Bérleti szerződést hogyan lehet kötni az alább leírt esetben?
Van egy ingatlan, amelyben két tulajdonos van A és B 1/2-1/2, bíróság által osztott használatban. Bírósági végzésben az A tulaj engedményezte a lakás 1/2-ed tulajdonának átírását a B tulaj nevére 5M Ft összegért. A B tulaj nem fizette ki, ezért az 5M behajthatóvá vált. Az ingatlan 1/2-ed részét árverezték 3M Ft-ért. A C új tulaj szerződéssel bérbe adná a korábbi B tulajnak az 1/2-ét.
B és C tulaj rokon.
A régi B tulaj a követelés kiegyenlítéséig használhatja e az A tulaj 1/2-ed területét (az Ő számára lett engedményezve és a követelés még részben fennáll)?
Árverezés után megszűnik e az osztott használat a C és A tulajok között (tehermentes szerzés történt)?
Nem aggályos e ez a bérbeadás jogilag?
Hogyan tudja a C tulaj “nonprofit” bérbe adni a tulajdonát B-nek?
Az A tulajnak vannak e birtokosi jogai, esetleg Ő is be kell hogy szálljon a szerződésbe?
A C-nek hogyan lehet kiszámolni az adóját illetve a leírható költségeit?
Elsősorban vagy jogi választ várok, vagy olyantól várok választ aki találkozott már ilyen élethelyzettel.
Tippelgetést kérem, jelezzétek! Köszi
Leírom kicsit másképpen a helyzetet.
Vagyonközösség fennállása:
Van egy ingatlan, amelyben két tulajdonos van (nevezzük őket Adélnek és Bélának). Nekik az ingatlanban 1/2-1/2 tulajdoni hányaduk van, korábbi bírósági ítéletben megosztott fele-fele lakáshasználattal.
Közös tulajdon megszüntetése:
Egy másik bírósági ítélet kimondja, hogy Adél és Béla megegyeztek abban, hogy Adél akkor engedményezi a lakás 1/2-ed tulajdonának átírását (földhivatali bejegyzését) a Béla tulaj nevére 5M Ft megváltási összegért legkésőbb 2013.12.31-ig, ha Béla kifizeti az összeget. Adél életvitel szerűen már nem lakik a lakásban, nincs is már bejelentve oda.
A Béla tulaj nem fizette ki a határidőig a tartozását, késedelembe esett, ezért már kamatokat is kell fizetnie és időközben az 5M Ft+ kamatok behajthatóvá váltak.
Végrehajtási eljárás:
Adél az 5M Ft +kamatok követelését végrehajtással kívánta behajtani Béla adóson. Ezért Béla 1/2-ed tulajdonrészét elárverezték 3M Ft-ért. Az árverésen Cecil tehermentesen, de lakottan jutott hozzá Béla adós 1/2-ed részéhez.
Lakáshasználati jogcím írásba foglalása:
Cecil szeretné a kialakult viszonyt szerződésbe foglalni. Mint új tulajdonos szerződéssel bérbe adná a korábbi Béla tulajnak az 1/2-ét.
Béla és Cecil egyébként rokonok.
Mellék kérdések:
A Bélának az 5M adósságból az árverés után visszamaradt ~2,5M adóssága.
A 2,5M követelés kiegyenlítéséig használhatja e Adél tulajdonos az 1/2-ed területét (ez a terület Béla számára lett engedményezve és a végrehajtás tovább folyik, a követelés még részben fennáll)?
Árverezés után megszűnik e a bírósági ítélettel kimondott osztott használat és újra osztatlanná válik e, mivel Cecil új tulaj, valamint az ítélet Adélra és Bélára vonatkozott (illetve tehermentes szerzés történt)?
Kérdés:
Nem aggályos e ez a bérbeadás jogilag?
Hogyan tudja a Cecil tulaj (nem haszonszerzési céllal) bérbe adni az 1/2-ed tulajdonát Bélának?
Adél (követelő) tulajnak vannak e birtokosi jogai, esetleg Ő is be kell, hogy szálljon a bérleti szerződésbe?
Cecilnek hogyan lehet kiszámolni bérbeadásból keletkező adóját illetve a leírható költségeit (mivel csak a lakás felét tudja bérbe adni)?
Ügyvéd? Ha ha ha. Az már volt.
Sok pénzért, nem értik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!