Hogyan kellene megoldani a légtechnikai visszacsapó szelepet?
Adott a következő problémám:
Fürdőszobában közvetlenül a wc kagyló felett a plafonban van egy elszívó ventilátor, aminek a függőleges csöve átmegy a födémen, a padlástéren, és úgy a cserepeken keresztül ki a szabadba. A cserépnél egy átvezető elem van betéve. A cső a padlástérben vastagon be van borítva üveggyapottal. Ettől függetlenül télen (kb. 0 fokos külső hőmérséklettől) állandóan csepeg a ventilátoron keresztül a víz. Ami azért is gáz, mert egyrészt poros vízről van szó, tehát csúnya az elszívó a lerakódott portól, másrészt aki éppen trónol alatta, annak nem igazán esik jól még 1-2 csepp hideg víz sem a meghitt pillanatban.
Másik problémám az, hogy a lakásban van egy nagyobb teljesítményű páraelszívó, ami előszeretettel ezen a csövön keresztül szívja be a levegője nagy részét (pedig volna máshonnan is lehetősége), és így pillanatok alatt nagyon kihűti a fürdőt.
Mindezeket figyelembe véve arra gondoltam, hogy a csőbe bele kellene építeni egy visszacsapó szelepet, pillangószelepet, valamit.
Ilyen szerkezetet be lehet építeni egy függőleges csőbe is? A ventilátor ki fogja tudni "nyitni"? Milyent kellene belerakni?
És még egy! Nem szeretném lebontani a szigetelést, csövet vagdalni. Létezik olyan szelep, amit nem két cső közé kell beépíteni, hanem egy már meglévő csőbe csak bele kell dugni?
A légmozgás által nyitó visszacsapó függőlegesen nem működik ilyen kis teljesítményű ventilátornál, ráadásul az nem tömít vízhatlanul. Pont ugyanúgy lefolyna a pára mellette.
Egy elektromos talán jó lenne a motor indulásával összehangolva, de minden nyitásnál beeresztené az összegyűlt vizet egyben.
Ezeket nem lehet a cső megbontása, vágása nélkül beilleszteni.
A legjobb megoldás talán az lenne, hogy a födém után 90°-al elfordulni, beépíteni egy visszacsapót, majd 90°-al vissza vagy még jobb lenne vízszintesen kivezetni. Akkor már szigetelés sem kellene a csőre.
Ismerős a probléma.
Légtömör, motoros mozgatású (50 ezer alatt nem úszod meg) a szelepet a lehető legközelebb kell tenni a fűtött helyiséghez.
Vagy fűtőkábellel betekered a csövet
Vagy alulra teszel egy könyököt és a lecseppenő vizet a csatornába vezeted.
4# azzal a légcsatorna résszel, csak az a baj, hogy függőleges beépítésnél nem működik.
5# megoldása a leg egyszerűbb. Beraksz alulra egy T idomot. függőlegest összekötöd valami csatorna rendszerrel, vagy levezeted a falsíkba egy tálcába. A vízszintes kiálló részen pedig szellőzés megy, akár ventilátorral.
Nézegetem a netet, és találtam egy ilyent:
Ebben a megnevezés szerint van egy visszacsapó szelep. Leírás szerint:
"A visszacsapó szelep egy vékony hártya a cső végén, amely lezárja ventilátort amikor az nem szállít levegőt "
Látott már valaki ilyent? Ha a levegőt megfogná, már az is valami lenne. Csak kérdés, hogy a víz nem-e károsítaná ezt a hártyát. Tudja valaki, hogy ez hogyan működik?
6# Az kifejezetten függőleges légcsatornára van tervezve:
7# Az a ventilátor a leírás alapján jó lehet neked, amennyiben a csöved nem hosszabb a meghatározottnál, de a víz továbbra is be fog jutni a cső mellett. A víz biztos nem károsítja a hártyát.
Amit én láttam, abban nagyon vékony műanyag zsalulemezek voltak, amit a ventilátor légnyomása simán megemelt, de ez lehet akár egy vékony gumi vagy szilikon lap is.
Ettől függetlenül szerintem egy automata zsalus még jobb lenne.
A zsalus nem jó, mert kicsit átengedi a levegőt, a vizet pedig teljesen, úgyhogy hidegben szintén csepegni fog.
A pillangó szelep kellene, amibe ha belenézel ott van körben a gumitömítés.
Az a lényeg hogy a meleg levegő ne tudjon bejutni a hideg csőbe, mert kicsapódik belőle a pára.
A víz problémát ez megoldja, annyira közel tedd a padláson a födémhez, amennyire csak tudod. A kivezetés alá tehetsz tálcát, vagy akár teljesen ki is vezetheted. Létezik olyan változat is, amire tömlőt lehet húzni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!