Albérletbe társulnék, mire vigyázzak?
Én úgy vagyok vele, ha egy bérlőtársammal odáig fajulna a dolog, hogy a szerződéshez kell "nyúlni" akkor ott már nem az foglalkoztatna, hogy nehogy az utcán találjam magam, hanem húznék el onnan minél előbb.
Ilyen módon én nem forszíroznám a szerződésbe való bekerülést, csak arra vigyáznék, hogy a díj és a rezsi is feleződjön, és lehetőleg ne zavarjuk egymás életét.
Amúgy nem is biztos, hogy a bérlőnek van szerződése a tulajjal, vagy biztosan tudod, hogy van? Ha van, és ettől biztonságban éreznéd magad, akkor viszont a tulajjal kell szerződést kötnöd és nem a bérlőtársaddal.
Aki egy lakást tulajdonostól bérel, az bérlő. A tulajdonos ebben a viszonyban bérbeadó.
Aki egy bérlőtől egy szobát bérel, az az albérlő. Ebben a viszonyban a lakás bérlője albérletbe adó. (Olyan, hogy főbérlő, nincsen.)
Aki a tulajdonostól közvetlenül bérel egy szobát, az társbérlő.
Az albérletbe adónak a bérbeadó hozzájárulása alapján jogosultnak kell lennie az albérletbe adásra. Ez az ő bérleti szerződéséből derül ki. Ha ez benne van, akkor nem kell módosítani az ő szerződését. Ezután albérleti szerződést kell írnod az albérletbe adóval (tehát a lakást bérlő lakótárssal), és kész. A bérbeadó tulajdonossal nem kerülsz szerződéses kapcsolatba. Való igaz, hogy régen rossz, ha írásos szerződés alapján kell kikényszerítened a jogaidat, de attól még hasznos írni egyet (és a törvény szerint kötelező is).
A lakcímbejelentésedet a lakás bérlője, mint szállásadó jogosult aláírni. A lakcímbejelentés kötelező.
Én csak elővigyázatosság miatt akarok belekerülni a szerződésbe! Semmilyen kapcsolat, semmilyen jó viszony nem tart örökké, jobb előre gondolkodni...
Köszönöm, hasznos válaszok voltak a válaszok. Az elsőnek üzenem, hogy biztosan van szerződés. Ő bérli egyedül az egész lakást.
"Az albérletbe adónak a bérbeadó hozzájárulása alapján jogosultnak kell lennie az albérletbe adásra." Azt viszont nem tudom, hogy ez szerepel-e benne.
Az ingatlan hasznait a tulajdonos szedheti.
Az a hülyeséget, hogy az az albérlő aki a bérlőtől bérel felejtsd el!
Az albérlő nem más, mint a bérbe vevő, vagy bérlő.
Régen, mikor még jellemzően állami lakások voltak, ugye bérházak, akkor az a bentlakó volt a főbérlő akinek kiutalták az adott ingatlant. A főbérlő kifejezés mára elavult, mivel ezek a lakások privatizálva lettek és jelképes összegért megvásárolhatták a bérlői.
A mai lakáspiacot a tulajdonos - albérlő reláció jellemzi.
Ezekből is látszik, hogy elsőként azt kell tisztázni milyen lakás? Magántulajdonú, vagy pl. önkormányzati bérlakás?
Szinte soha egy bérlő sem kéri le a tulajdoni lapot, ami potom ca. 1000 Ft. Pedig ez kizárná, hogy bűnözők rászedjenek és meglógjanak a 150-200 ezreddel. Továbbá később évekig járj bírósági tárgyalásokra, jó esetben tanúként. Továbbá arról is tájékoztat, hogy küszöbön áll-e a végrehajtás!!! Ez ugyanis nagyon gyakori és pont az ilyen lakások nagy számban jelennek meg a kiadó lakások, házak között, mivel utolsó szalmaszál, bevételi forrás egy csőbe jutott embernél.
Szóval egy megbízható bérlőtárs az alap, de szükséged van a bérbeadásra jogosult hozzájárulására. A te érdeked, hogy ellenőrizd, valóban a jogosulttal boltolsz-e.
Tipikus egyablakos ügyintézés. :)))
Magántulajdonban lévő lakás, ismerős bérli a tulajtól az egészet (két szoba). Az egyikbe mennék én, mivel olyan munkája lett, hogy nem tudja már egyedül fizetni.
Végül is, nekem a tulajdonossal kell szerződést kötnöm, nemde? Mert bele akarok kerülni mindenképp.
A tulajdoni lap nagyon jó tipp, én is gondoltam már rá, csak ugye rám lett szólva, hogy ne sz*akodjak már annyit...
A #4 válasz sajnos tele van tévedésekkel.
Olvasgatásra ajánlom:
Különösen az "Albérlet" c. fejezetet, illetve keress rá a "társbérlő" kifejezésre.
Neked, a lakás jelenlegi bérlőjének illetve a bérbeadó tulajdonosnak együtt kell eldöntenie, hogy melyik forma a megfelelő. Ha a bérbeadó tulajdonossal kötsz szerződést, akkor társbérlő leszel, de ilyenkor nyilván módosítani kell a jelenlegi bérlő szerződését is (felezni a bérleti díjat, meghatározni, hogy a lakás csak egy részét használhatja kizárólagosan, stb.) Ha a bérlővel kötsz szerződést, ami a bérbeadó tulajdonos beleegyezése esetén ugyanúgy legális, akkor albérlő leszel, és mindent a lakás bérlőjével közvetlenül intézel.
Mindkét megoldásnak van előnye és hátránya. Társbérlőként előfordulhat, hogy a másik társbérlő kiköltözése esetén a tulajdonos olyasvalakit tesz be melléd, aki neked nem szimpatikus. Albérlőként viszont az albérletbe adó fel fogja mondani a szerződésedet, ha ő maga felmond a bérbeadónál (esetleg te magad folytathatod bérlőként, és kereshetsz magadnak albérlőket, de a tulajdonos nem köteles veled bérleti szerződést kötni). Társbérlőként a bérbeadó felmondása esetén három hónapod van a kiköltözésre, albérlőként az albérletbe adó felmondása esetén kettő hónapod van.
Köszönöm neked is a választ! A linket, amit küldtél, el fogom olvasni.
Igazán hasznos dolgokat írtál, a társbérlő és albérlő közti különbséget, illetve előnyöket és hátrányokat köszönöm, hogy leírtad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!