Egy másfél milliméteres 40 éves falban menő alumínium vezeték mennyire melegszik fel ha 13 amper megy át rajta folyamatosan?
az kb 12A ra lehet méretezve(a biztositék amperértékét lesd meg)
tehát valószínüleg ha szakszerüa szerelés akkor a biztositék az ami nem fogja bírni
De amugy a vezeték se nagyon:)
Röviden, ne csináld.
Azért ne, mert ez a 1,5-es alunál mondhatni minden körülmények között felső határérték. Ezt a folyamatos terhelés és a szerelés, kötések, szigetelés kora mind negatív irányba befolyásolja, azaz inkább ne. Folyamatos üzemnél még új szerelés esetén sem engednék rá 13 ampert egy 1,5-es alu konstrukcióra. Rézre már igen. Bár folyamatos üzemre én még rézből is 2,5-et húznék, attól függetlenül hogy 13A-t elvisz a 1,5-es is.
És 10A?
9 órán át egyfolytában menne.
Próbáltam 13 ampert 9 órán át nem lett gond de azt értem hogy ha megcsinálom újra meg újra akkor egyszercsak lehet...
Ha a biztositék 16 amperes akkor a vezetékhálozatnak ki kell bírnia 16 amper terhelést
Mivel azt ha szakember csínálta akkor a biztositék annyit enged amennyit a vezetéknek el kell bírnia
De én amugy nem vagyok villanyszerelő van valami szabványtáblátat hogy melyik vezetk tipus milyen vastagságban mennyi terhelést bír
És nekem az rémlik hogy a másfeles aluvezeték 14 A bir.
Biztos felellhetők ezek az adatok a neten én most tuti nem keresek utána
Anniyt tudok hogy nálunk a konyhába 2.5 mm es tömör alu vezeték van behúzva, és állítólag az 24A bir(villanyszerelőktől tudom)
Az hogy egy vezeték milyen áramterhelést bír és mennyi ideig, nagyon sok paraméteres dolog. Van olyan szerelés és környezet, ahol még egy 2,5-es rézre sem engedhetsz rá 10A-t (szabványokban szépen le vannak írva a szorzók amik rontják az áramterhelhetőséget). Az, hogy az egykori villanyszerelő milyen szabványokból dolgozott, egy másik dolog. Az, hogy ennek új korában megfelelt-e a szerelés egy harmadik dolog. Az hogy jelenleg megfelel-e egy harmadik dolog. És az hogy a környezet megváltozása, illetve az alapanyagok öregedése hogyan befolyásolja az áramterhelhetőséget megint egy teljesen külön dolog.
Ne tedd. Még 10A-el se terheld 9 óráig a 1,5-es alut. Ahogy az #5 írta, feltételezhetően a kötések lesznek a gyenge pontok, de lehet hogy más is. Továbbá ha ezt napi szinten eljátszod, a jelenleg még jó vezetési képességű kötések (én erre nem látok sok esélyt) biztos, hogy romlani fognak. Terhelés közben hőtágulás, majd vissza periodikusan, egy ilyen szerelésnél okozhat átmeneti ellenállás növekedést az érintkezési felületeken. Hogy ez 5 alkalom vagy 500 alkalom után következik be, senki sem fogja megmondani, még akkor sem ha ott vannak előtte az ép kötések.
#8 Ezek az áramterhelhetőségek egykoron, bizonyos szerelési mód mellett lehettek értelmezve, ma már nem engedünk ennyit az alura. Maga a vezeték egyébként relatíve sokat elbír ha le tudja adni a hőt, de egyrészt a kötéseknél biztos hogy gyenge pont lesz, másrészt ezért vannak szabványban megfogalmazva hogy mekkora áramot mekkora keresztmetszeten vihetsz. MSZ HD 60364-5-52 foglalkozik a vezetékekkel, kábelekkel. Ennek a szabványnak van olyan csatolmánya, ahol leírják táblázatban hogy milyen esetben mekkora vezetéket mekkora árammal terhelhetsz, illetve hogy mekkora túláramvédelem ajánlott hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!