Mi a teendő, ha albérletben lakom és nincs bejelentett lakcímem?
Állandóra ritkán engednek,jogi okok miatt.
Ha NAGYON kell az állandó cím,és nincs más megoldás(NEM VICC!!!)keress egy hajléktalan otthont és intézd el,hogy oda bejelentkezhess. X összeg és megvan oldva.
A tulaj menjen a fenébe. NINCS JOGA megakadályozni a lakcímbejelentésedet, hanem kutyakötelessége aláírni a bejelentőlapot. Az a te döntésed, hogy állandó vagy ideiglenes lakcímet jelentesz be (lakó- és tartózkodási hely az igazi nevük), de ha csak egy címed van, az mindenképpen lakóhely, vagyis állandó lakcím kell legyen.
Hogy mit lehet tenni? Ha van két tanú aláírása a bérleti szerződésen, vagy közjegyző hitelesítette, akkor azt bemutatva bejelentheted a lakcímedet (állandót is természetesen) a tulaj külön aláírása nélkül is. Ennek hiányában elvileg bíróságtól kérhetnéd a tulaj aláírásának pótlását, ha jogállamban élnénk - de nyilván nem fogsz bírósághoz fordulni, mert akkor kivágna a tulaj. Így marad a településszintű lakcím bejelentése, amihez nem kell senkinek az aláírása.
A lakcímbejelentés SEMMILYEN jogot nem keletkeztet a lakás használatára és nem is szüntet meg. Semmiféle jogi oka nincs annak, hogy ezzel szívatják a bérlőket.
A tulaj, amelyik megtagadja a bérlő lakcímbejelentőjének az aláírását, vagy állandó helyett ideiglenes lakcímet "engedélyez" csak, az a Ptk. 5. §. szerinti joggal való visszaélést követ el.
Alapvetően az okmányirodák hozzáállása a hibás. A törvény ( net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99200066.TV ) szerint ugyanis "A lakcímbejelentéshez a lakás tulajdonosának VAGY a lakás használatára egyéb jogcímen jogosultnak a hozzájárulása szükséges". Nos, a bérlő a lakás használatára bérlés jogcímen nyilvánvalóan jogosult, tehát az önmaga hozzájárulása kell a saját lakcímének bejelentéséhez. Pont úgy, mint aki tulajdonosként járul hozzá a saját lakcímbejelentéséhez.
A lakcímjelentő lapon "szállásadó aláírása" szerepel, nem pedig "tulajdonos aláírása"! A törvényhez tartozik egy kormányrendelet ( net.jogtar.hu/jr/gen/getdoc2.cgi?dbnum=1&docid=99300146.KOR ) is, mely szerint "lakcímbejelentési eljárásban a befogadott polgár tekintetében szállásadó
a) a magánszemély tulajdonában lévő lakás tulajdonosa vagy haszonélvezője;
b) az általa bérelt lakásra nézve a bérlő (bérlőtárs, társbérlő);"
Ezt (tévesen) úgy szokták értelmezni, hogy az a) pont vonatkozik a magántulajdonú lakásokra, a b) pont meg az önkormányzatiakra, holott erről szó sincs. Ez az értelmezés ellentétben áll a fent hivatkozott törvénnyel, mely szerint aki jogosult a lakás használatára, az aláírhatja a lakcímbejelentőt. A hibás értelmezés ad alapot a tulajdonosoknak arra, hogy az okmányirodákkal összejátszva ellehetetlenítsék a kötelező lakcímbejelentést. A b) pont természetesen vonatkozik a magántulajdonú lakásra is; ugyanis nincs olyan jogelv, amely alapján a két pont közül az egyiket a másikkal szemben önkényesen érvénytelennek lehetne nyilvánítani.
A törvény helyes értelmezése esetén tehát a tulajdonosnak nincs sem joga, sem lehetősége a lakcímbejelentést megakadályozni. Az okmányirodák többsége azonban a fenti, két évtizede fennálló téves értelmezésre hivatkozva lehetetlenné teszi a lakcímbejelentést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!