Hogyan, milyen anyaggal lehetne befoltozni egy műanyag esővízgyűjtő hordó alján lévő 2,5 cm átmérőjű fúrt lyukat, és a ragasztópisztolyos megoldás jó-e erre, vízzáró ragasztás készítésére?
Kaptam egy ilyen hordót. Esővízgyűjtésre használnám.
Nem tudom, mi célt szolgált az a lyuk, mert félig benne van a hordó aljának síkjából befele kidudorodó gyári "varrat"-ban és ezért szerelvényt nem igazán lehetne belecsatlakoztatni úgy, hogy vízzáró kapcsolat legyen.
A belső dudorodás miatt csak kívülről lehet foltozni.
A foltnak valót a hordó fedeléből vágnám ki. Ha ez jó megoldás lenne, akkor ragasztópisztollyal, olvadékragasztóval illeszteném a hordó aljához. De nem tudom, hogy az ilyen ragasztás mennyire lenne vízzáró. Gyakorlatilag csak a hordóban lévő kb. 60 cm átmérőjű és 1 magas vízoszlop nyomását kellene kibírnia.
Szóval kívülről foltoznám és esetleg belülről is körbekenném valamivel a lyukat.
Milyen ragasztót, ragasztókat ajánlanátok a fenti foltozási feladatra?
Ha jól értem, amit írsz, akkor az a lyuk arra szolgál, hogy egy megfelelö tipusú csövet bele lehessen tenni, amivel egyszerüen lehet a hordóból kiengedni vizet, ha szükséged van rá. Szerintem az lenne a legértelmesebb, ha szereznél ilyet hozzá, akkor nincs gond.
(Itt egy link, milyennek kellene lennie:
[link] )
De ha feltétlen meg akarod próbálni a befoltozást, azt csak belülröl lehetne, mert a víznyomás különben úgyis kinyomja a kivülröl rátett foltot.
A kollégám vett egy házat, a hordó ott volt. Neki nem kellett, ezért a költöztetésekor -amiben segítettem neki- odaadta nekem.
Nem tudjuk mire használhatták a kifúrt lyukkal. Szerintem semmire, mert a lyuk olyan helyen van, ahol nem lehet rá megfelelően tömített kapcsolatot létrehozó szerelvény tenni. Valószínűleg véletlenül nem jó helyen fúrták ki a hordót, s aztán félretették, mert nem tudtak mit kezdeni vele. Ezt azért is gondolom, mert a a háznál volt még egy ugyanilyen hordó, alsó kivezetéssel amiben akkor is gyűlt az esővíz.
Ismerem azt a hordócsatlakozó idomot, amit linkeltél. Nekem is van olyan hordóm, amin ilyennel oldottam meg a csatlakozást.
A most kapott hordóm alján a fúrt lyuk 1/3-a benne van egy nagy dudorban. nem tudom, milyen módon gyártják ezeket a hordókat, de ha belenézel, akkor az alján látszik, hogy nem egysíkúan hegesztik őket össze. A hordó aljának középvonalában van egy hegesztési varrat szerűség, aminek a két végén olyan gyűrődés szerűen nagyon megvastagszik a varrat. Esetemben vagy 1 cm magas dudor van. Na ennek egy részében is benne van a lyuk. Azaz hiába tenném bele a gumitömítéses átvezető idomot, mert az belül nem feküdne fel a lyuk körül a hordó aljához. Így meg nem lehetne vele vízzáró kapcsolatot létrehozni. Ezért gondoltam rá, hogy inkább lefenekelem, befoltozom. De a dudor a belülről történő foltozásnál is útban van/lenne. Belülről csak valamilyen tapaszolásos megoldást tudnék csinálni, de ehhez is kellene, hogy kívülről legyen valami, ami nagyobb felületen felfekszik a hordó alsó síkjára, eltakarva a lyukat.
Belülröl úgy lehetne megoldani, hogy valamilyen folyékony gyantaszerüséggel öntöd ki, ami lezárja a nyilást. Feltehetöen elötte kell valamilyen mechanikus folt, amíg az elsö réteg kialakul.
De kizárólag belülröl lehet megcsinálni, másként a víznyomás miatt nem lesz tartós. (Tapasztalat, ugyan csak kisebb repedés volt, de mindenféle foltot lenyomott a víz.)
A külső oldala sima? Mert akkor veszel egy átvezető közcsavart, a tömítést pedig az aljára rakod. A csavarra meg mehet tömlő adapter pl, és locsolhatsz is vele.
A külső részen is van tömítés, szóval mindegy, belülről milyen.
Sima a külső oldal, de a belső oldalon lévő dudor miatt nem lehet még tömítéssel sem megfelelően illeszkedő szorító kötést létrehozni.
Ezeknek az átvezetéseknek -egyébként én a fémes idomokat ismerem, használom- alapfeltétele, hogy a fal mindkét oldalán párhuzamosan tudjanak felfeküdni az idom karima részei. Esetemben a belső oldali dudor miatt meghúzáskor elferdül az idom, és ezért a külső oldalon sem fekszik fel megfelelően. Akkor tudnék használni (?) egy ilyen átvezető idomot, ha a belső oldalon a lyuk körül a dudor melletti részekhez valamilyen anyagból a dudornak megfelelő magasságú magasítást tennék/ragasztanék. Így a belső karima a külső oldali karimával (közel) párhuzamos felületen tudna felfeküdni és nem ferdülne el az átvezető egyenes rész. Ebben az esetben meghúzáskor valószínűleg tényleg megfelelően felfeküdnének a karimák és elégséges lenne a csak a külső oldali tömítés.
Mielőtt a foltozás ötlete felmerült, ezzel is próbálkoztam, de nem jártam sikerrel. Így maradt az eredeti gondolat. Ragasztottam egy nagyobb foltot a hordó aljára és az illesztéseket kívülről is és a belső oldalon is teljesen letapaszoltam. Eredetileg a 4. válaszoló által is javasolt FSB-vel akartam megcsinálni, mert régről ismerem azt a ragasztót, de mivel nem volt a közeli kereskedésben, helyette egy kétkomponensű epoxi gyurmát használtam. Voltak előzetes kétségeim, mert a leírása alapján olyan "csoda" anyagnak tűnt, de (eddig) bevált.
Köszönöm szépen Mindegyikőtöknek, hogy válaszaitokkal időt szakítottak rám. Legyen szép -és hasonló problémáktól menetes, locsolós- nyaratok!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!