Bejelentkezhet az albérlő a tudtom nélkül a lakásba állandó vagy ideiglenes cimre? Ha aláhamisítja a bejelentő lapot igen de más úton is?
A bérbeadott lakás tulajdonosa nem tilthatja meg a bérlő lakcímbejelentését. Azért nem, mert a lakcímbejelentés a bérlő kötelessége, és mert a tulajdonosnak nincs köze hozzá. A lakcím az a bérlő adata egy hivatalos nyilvántartásban, és nem az ingatlan tartozéka. Egy ujjal nem nyúl senki a tulajdonodhoz attól, hogy a bérlő bejelenti a lakcímét, nem lehet tehát azzal érvelni, hogy a tulajdonos rendelkezési jogát gyakorolná a lakcímbejelentés megtagadásával. A rendelkezési jog nem terjed ki a lakcímnyilvántartásra. Az igazság az, hogy a tulajdonos joggal való visszaélést követ el, ha a bejelentést megakadályozza.
Továbbá, azt, hogy a lakó lakóhelyet (tévesen: állandó lakcím), vagy tartózkodási helyet (tévesen: ideiglenes lakcím) jelent be, a lakó dönti el, és nem a tulajdonos. A tulajdonos tehát sem a tévesen "állandónak", sem a tévesen "ideiglenesnek" mondott lakcím bejelentését nem tilthatja meg.
Aki lakást bérel, az nyilvánvalóan ott akar lakni. Értelmetlen elvárni, hogy másutt legyen a bejelentett lakcíme. Hol másutt, ismerőseinél, szüleinél? Felnőtt embereknek? Mi ez, óvoda?
A lakcímbejelentéstől a bérlőnek nem lesz több joga a lakásra. Nem lesz nehezebb eltávolítani onnan, ha bejelenti a lakcímét, illetve nem lesz könnyebb eltávolítani, ha nincs bejelentve a lakcíme. Aki mégis ez utóbbira számít, saját magát csapja be. A tulajdonos más módon tudja magát bebiztosítani, nem így.
A korábbi lakó ottfelejtett lakcímét a tulajdonos bármikor fiktiváltathatja az okmányirodában. Feltétel, hogy a lakó már ne lakjon ott. A még a lakásban lakó bérlő lakcímét hiába fiktiváltatná a tulajdonos, attól a bérlő nem fog ténylegesen kiköltözni a lakásból, és nem is lenne egyszerűbb kilakoltatni. Ez egy régi félreértés, hogy ki kell jelenteni, és akkor kint van a bérlő. Nem, akkor van kint, ha kiköltözik, és annak nincs köze a lakcímnyilvántartáshoz.
Újabban a bérlő a tulajdonos aláírása nélkül is bejelentheti a lakcímét, ha a bérleti szerződést aláírta két tanú, vagy ha közjegyző ellenjegyezte. Valamint a tulajdonos külön értesítést kérhet arra az esetre, ha valaki az ingatlan címét bejelenti lakóhelyéül. Ez szintén újdonság 2013. március 1-je óta.
nincs bérleti szerződés?
adsz nyugtát az átvett bérleti díjról?
fizeted a bérleti díjból keletkezett jövedelmed után a jövedelem adót?
mert, ha nem és sokat kekeckedsz, csak egy bejelentés a NAV-nak, (megadva, hogy a "bérlő" mikor tartózkodik biztosan a lakásban) ...és legközelebb biztosan nem akarod, még kiadni sem a lakásod, annyira fájni fog!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!