Esztergán ezt hogy lehet megoldani?
Akkor vagy nagy a fogás,vagy gyors az előtolás!
Tehát:kisebb fogás,inkább többször,--és lassabban!
Majd megtanulod, ezért vagy ott.
Esztergálás során lényegében spirált készítesz. Ez a kép jól szemlélteti:
Minél nagyobb a kés rádiusza, és minél alacsonyabb az előtolás, annál kisebbek ezek a kitüremkedések, ami által jobb felületi érdességet érhető el. Persze van még rengeteg egyéb tényező. Pl Gép rezgése; túl alacsony előtolásnál/fogásvételnél nem forgácsol, csak karcolja a felületet; alapanyag; kopás; forgácsképződés...
Nos javaslom nagyolj ráhagyással, alacsony fordulat, nagy előtolás és nagy fogásmélység mellett. Aztán pedig nagy sebesség, alacsony fordulat és alacsony fogásmélységgel kész méretre símítás mondjuk 2 lépésben. Megfelelő értékeket ki kell tapasztalni.
Közben pedig mérni, mérni, mérni...
Alapvető dolog, hogy először nagyolni kell, simítási ráhagyással. Gondolom, 20-as 30-as lépcsős tengelyeket esztergáltok. Ezeknél ökölszabály, hogy 2-3tized mm-t kell ráhagyni. Simításnál a fordulatszám legyen magasabb 20-30%-al. Egy 20-as tengelynél 400-600 fordulat közötti érték jó ha gyorsacél késsel munkáltok meg általános rendeltetésű szerkezeti acélokat, szénacélokat, gépacélokat, vagy bilivasat. Az előtolás simításkor legyen 1-2 tized mm/ford.
Ugyanazzal a késsel is lehet simítani, mint amivel nagyoltál, ekkor nem kell a simításhoz is érintőtt venni, mert tudod hogy hol volt a nóniusz. Arra persze ugyelni kell, hogy a simítókés semmiképp ne legyen benyalódva, szükség esetén szerszámot kell élezni, amit ma már nagyon kevesen tudnak, hiszen az oktatáskor vagy nem tanulják meg, az iparban meg lapkás késsel dolgoznak az esetek 80%-nál.
Felület szempontjából fontos még, hogy a munkadarab ne lógjon ki túlságosan, majd megtanuljátok az L/D arányokat. Szükség esetén csúccsal kell megtámasztani, karcsú tengelyeknél pedig bábot (álló vagy mozgó) lehet használni. Ugyanez elmondható a szerszámról is. A kés ne lógjon túl ki a késtartóból, mert a forgácsolóerő miatt túl nagy lesz a kés lehajlása és az berezeg, ami az anyag felületét befolyásolja. Amikor mértek majd főforgácsoló erőt, láthatod majd, hogy a mérőóra mutatója hogyan ingadozik.
Ha elkerülhetetlen a kés túlságos kinyújtása (speciális alakú munkadarab esetén) akkor a kést is alá kell támasztani. Bár ezeket egy szakmában jártas könnyen mondja, ti valószinüleg nem fogtok az oktatás során ilyennel találkozni, ahogy valószinüleg bábbal sem.
Aztán persze van számos trükk, hogy hogyan lehet javítani a felületminőséget, pl. hosszú furatok esztergálása. Belső kúpok simitóesztergálása különösen nagy gyakorlatot igényel, hogy jó legyen a felület. Bár valószinüleg ilyennel sem fogtok találkozni.
Használj wiper lapkát. Viccet félretéve, vedd le az előtolást, és max 0.1-0.2-es fogást fegyél, de előttem lévők részletesen leírták mit hogyan érdemes.
Egyébként elszomorító, hogy mindenhol azt szajkózzák, hogy így hiányszakmák meg úgy nincs már elég szaki az országban, közben meg sok szakközépben alkesz kiégett vén faszok "tanítják" a nebulókat, kőkorszaki módszerekkel meg gépekkel (tisztelet a kivételnek). Látom neked is ilyen netes fórumokon kell megoldást keresned, ahelyett hogy a tanárod segítene.
Egyébként ha annyira nem durva a felület, rámehetsz csiszolópapírral is, csak el ne törd a kezed, vagy nehogy becsavarjon a gép, figyelni kell, veszélyes. Ingujjad mindig legyen feltűrve, ha hosszút viselsz és órát, gyűrűt,karkötőt, stb. vedd le mielőtt nekiállsz a forgó munkadarab közelében matatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!