Lehet csinálni földelést egy kis földbe dugott fém cölöppel?
A tüdőszűrős autónál is kell a gépek üzembehelyezése előtt egy érintésvédelmi mérést végezni, és ezt dokumentálni kell!! Ha megfelel az Ohmértéke, allor lehet üzembe helyezni. Ha a nem megfelelő érték miatt valakit áramütés ér, téged vesznek elő. Bárki olvassa amit leírtál, SŰRGŐSEN FELEKTSE EL!!! Ne haragudj, de észveszejtő, és életveszélyes butaságot írtál!!
Inkább hívj szakembert légyszíves, és ne nyúlj az elektromossághoz!
A kizárólag erre a célra gyártott földelő szonda alkalmas!
Lehetne az 1 db hurkapálca is ha tudná teljesíteni az előírt 2 ohm alatti ellenállás értéket.
Van 1 kis kavarodás, régebben valóban létezett 1 feszültségvédő relével megvalósított érintés védelmi kapcsolás!! DE az úgy nézett ki hogy a védendő berendezés közvetlen közelében volt 1 üzemi földelés és volt egy segédföld 20-25 méterre. A kettő közötti potenciál különbség működtette.Pl:az összes honvédségi híradó gk ezzel volt ellátva.
w3dzz!
Azért mielőtt helytelen tanácsokat osztogatsz, tisztázzunk valamit.
A földelési ellenállás értéke TN rendszer esetén 10 Ohm!
TT rendszer esetén 0.5 Ohm De köztudott,hogy Magyarország 95% TN,azaz nullázott rendszerű.2 Ohmban a vezeték folytonosságát állapítják meg. Ezeket villamos szabványok írják elő! Önmagától,erős áramú képzettség nélkül senkinek nem ajánlatos villamos rendszer felújítása.Kismegszakítók leoldását képlet számítással fejezik ki. Ami hurok kisebb egyenlő U0/I(b)x alpha szorzó tényezővel,földelési ellenállást lehet számolni a hurokimpedancia felezett értékével,föld hurokimpedancia mérésnél.A halálos áramerősség pedig 30 mA.A kismegszakító pedig alap védelemre,azaz földzárlat védelemre is való,tehát érintés védelmi szerepet is betölt,mint zárlat és túláram védelmet is. A Fi relé,pedig kiegészítő védelemnek minősül,tehát önmagában nem elég! Kell a megfelelő földelés,és a folytonos megfelelően méretezett vezeték szakasz,mint a fi relé,mint pedig az érintés védelemhez!! Ha már oktatsz,akkor szabványszerűen,és gyakorlatiasan csináld. ,-)
Jó napot! Én csak a szonda tesztelésére szeretnék első sorban tippet adni. "Házilag" a következőket lehet tenni a teszt érdekében. Először is az elkészített földelés még ne legyen csatlakoztatva a földelő illetve az EPH hálózathoz. Szükség van két darab, egymáshoz képest SOROSAN bekötött izzófoglalatra. Megfelelő hosszúságú csatlakozó vezetékekkel és csatlakozó érintkezőkkel. Kell még két darab 35W-os izzó a foglalatokba. Nagyobb teljesítményű NEM jó.
Két kapcsolásra van szükség. Először a sorba bekötött izzókat a fázis és nulla pontok közé kell bekötni. Az izzók természetesen nem fognak teljes fénnyel világítani. A második kapcsolásnál a fázis és a földelő szonda (szondák) közé kell bekötni az izzókat. Ha kb ugyanolyan fényerővel világít a két izzó, akkor a földelésünk megfelelőnek tekinthető. Ez természetesen egzakt értéket nem fog mutatni. Viszont egy gyors tesztnek jó.
És végül néhány megjegyzés...
Minden csatlakozást szabványosan kell kialakítani. Még az ideiglenesen, méréshez használtakat is! Ne tudjon véletlenül lecsúszni, ne látsszon ki sehol vezeték stb.
Olvadó betétre, kismegszakítóra nincs szükség a mérésnél, mert ha az egyik izzó pont akkor ég ki zárlatosan, legfeljebb a másik teljes fényerővel fog világítani (soros kapcsolás).
Fázis és föld közötti vizsgálatnál a Fi-relé elé kell bekötni a kapcsoláshoz a vezetéket. Különben a relé leold. Hibaáramot érzékel.
Végül pedig még annyit, hogy a földelő szonda bekötésénél nagy körültekintéssel kell lenni a később fellépő korrózióra. A tapasztalatom szerint főleg itt szokott "elcsúszni" az egész és meghibásodni.
Remélem segítettem az érdeklődőknek!
Zolee
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!