Penumatika cső, hálózati vízvezetékre?
A terszomra akarok automtikus öntözőberendezést. A kádtöltő csaphoz vezető ötrétegű csövet ki tudom vésni a fürdőszoba túloldalról, hogy a csempe sem sérül (kád szintje alatt). Oda egy T elágazóit szeretnék betenni a műanyag cső szakaszba. Majd valamilyen fittinggel vékonyabb penumatika csövet a leágazásba. És azt elvezetni a dekorléc alatt a terszra. Ott most nem kérdés mi lesz (hélózati nyomásra tervezett mágenszelepek, vezérlés, stb.)
Bár a penumatika csövek a hálózati víznyomás 10x-re vannak méretezve (40-50 bar), alkalmas állandó hálózati víznyomásra (1-3 bar)? (Hogy kicsi az áteresztőképessége, az most öntözéshez pont nem lényeg, nem tusolásra kell.)
Mivel présszerszámom nincs. A roppantógyűrűs fittingek mennyire megbízhatók, a hálózati víznyomásra?
#6 Az RO szűrők fittingjei colosak, meg a hozzá való cső is, de nem tudom mire mennél olyan vékony csövekkel.
Jaj nem. Gyorcsatlakozósat és gagyi kinait sem akarok. Csak hirtelen azt találtam hogy létezik.
De tényleg, az italautómaták is így vannak bekötve. Na majd szemlézek párat. Meg felhívok pár ilyen céget. Hatha segítenek vagy adnak el alkatrészt, csövet.
nem kell sehol kis sugárban mennie. "Kanyar" kb egy helyen lesz, de a szekrény hátsó falánál nem is érdekes. Onnantól meg tudom oldani, hogy már csak egyenesen menjen ki a teraszra. Ha meg kell, majd berakok valami masszív könyököt.
De ha már szóba jött az 5rétegű vízvezeték cső, abból nincsenek kis átmerőjűek? Ahol nem kell nagy áramlási sebesség, és a jelentő nyomáscsökkenés sem számit..
Na közben új ötletem lett. Egy kafa, megbízható, mégnesszelepet teszek be, közvetlenül még a T leágazáshoz. Tehát csak megbízható, vízre tervezett cucook lennébek a mágnesszelepig. Helye lenne, tudok a falba egy közepes doboz besúvasztani. Amibe a kötések és a szelep is elfér. És csak mágnesszelep után megyek tovább egy pneumatika csővel.
Ennek több előnye van:
A penumatika cső SOSEM lesz hálózati víznyomás alatt, mert a másik vége (hálózati nyomás szempontjából) már nyitott lesz. Ha eldurran a cső (ami így elev esélytelen, hacsak külső fizikai behatásra), max csak az abben lévő víz folyik ki. Ráadásul meg tudom oldani hogy a locsolás vezérlés fogja érezni, hogy mondjuk 15 perc "locsolás" után sincs elég utántöltése a balkonládáknak. És hibajelzéssel leáll. Tehát max 15 percnyi, szűk keresztmeteszeten kifolyó víz folyhat el a lakásban. Ha meg csak a mágenszelep nem zár vissza, akkor max a terasz ázik el, és a vízszámla lesz nagyobb. Nyilván azzal nem számolok, hogy a két havária együtt lép fel, egyidőben.
Akit a múgy a projekt érdekel. Önöntözős balkonládák automatikus töltése a cél. Aki nem ismeri ezt a típusú balkonládát: dupla fenekű. A fenékrészben kb 6-8 liter víz lakozhat, és pici vízbe lenyúló földkúpok szívják a vizet a talajrétegbe. Amúgy rohadt jó, áldom hogy ezt vettem. Én a lusta... még 2 nap locsolásmentesség után is a tűző napon nedves a föld. És nem a növényt kell locsolni, hanem csak a tartályt tölteni. Még a sima klóros víz is mehet bele, nem kell állott. Mert állott víz lesz belőle mire a talaj elkezdi szipákolni.
De már annyira lusta vagyok (és mérnök), hogy locsolni sem akarok... Na meg mondjuk 4+ napos elutazást már nem bír ki.
És elég sok láda (6 db). És napi szinten kell literszám/láda utántölteni.
