Miért jobb a levegőben beleütni a nyelet a fejsze/balta fejébe?
Több videóban is láttam, hogy úgy ütik bele a nyelet a fejbe, hogy az egész baltát a levegőben tartva a nyél végét ütik.
Miért nem teszik le egy stabil felületre a fejet, és úgy ütik bele a nyelet?
Például ebben a videóban 9:06-nál
Newton bácsi miatt, mert megtalálta azt a törvényt: "minden erővel egyidőben fellép egy azonos nagyságú ellentétes erő."
A fejsze feje és nyele zárt rendszert alkot. Ha a nyél engelye irányában ráütsz arra, az erő hatására beljebb mozdul a fejben. Viszont: ugyanakkora erővel ellenkező irányban a rendszerben elmozdul a fej, tehát a rá ható hatás kétszeres.
Kétszeres erő hatására könnyebben lekűzdi a fej a súrlódást.
A videóban azért így ütötte, mert nem akarta, hogy a fej megsérüljön.
Én amúgy fordítva szoktam.
A nyelet leteszem, fej felfele van, s így ütöm bele.
#2
Elhallgattad azt, hogy az ellenerő az alátámasztó akármire is hat, tehát felemelkedik az asztal, amin a fej nyugszik.
Ne titkolózz!.
"tehát felemelkedik az asztal"
Ezt nem az ezotéria rovat XD
A videóban lévő esetnél nem az erő-ellenerőről van szó, hanem a tehetetlenség törvényéről. Sőt őnmagában még ez sem elegendő a magyarázathoz, ugyanis egy igen rövid ideig tartó ütközési jelenségről van szó.
Nézzük, mi is történik. A fazon balkézzel fogja a nyelet, jobbkézzel erőteljes ütéseket mér a nyélre. Az, hogy ő kézben tartja a nyelet, egy rugalmas felfüggesztést jelent és ez lehetővé teszi az ütések hatására az elmozdulásokat (ha satuba fogná be, az egy merev rögzítés lenne, és nem működne a dolog...)
Az ütés hatására bekövetkező ütközés igen rövid idő alatt megy végbe, a másodperc törtrésze alatt. Ezen rövid idő a nyélhez képest nagy tömeget képviselő kalapácsfej mozgásba hozásához kevés. Így lényegében csak a nyél fog lefelé irányban mozogni, eljutva a kívánt pozícióba.
Ugyanezen elv alapján működik a következő, otthon is elvégezhető kísérlet: Végy egy gyufásdobozt, fektesd vizszintesen az asztalra. Helyezz erre rá egy poharat, megtöltve. Egy favonalzó segítségével, határozott, gyors mozdulattal üsd ki a gyufásdobozt. A pohár vizszintes irányban szinte alig fog mozdulni, miközben az asztalra kerül. Itt a pohár tömege jelentősen nagyobb mint a gyufásdobozé, a magyarázat pedig uaz. mint a föntebb leírtak: a kiütés igen rövid ideig tart, ez nem elegendő a nagytömegű pohár mozgásba hozásához, miután a pohár és a gyufásdoboz közötti mozgási súrlódási erő is igen rövid ideig működik.
Bátrabbak próbálkozhatnak az asztalterítő kirántásával a teríték alól :)
Egy kis ízelítő: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!