Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Le akarom mondani az albérlete...

Hgao kérdése:

Le akarom mondani az albérletet a napokban még a beköltözés előtt. Lakásban nem voltunk egy napot sem, visszakaphatjuk ilyenkor azt a 100ezret, ha lemondjuk vagy szemétkedhet az ingatlanközveítő?

Figyelt kérdés
Albérletbe mentünk volna párommal, de jött egy külföldi állásajánlat, úgyhogy vissza szeretnénk vonni. Letettünk 100e Ft foglalót múlt héten, havi bérletet a szerződés aláírásakor kellett volna.
2015. nov. 30. 10:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Mi van a szerződésben? Alapesetben a foglaló nem jár vissza, mert a t hibádból hiúsul meg az ügylet
2015. nov. 30. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
semmi szerződés nem volt még, csak egy igazolas h átvett 100ezer forintot az albérlet foglalójaként
2015. nov. 30. 11:09
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Foglalónál még nincs szerződés, de a foglaló nem jár vissza.

Ezt sajnos buktátok.

Én középiskolában tanultam ezt anno, elég sokszor elmondta szájbarágósan a tanár, hogy mi a különbség a foglaló és az előleg között. Akkor még nem értettük, mi szükség erre, de valóban hasznos, ha az ember tudja, mit ír alá.

Ha pontosan ez a szó szerepel a papíron, hogy foglaló, akkor nincs mit tenni.

Ha esetleg mégis előleg, akkor az visszajár.

2015. nov. 30. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Előleg van ráírva, akkor azt vissza kell?
2015. nov. 30. 11:22
 5/11 A kérdező kommentje:

Nagyon kevesen tudják, hogy aláírt és ellenjegyzett adásvételi szerződés nélkül nincs foglaló. A szerződéskötés előtt átadott pénz minden esetben előlegnek számít.


A foglaló nem arra való, hogy az adásvételi szerződés megkötése előtt átadva biztosítsa azt, hogy az eladó már ne adhassa el a lakást más vevőnek. A foglaló igazi célja az, hogy az adásvételi szerződés megkötésekor átadva biztosítsa, hogy a szerződés biztosan teljesüljön.

2015. nov. 30. 11:30
 6/11 A kérdező kommentje:
Ott van , hogy a szerzződéskötés előtt átadott pénz minden esetben előlegnek számít. Egy igazolás arról, hogy átvette az összeget, meg csak nem számít szerződésnek. Úgyhogy akkor remélem van esélyem vissszakapni.
2015. nov. 30. 11:33
 7/11 anonim ***** válasza:
42%
Ezek szerint van, csak legyen energiád is harcolni érte, mert ha sunyi, és azt mondja, hogy ezt meg kell beszélnie a főnökével, vagy vmi hasonló, aztán nem lesz elérhető... Ti meg kimentek külföldre, nem fogsz onnan 100 ezer ft-ért pereskedni. Szóval ne várj, amíg jelentkezik, hanem keresd fel most.
2015. nov. 30. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
88%
Ahogy én az ingatlan közvetítőket ismerem, levonja belőle a valós és vélt költségeit, amit a te albérleted megszerzésére fordított, és a 100 eFt maradék részét visszakaphatod egy kis utánajárás után.
2015. nov. 30. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
50%

"A foglaló szabályai az új Ptk-ban


A szerződések egyik széles körben ismert biztosítéka a foglaló, különösen adásvételi szerződések esetében. Az új Polgári Törvénykönyv a foglalóra vonatkozóan is bevezetett néhány olyan változtatást, amelyet érdemes ismerni. Mikor adható foglaló? Mit lehet foglalóként adni? Mi a különbség az előleg és a foglaló között?


A foglaló a szerződéshez kapcsolódó, azt megerősítő kötelezettségvállalás. A átadott foglaló sokak által ismert következménye, hogy a szerződés meghiúsulása esetén, a meghiúsulásért felelős fél az általa adott foglalót elveszíti, a kapott foglalót pedig kétszeresen köteles visszafizetni. Ha a szerződés teljesítése olyan okból hiúsul meg, amelyért egyikük sem felelős, vagy mindkét fél felelős, a foglaló visszajár. Amennyiben a felek a szerződést teljesítik, akkor a foglaló összegét a tartozásba (pl. a vételárba) bele kell számítani.


Mit lehet foglalóként adni?


A régi Polgári Törvénykönyv szerint foglaló pénzösszeg vagy egyéb dolog lehetett. Ezzel szemben az új Ptk. a foglalót a pénzre korlátozza, és más átadott dolog foglalónak nem tekinthető. Ennek egyik indoka, hogy például a kapott dolog kétszeres visszaadása adott esetben komoly nehézségekbe ütközhet.


Továbbra is szükséges, hogy az átadott pénz foglalókénti szerepe egyértelműen kitűnjön a szerződésből. (Szakértőnk itt segít abban, hogy még milyen varázsszavak azok, amelyek semmiképp ne maradjanak ki egy adásvételi szerződésből.) Amennyiben a szerződésből nem derül ki, hogy az átadott összeg foglaló volt, akkor az előlegnek minősül. Az előleg és a foglaló között lényeges különbség, hogy az előleg mindenképpen visszajár, ha a szerződés nem teljesül, függetlenül attól, hogy a meghiúsulásért ki a felelős.


Mikor adható a foglaló?


A korábbi szabályozás szigorúan kikötötte, hogy a foglalót a szerződés megkötésekor lehet átadni, azaz a régi Ptk. idején sem a szerződéskötést követően, sem azt megelőzően átadott összeg nem lehetett foglaló. Ezt adott esetben a bíróság olyan szigorúan vette, hogy a szerződéskötést követően, azonos napon átutalt pénzösszeget nem minősítette foglalónak, mert az átutalással küldött pénz már mindenképpen csak a szerződés megkötését követően kerülhetett a másik félhez.


Az új Ptk. enyhítette ezeket a szabályokat, ugyanis nem írja elő, hogy a foglalót csak a szerződés megkötésekor lehet adni. Ezért jelenleg akár a szerződéskötést megelőzően, akár ezt követően átadott összeget minősíthetik a felek foglalónak, amennyiben ez a szerződésükből egyértelművé válik.


Mekkora lehet a foglaló összege?


A foglaló összegének nagysága alapvetően a felek megegyezésétől függ, ezért erre vonatkozóan az új Ptk. sem tartalmaz szabályt. Ugyanakkor a bíróságnak joga van arra, hogy a túlzott mértékűnek ítélt foglalót mérsékelje. Általánosságban a legfeljebb 10%-os mértékű foglalót nem szokták eltúlzottnak tekinteni, azonban függ az eset egyedi körülményeitől is, hogy mekkora mértékű foglalót minősíthet túlzottnak a bíróság.


Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda"


[link]

2015. nov. 30. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Szóval, szerintem buktad, kérdező...
2015. nov. 30. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!