A legnagyobb kihívás, a ládák önálló töltése. Első ötlet az volt, hogy simán végighúzok egy csövet a ládákon, mindenhol leágazással. És kiszámolom kb mennyi ideig kell a mágnesszelept nyitva tartani, hogy elég víz jusson mindbe. A ládákon van túlfolyó, a maradék kifolyik az utcára. De az nem szép megoldás. Amatőr megoldás.
Nyilván a full extrás az lenne, ha minden ládának lenne egy kis mágneszelepe (nem kell nagy nyomásra), egy feék egyszerűségű elektronikával és egy egyszerű, merülőelektródás víszint érzékelő (amit elég is csak a maximum szintre megcsinálni). Töltés induláskor minden olyan balkonláda mágnesszelep kinyit, ahol nincs maximális vízszint. És addig tartnyitva, amíg ezt el nem éri. Amikor mind lezárt (vagy egy maxi biztonsági időkorlát letelte után), a hálózati oldalon lévő fő mágnesszelep is lezár, a töltés befejeződött. (Ha a biztonsági idő letelte után sem telt meg minden balkonláda -> hibajelzés)
Vagy az egyszerűbb vátozat (de rengeteg kérdéssel), de több hibalehetőséggel: Minden balkonládába egy úszós (golyós, emelőkaros, vagy tűszelepes, stb) szelep menne. Egy közös főágba, leágazásokkal bekötve. Az úsósz szelep maximális vízszintnél lezárja (vagyis megpróbálja) a csővéget. Igaz gyengén, de talán ennyi is elég, hogy csak más ládákba menjen a víz. Ha ilyen pici szelep nincs készen, majd 3D-ben nyomtatok.
A főágban" lenne egy nagyon érzékeny nyomásérzékelő (valszeg analóg, nem on/off, hogy lehessen küszöböt állítani.) Naponta egyszer, ha kell, ha nem, elindul a locsolási folyamat. Ha jól vannak méretezve az úszós szelepek, leginkább azokba a ládákba indul a víz, ahol az úszós szelep még nyitva. Így egy idő után mind megtelik. Ha azok elkezdenek lezárni, mert telítődnek aládák, a főágban is megnő a nyomás. Innen tudja a vezérlés, nem kell több víz, mert minden úszós szelep lezárt (vagyis megpróbál lezárni). EKkor a nagynomyású főszelep lezár, nincs több víz. (Itt is lenne biztonsági időkorlát, hibajelzéssel)
Közben találtam rahedli 3D tervet olyan szelepre ami jó lehet nekem. Van aki még több báros nyomásra is használja (na ezt nem merném). De egy egyszerű, kisnyomású, kicsi méretű karos úszós szelepet simán össze lehet hozni 3D nyomtatóval. Nem kell sokat tudnia. Elég ha csak gyengén zár, hogy a többi ládába menjen inkább a víz. (Locsolási ciklusban egy úszós szelep úgy is mindig nyitva, tehát a főágban csekély lesz a nyomás). Ha meg megnő a nyomás, az meg azt jelenti, minden szelep már lezárt. Ekkor viszont nem kell a hálózati nyomást bírniuk, kinyitnal, átengednek, tök jó. Még biztonság szempontjából is. Csak annyit tudjon ilyen "túlterhelt" állapotban, hogy annyi nyomásnövekedést okozzanak, amit a főágban szignifikánsan már érzékelni lehessen. Ennek hatására úgy is a főág vízellátása másodperceken belül lekapcsol. És már nincs jelentősége az úszós szelepek zárásának a következő napig. (+15 perces időkorlát, ha valami gebasz van)
Nekem ez az úszós megoldás szimpi. Csak a 3D tervezés macerás. De utána csak egy szimpla főágat kell kihúzni a balkonládákhoz. T leágazások és a szelepek mennek a ládákba. Semmi plusz elektronika, semmi vezetékelés a ládákhoz. Ami a tűző nap+víz ellensége amúgy is. A vezérlő elektronikát, a főági nyomásérzékelőt meg már tehetem lakáson belülre abba a dobozba, amiben a nagynyomású mágnesszelep is van. (Nyilván a mágnesszelep után :D :D :D)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!