Levegő áramlásával, áramoltatásával kapcsolatban szeretnek tanácsot kerni?
Az erdekelne, hogy a levegonek mekkora elenallasa van? vagyis ha pl van egy cső aminek a vegen van egy motor+ ventillator, ami kepes a csobol levegot szivni, meddig lehet a cső hosszat ugy novelni hogy a szivo ero ne csokkenjen a cso masik vegen? en ugy gondolom ha egyre hosszabb a cso annal nagyobb legtomeget kell a ventillatornak megmozgatnia. bocsi ha hulye kerdes, de orulnek ha valaki tudna ebbe segiteni akar fiktiv szamokban is. otthonra szeretnek elszivot epiteni de bevallom nem vagyok annyira otthon ennek a fizikajaba es lehet h teljesen rossz lenne a hatekonysaga annak amit szeretnek epiteni.
koszi elore is.
Nem a levegőnek van ellenállása, hanem a csőnek (hossz függő).
+ Toldások, ívek, szűkületek, stb.
Vedd még bele az átmérőt is, így a levegő térfogata jobban nő, mint a cső kerülete.
Áramlástanilag a bordás rész biztosan kevésbé jó, de egy egyszerű légbeszívó csőnél, ahol a levegő aránylag lassú, nem befolyásol sokat. De amennyiben lehet minél nagyobb cső átmérő és a kanyarok helyett nagyobb ívek.
Vannak talajszondás hőcserélők, ahol a külső beszívott levegőt a talajban lévő csőrendszerben áramoltatják, nyáron hül, télen melegszik, és ezt küldik a lakásba. Valami hasonlót akarsz?
Erről akad cikk.
A nyomásveszteséggel van a baj. A csőben súrlódik az áramló közeg, és ez rossz.
A nyomásveszteséget a következő képlettel lehet számítani:
p'=lambda*(L/D)*(ro/2)*v^2
lambda: csősurlódási tényező, mérésekből határozható meg az értéke hozzávetőlegesen 0,02 körüli, műszaki szakirodalomban lehet pontosabb értékeket találni anyagtól függően. Ha érdes a felület, akkor ennek értéke nő.
L:egyenes cső hossza
D: csőátmérő
ro: sűrűség
v: áramlási sebesség.
Ha megtörés van a csőben pl. könyök, akkor az további nyomásveszteséget okoz. Ennek számítása:
p2'=(dzeta/2)*ro*v^2/2. Itt dzeta az idom ellenállási tényezője, amelyet szintén mérésekből lehet meghatározni. (A mérés elve, hogy ekvivalens egyenes csővel hasonlítjuk össze).
Nem akarok beleszólni.
Én szétszedném 2 felé.
Fürdő-WC mehet egybe, olyan elszívóval ami villanykapcsolóval (időzítővel) és páratartalomra is beindul.
És külön a konyhát.
Egyrészt egyszerűbb beszabályozni, másrészt a konyhai csövet egyszerűbb tisztítani ha nincs rajta más.
Valóban jobb a konyha elkülönítèse, mert az a zsírlerakódásos lesz.
A lègbevezetès? A lègcsere miatt a frislevegőt is be kell vezetni, ezt meg a szobákba szokták, így az egèsz lakás lègcserèje megoldott.
Nem tudom van e kèmènyes gázkèszülèked. Ebben az esetben vigyázz, mert az erős lègelszíváskor a kèmènybe megfordul a lègáramlás, ès visszahozhatja a füstgázokat. Ebben az esetben fontos a megfelelő mèretű lègbeszívó nyílás is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!