Hogyna töltsem fel/vagy légtelenítsem a nyilt rendszerű fűtést?
Gondolom a tágulási tartályodnak van egy túlfolyója ami kivezet a tetőre vagy valahova. (nálam legalábbis így van) Én annyit szoktam tölteni bele, hogy ott is kifolyik :D
Ha jól van megépítve a rendszer, akkor a levegőnek vagy magától távoznia kell, mert a radiátorokat a régi rendszerben meg szokták dönteni, vagy újabb radiátorok végében lévő légtelenítővel neked kell egyesével kiengedni a levegőt.
Nálam egy ponton szokott megrekedni a levegő, ilyenkor azt csinálom, hogy mindenhol elzárom a radiátort, csak ezen a szakaszon nem, és akkor onnan is kitolja.
Egyeltalán mit légtelenítesz, és minek folyatod a vizet a semmibe?
Radiátort radiátoronként légtelenítünk. Vizet lentről töltünk, hisz a levegő felfelé megy. Szivattyú nélkül is légteleníthető a gravitációs rész. Mennyi vízet engedtél le?
Ha hallod a bugyogást,egyértelmű ,hogy levegős.
A keringtetőnek menni kell,hisz ekkor mozdul meg a levegő is.A nagyobb fordulat gyorsabb áramlást csinál,jobban magával ragadja az apró légbuborékokat is .Remélem a ker.szív. a visszatérőbe van .
A jól megtervezett (és kivitelezett) rendszereknél a rendszer legmagasabb pontján szokott lenni egy légtelenítő szelep (és esetleg egy hozzá tartozó légtelenítő tartály). Lehet olyan megoldás is, hogy a túlfolyó tartály zárt és annak a légteréhez kapcsolódik a légtelenítő szelep.
A radiátorok akkor vannak megfelelően szintezve, ha a befolyási pont magasabban van, mint a radiátor túlsó fele, ilyenkor a radiátorban levő víz a szelepen át ki tudja nyomni a levegőt a bemenő ágba (feltéve, hogy nem működik a keringtető szivattyú). Ez a szintezés akkor is fontos lehet, ha a radiátor túlsó felén van egyedi légtelenítő szelep.
Általános szabály, hogy a víz feltöltését és a rendszer légtelenítését NEM MŰKÖDŐ KERINGTETŐ SZIVATTYÚ mellett kell elvégezni és lehetőleg minden radiátor vízszelep legyen teljesen nyitva. Ha működne a keringtető szivattyú, akkor szembe megy egymással a beáramló víz és a kijönni akaró levegő és a víz győz: nem engedi kijönni a levegőt a radiátorokból a nyomóágba. Ha nincsenek nyitva a radiátor vízszelepek, akkor a szelepek nem engedik át gyorsan a kiáramló levegőt. Ezért, ha nincsenek teljesen nyitva a vízszelepek, akkor a feltöltést csak nagyon lassan szabad elvégezni, hogy a leginkább elzárt szelepű radiátorból is távozhasson a levegő. Ha a lassú feltöltésnél a tágulási tartály túlfolyójánál megjelenik a víz, akkor lehet (időlegesen) befejezettnek tekinteni a feltöltést. Ekkor lehet beindítani a keringtető szivattyút ill melegíteni a vizet. A víz felmelegedésével lassan kiválik belőle buborékok formájában az oldott levegő, ami belevegősíti a rendszert, tehát megjelenik a bugyogás. Ekkor le kell állítani a keringtető szivattyút és a radiátorba menő szelepek zártságától függően rövidebb-hosszabb időt kell várni, hogy a radiátorokban keletkezett levegő a bemenő ág felé tudjon kijutni (ezért jobb, ha a beüzemelés alatt teljesen nyitva vannak a szelepek) ill. ilyenkor lehet az egyedi légtelenítőket használni. A keringtetés és a fűtés újraindítása után ezt a kilevegőztetést esetleg még egy-két alkalommal meg kell ismételni a rendszerben levő víz mennyisége és hőmérséklete függvényében. Ezek után érdemes az egyes helyiségekben kívánt hőmérsékletet beállítani a radiátor szelepek állításával.
Minden radiátoron nyisd ki a légtelenítőt!
Akkor jó, ha már a víz folyik rajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!