Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Villanyszereles kezikonyvet/sz...

Villanyszereles kezikonyvet/szabvanyat le lehet olteni valahol?

Figyelt kérdés
Tehat amiben le van irva pl. hogy a villanykapcsolok 150 cm magassagban legyenek, tomor vagy sodrott kabelt hasznaljunk, milyen koteseket alkalmazhatunk, hogyan kell bekotni a firelet stb.
2022. ápr. 1. 18:02
 1/2 anonim ***** válasza:
23%

A szabványok pénzbe kerülnek, nem egyszerűek, nem ilyesmiket tartalmaznak, betartásuk fontos

Könyvek vannak elérhetőek, vagy pénzér. Az sem igazán ezt mindig azokat tartalmazza.

Valamint nem igazán értenéd úgysem a miérteket, hogyantokat, fogalmakat.

2022. ápr. 1. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
82%

Elég komplex témakört feszegetsz.

Azt, hogy hogyan kell bekötni az áramvédő kapcsolót, annak működésének megértése és a gyártói leírás után fogod elsajátítani. Tulajdonképpen minden elektromos eszköz, szerelvény dobozában vagy magán az eszközön benne/rajta van a gyári doksi, ami az elektromos csatlakozási pontokat, ábrázolási szabvány szerint szimbolikusan és számozva is jelöli. Ezt értelem szerűen az eszköz és egyéb villamosipari háttérismeretek megléte esetén fog működni. Ahhoz, hogy egy alap villamosipari (még nem villanyszerelőre gondolok) háttértudásod legyen, elektrotechnikát vagy/és villamosságtant és az alap fizikát ismerned kell.

Az, hogy mikor milyen kötést alkalmazunk, már inkább egy komplexebb képzés (villanyszerelő) és a szamában eltöltött évek fogják megmutatni.

Tömör vagy sodrott vezető. Tulajdonképpen mindegy, a tömör vezetőt azért használják épületvillamosságban, mert csöves alapszerelésben könnyebb rendezni és nem kell érvéghüvelyezni szerelvénybe kötés előtt. Én nem használok épületnél sem tömör vezetéket, annyi automatika szekrény építettem már, hogy gyorsabban felérvégezek egy 50 eres sodrott kábelt, mint hogy kiterítsek egy merev 5x2,5-et. Sokkal fontosabb a keresztmetszet, szigetelés minősége, a szükséges flexibilitás (minél több elemi szálból van sodorva, annál flexibilisebb az adott vezeték), szín és az ár.

A magasságokat szabvány fogalmazza meg. A szabványt betartani nem kötelező, a szabvány egy irányelv. Ha a szabványt betartod, azzal úgymond jogilag levéded magad egy esetleges baleset vagy műszaki hiba során. Ha a szabványt ne tartod be, és a szabvány nem betartásából fakadó kockázati tényezőket más módon csökkented vagy kiiktatod, és ezt dokumentálod is, amit a műszaki ellenőr átvesz (nem fogja átvenni), akkor az esetleges baleset vagy műszaki hiba során, annak feltárását végző szakértő fogja eldönteni, hogy a te intézkedésed valóban megfelelő volt-e, és köze volt-e a hibához vagy sem.

Amit betartani kötelező, az a jogszabály.

Az mszt.hu weboldalon lehet megvásárolni a különböző szabvány köteteket, ami a villamosiparban mondhatni alap bármilyen kisfeszültségű rendszer, épület, berendezés létesítése esetén az MSZ HD 60364 (jó sok kötetből áll). De külön van a túláram, áramütés elleni védelemnek, a villámvédelemnek, stb. szabványkötete. Ezekre a 60364-ből általában hivatkoznak.


Vannak tankönyvek is, melyek zanzásítva összefoglalják a lényeget, de szubjektív véleményem szerint, mivel a villany nem játék, megfelelő előképzettség és gyakorlat nélkül inkább ne.

2022. ápr. 3. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!