Milyen festéket vegyek?
Ha most kezelve van valami festékkel, lakkal, lazúrral a bútor, akkor ahhoz, hogy szép és tartós legyen, előbb csiszolni kell, amíg mindenhol a natúr fát látod. Vegyél csiszolópapírt (smirglit), egy dörzsisebbet meg a végére egy finomabbat és hajrá, amíg az összes fényes felület vagy szín le nem jön róla. Csak szálirányban szabad csiszolni, azaz párhuzamosan a fa erezetével. És bizony sok idő lesz (sokkal több, mint festeni) meg sok por. Utána áttörlöd egy nedves ronggyal, hogy lejöjjön róla por nagy része.
Aztán jön a festés. Választhatsz hozzá zománcfestéket, van matt selyemfényű vagy fényes. Érdemes vízzel hígíthatót venni, az nem büdös. Ha profi akarsz lenni, aláfesthetsz ún. alapozó festékkel is (ugyanolyan márkát válassz, mint festékből), ami kicsit vastagabb, pasztózusabb, hogy még jobban eltüntesse a fa esetleges hibáit, meg jobban tapad rá a fedőfesték. De az se a világvége, ha nem alapozol, ez csak az elmélet :)
Vagy zománcfesték helyett használhatsz lazúrt, ebből ún. beltérre valót vegyél. Ez egy olyan festék és lakk egyben, amin átlátszik a fa erezete, de minél többször kened le, annál kevésbé. Ennek is jó, "mosott tengerparti" hangulata tud lenni fehérben, és talán picit szebben öregszik, mint a zománcfesték.
Festeni is szálirányba érdemes (pláne a lazúrt), előbb kisebb ecsettel a nehezebben hozzáférhető részeket, mint sarkok, utána jöhetnek a nagyobb felületek. A titok, hogy türelmesen és ne vastagon fesd, inkább több vékonyabb rétegben. Hígítani nem kell, csak ne rakj egyszerre sokat az ecsetre, mert akkor csúnyán megfolyhat.
Ha meg mégsem csiszoltad le mégse rendesen, akkor mindenképp zománcfestéket válassz :)
Üdv!
Nem írtad le,hogy a fa erezete látszódjon,avagy ne.Én mindenféleképpen oldószeres lazúrt és -vagy szintén oldószeres higítású fedőfestéket használnék,mert szerintem azok többet bírnak.
-Csiszolás,portalanítás
-Első mázolás
-csiszolás portalanítás (ez azért kell,mert a fa szálait felszedheti az első mázolás és így szép sima lesz)
-második mázolás
A lényeg,hogy minden mázolás után,teljes száradás után finom csiszpapírral meg kell csiszolni a felületet,hogy a következő réteg oda tudjon kötni rendesen.
Ha a fa erezetét nem akarod látni,akkor az első csiszolás és portalanítás után az esetleges hibákat ki is lehet javítani faátvonó késtapasszal (kigittelni) és szintén csiszolás portalanítás után mehet rá az alapozó és száradás után finom csiszolás-portalanítás után a matt,selyemfényű,fényes zománc.
Én magamnak mindenféleképpen az íróasztal és a komód tetejére még kennék egy vagy két réteg parkattalakkot,hogy ne kopjon le a használat során a fehér.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!