Megszokott az albérleti szerződésben a kötbérezés?
Ilyen szöveget kaptam a tervezetben:
"Szerződő felek megállapodnak abban, hogy ha a jelen szerződés Bérbeadó rendkívüli felmondása miatt szűnik meg, akkor Bérlő a bérleti időből még hátralévő időre eső bérleti díj és társasházi közös költség összegének megfelelő mértékű, de minimum a felmondás napján érvényes havi bérleti díj és havi társasházi közös költség hatszorosának megfelelő összegű kötbért köteles Bérbeadónak egy összegben, a felmondás napjától számított 8. napon esedékesen megfizetni."
Tehát ha jól értem bármikor bármilyen oknál fogva felmondanám, esedékes a fennmaradó rész (vagy minimum 6 hónap).
Ez szokásos kitétel? Ilyet aláírnátok?
Ha nem írnátok bele ezt a mondatot, akkor is a határozott idejű szerződés nem felmondható, annak a végéig jár a bérleti díj. Az igaz, hogy a tulajnak meg keresnie kell új bérlőt (kárenyhítési kötelezettség), és ha talál, akkor onnantól nem követelheti a bérleti díjat. Valószínűleg ezért akar a tulaj kötbért kikötni, merthogy az akkor is jár, ha közben kiadta a lakást.
De azért van 1-2 probléma:
1. ha már csak 2 hónap van hátra, akkor is 6 havi a kötbér? Ezt ne írd alá.
2. a rendkívüli felmondás arról szól, ha a lakás pl. használhatatlanná válik. Akár ha a tulaj nem csináltat meg egy csőtörést, és ezért nincs víz. Úgyhogy éppen azt kellene beleírni, hogy "... a bérlő felmondása. (kivéve a rendkívüli felmondás esetét)..." Rendkívüli felmondásra nem lehet kötbért kikötni.
Most átolvasva nem értem pontosan. Ez a pont arról szól, ha én el akarok költözni? "Bérbeadó rendkívüli felmondása miatt szűnik meg"...
Vagy valami egész másról?
Amúgy ha mégis aláírnád, szerepeljen a szerződésben, mi alapján mondhat fel a bérbeadó rendkívüli felmondással.
Ez általában akkor szokott előfordulni ha a bérlő nem rendezi a bérleti díjat + rezsit a megadott határidőre, vagy nem rendeltetésszerűen használja az ingatlant.
Én is azt akartam javasolni, amit az utolsó.
Ezzel a mondattal nincsen semmi baj, ha ki van kötve az is, hogy ő milyen indokkal mondhatja fel rendkívüli, azonnali hatállyal a szerződést.
A tulajok hajlandóak elfelejteni, hogy egy szerződés két fél megállapodásáról szól, alaphelyzetben mindkét felet védi, nemcsak az egyiket, tehát jó, számodra is tökéletes szerződést kell megalkotni, hogy ne jöhess ki a szituból sz*rul a végén.
Pontszerűen legyen benne a szerződésben, hogy mikor mondhat fel rendkívüli módon a tulajdonos.
Az én szerződésemben is vannak rendkívüli felmondásra vonatkozó pontok, ahogy az is ki van kötve milyen esetben rakhat ki a lakásból azonnali hatállyal a maca. Én ezt elfogadtam, hiszen tudom, hogy szándékosan ezeket a pontokat sosem fogom teljesíteni (véletlen meg nehéz), vagy is nem kell rendkívüli módon kirúgni. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!