Megéri önkormányzati lakás bérleti jogát megvenni?
Ami mellette szól: elővásárlási jog, olcsó bérleti díj.
Ellene: Fizetni kell, hogy fizethess.
Ti mivel egészítenétek ki? Szerintetek összességében megéri? Köszönöm a válaszokat!
További kérdés, hogy milyen feltételekkel van az önkormányzati. Győri ismerősöm 5 évre kapta meg fixen, aztán mennie kell.
Az önkormányzat is változtathat a szabályokon, nincs rá garancia, hogy addig laksz ott amíg akarsz és annyiért mint most, vagy úgy változik meg, hogy nem fogod tudni továbbadni vagy sokkal kevesebbért mint amennyiért vetted.
Ha elakarsz költözni és eladni másnak a bérleti jogot, akkor sokkal hosszabb időt és macerát vesz igénybe mintha saját lakást akarnál eladni.
Az önkormányzati lakás bérleti jogáért legalább a valós tulajdonjog 50%-át kérik el, így nehezebben veszel lakást magadnak, mert eleve fél kecó ára az önkormányzatiba van, ráadásul azt az 50%-ot bukhatod is, az önkormányzat nem fogja neked kifizetni, amit te fizettél valakinek a bérleti jogért, már csak azért is mert jogilag nincs ilyen, hogy a bérleti jogot veszed meg (, de persze az ügyvédek megfelelő "cserével" megoldják). Ha nincs meg a pénzed a bérleti jog megvételére, akkor arra kölcsönt se adnak a bankok!
Véleményem szerint túl sok a rizikó az önkormányzatival és könnyen bukhatod a lakás fél árát, úgy hogy lényegében annyit nyersz, hogy most olcsóbb mint az albérlet (de később ez is változhat!)
A következőket tenném:
a) albérletbe mennék és a lakás fél árát amit a bérleti jogért fizetnék befektetném: állampapír, részvény, kötvény stb. attól függően, hogy milyen kockázatot tudsz/akarsz vállalni, így a profit is több vagy kevesebb lehet, így ráadásul mobilis vagy könnyen át tudsz költözni máshova, ha kell hozzáférsz könnyen a pénzedhez
b) lakást vennék hitelre legalább 50% önrésszel (amit amúgy is bérleti jogra kifizetnél önkormányzati lakás esetén)
"az 5 év lejárta után kiadják ugyanannak a bérlőnek még 5 évre" - győri ismerősöm esetén nem így van, egyszeri 5 év. Persze van olyan is, hogy határozatlan, vagy amilyet írsz, hogy megújítják.
De mi a garancia bármely eseten, hogy így is fog maradni?
Ha nem marad így ki fogja visszafizetni a több millió forintot amit valakinek kifizettél bérleti jog gyanánt?
Gyorsan ránéztem az ingatlan.com-ra, hogy mennyiért adják pl. VII. kerületben a emeleti önkormányzati lakások bérleti jogát, hááát biza valós ár körül adják.
Tényleg kíváncsi vagyok arra aki önkormányzati lakás bérleti jogát vásárolta meg, hogy miért gondolja, hogy ez jó és az ingatlan valós árának hány százalékát fizette ki bérleti jog gyanánt.
Lehet, hogy én nem látom jól, meg lehet győzni érvekkel! Tegyétek meg!
a garancia eddig a bevett gyakorlat
az önkormányzatis albiban öregednek meg, és halnak ki a lakók
az önkormányzat érdeke CSAK annyi, hogy fizetve legyen a lakbér. rendes bérlőt nem is érdeke lecserélni.
"a garancia eddig a bevett gyakorlat "
Szerintem ez nem garancia, csak egy példa: a magánnyugdíjak beolvasztása a közösben, előtte jó néhány évvel meg a magánnyugdíjpénztár felé hajtották az embereket. A nyugdíj nagyobb volumenű, jelentőségű több embert érint stb. mégis megváltoztatták a törvényeket.
Ha valakitől megveszel egy bérleti jogot (ahogy nézem ráadásul a valós ár körüli értéket kérik) ami ráadásul nem hivatalos, csak ügyvédi csavarral, vagyis, ha úgy változnak a szabályok, hogy menned kell, vagy olyan helyzetbe kerülsz, hogy nem tudod fizetni a lakbért és kiraknak, akkor soha a büdös életeben sem adja vissza neked a bérleti jogért kifizetett árat. De ha csak annyit változnak a dolgok, hogy már nem tudod eladni a bérleti jogot csak mondjuk a reál ár tizedéért és te reál ár körül vetted a jogot, akkor is nagyjából ott vagy, hogy buktál egy lakás árát, ráadásul van lakbér is amit bármikor megemelhetnek akár piaci értékre is. Ha megveszel egy lakást akkor az saját tulajdon nincs lakbér, eladható, kiadható, ha nem tudod fizetni egy darabig a rezsit akkor max ráterhelik a lakásodra, de ha elárverezik is szélsőséges esetben, akkor is kapsz érte pénzt.
Még1x: miért fizet ki valaki majd egy lakás árát fű alatt azért, hogy mellette albérletet (is) fizessen és el is bukhatja azt a pénzt. Azt még megérteném, hogy valaki nagy rizikót vállal, de olyankor a nagy haszon vagy valamilyen előny reményében teszi. Itt viszont nem látom, hogy a rizikóért mi az a nagy haszon/előny?
Akik bérleti jogot vettek, írjátok meg, hogy miért tettétek? Milyen előnyötök származik ebből?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!