésben, konektorokban és új vezetékek stb. ... .
Abban az országban ahol élek a szelőzőablak és légelszívás hagyomány. Előbbi többszázéves, utóbbi több évtízedes, és a fürdés és wc--s után is jó illatú és normál párataltalmű helyégbe lép be az ember mondjuk a párja után reggel induláskor - például a mennyaszonyom a sminkjét megigazitani a fürdőben - ahol itt szokás szerint a wc is van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!