Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Öntözèshez szivattyú?

Öntözèshez szivattyú?

Figyelt kérdés

Hogy oldanád meg leg egyszerűbben ezt a problèmat?


Adva van egy ásott kút kb 6-8 mèter mèly. Föl szeretnèm hozni a vizet ibc tartályba. Ès onnan gravitációs segítsègèvel csöpögtetőssel megoldani a vetemèny öntözèsèt.Hogyha nem vagyok a tanyan kint akkor is kapjanak vizet a zöldsègeskertek vetemènyei.


Ehhez kb milyen teljesítmènyű szivattyúra lenne szüksèg?



#öntözés #szivattyú #kút #Kertlocsolás #energiatakarèkosság
2024. jan. 26. 16:05
 1/8 anonim ***** válasza:
80%

Mégis mekkora terület? Csak a lényeg maradt le 🙂


Ha ilyen átlag kis konyhakertről van szó, akkor a legegyszerűbb áruházi házivízmű kell neked. A lábszelepes szívócsövet belelógatod a kútba, a kiementre rákötöd a 3/4" slagot, végigvezeted hosszában a kerten, halszálka módjára leágaztatod a csepegtető szalagokat.

Meglévő szivattyúból is össze lehet rakni: hidrofor és nyomáskapcsoló kell.


Az IBC tartállyal az a baj, hogy a földre letéve semmi nyomás nem lesz, pár méterrel odébb nem jön majd semmi szalagból és gondolom nem akarsz 10 méteres víztornyot építeni.

2024. jan. 26. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
68%
5000 ft egy konnektorba dugható időkapcsoló, meg van oldva vele az automatizálás.
2024. jan. 26. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
88%

Jól írja az 1-es, az IBC-t felejtsd el.

Ha megnézed a csepegtető szalagokat, általában 0,3-0,8 bár szükséges nyomást írnak, ami 3-8 m magasságnak felel meg.

Én is láttam persze a neten IBC-s rendszert, és vadiújan működik is persze valamilyen szinten, de a vízkő és egyéb szennyeződések miatt év közben egyre több lyuknál dugul el a labirint.

Azt esetleg meg tudod csinálni, hogy egy 3 m magas állványra teszel egy 100 l-es hordót, amit nyomáskapcsolóval töltesz, mikor kifogy. De ennek igen masszívnak kell lenni, hogy ne boruljon fel, és ne üssön agyon, mikor ott szerelgeted.

Én inkább valami olyan megoldást keresnék, hogy egy nyomásérzékelős szelep elengedje a 0,8 bár feletti nyomást okozó vízfelesleget. Hogy ne durranjon szét a szalag, és a szivattyú se lefojtva működjön. Akkor direktben lehetne rákötni a szivattyút a rendszerre.

Ja, és a teljesítményhez meg a szükséges vízhozamot számold ki. A csepegtetőszalagoknál megadják a szemenként kicsepegő víz óránkénti mennyiségét.

2024. jan. 27. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem nagyon értek ehhez, de én eddig csak rosszat hallottam a csepegtetőrendszerről, pláne arról, ami kútivízzel működik, gyakran eldugul, ha vasas a víz az még rátesz erre egy lapáttal, én is kizártnak tartom azt, hogy ez életképes így, hogy kúti víz, IBC-ből gravitációval. Ha csak az kell, hogy meglegyen öntözve akkor is, ha nem vagy ott, akkor biztos, hogy szükséges csepegtetőrendszerben gondolkodni? Mehetne időzítővel egy sima öntözőrendszer is. Az IBC az attól még jó ötlet, mert úgy nem a hideg kútivízzel öntözöl! Kútba kell egy szivattyú, az IBC tartályba kell egy úszókapcsoló, ez az úszókapcsoló működteti a kútban lévő szivattyút. A kútban lévő szivattyúra is kell egy úszókapcsoló, hogy a szárazon futást elkerüld. Aztán az IBC-be kell egy kisebb búvárszivattyú, amit pedig megvezérelsz (ahogy más is javasolta) egy időkapcsolóval.
2024. jan. 27. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Nyilván a homokos, koszos vízhez tesz az ember egy víz szűrőt (100 mikronos elég)
2024. jan. 27. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Igen, az egyértelmű, hogy a csepegtetőszalag elé kútvíz esetén kötelező tartozék egy szűrő.

Nekem nagyon bejött a csepegtetés, sokkal kevesebb víz elég, és ráadásul a sorközök így nem gyomosodnak, mert ott a talajfelszín száraz marad. Persze, a vízkő az probléma, de átlag 3 évet kibírt így is a 8 mil-es szalag. Az utolsó évben mindig olyasmihez tettem, aminél nem volt létfontosságú, hogy 10 centinként csepegjen, és ha el is dugult valahol év közben, akkor egy legvékonyabb gombostűvel kiszúrtam.

2024. jan. 27. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100 mikron??? Ha kint járok a tanyán csinálok fotót arról, milyen lerakódás van a házivízmű belsejében az 5 mikronos szűrő után. Az egy csepegtetőszalagban teljes eldugulást okozna, az szinte biztos.
2024. jan. 27. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Én tizenvalahány éven át 130 mikronos szűrővel csepegtettem. Csak a szalagban összegyűlő és elszabaduló vízkő okozott dugulást. Az első évben nem dugult el sehol, mikor még nem volt vízkő.
2024. jan. 28. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!