Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Albérletbe társulnék, mire...

Albérletbe társulnék, mire vigyázzak?

Figyelt kérdés
Első albérletem lenne, egy ismerős bérli, de egyedül nem tudja fizetni, ezért mennék én is hozzá. Picit gondolkoztam, hogy mivel az egész bérlés az ő nevén van, lehet, hogy be kéne szálljak, hogy biztosítva legyek? Hogyan lehet ezt technikailag megvalósítani, hogy az én nevem is rajta legyen a szerződésen, mivel nem akarom azt, hogy esetleg egyik napról a másikra kint találjam magam... Olyan a szerződés, hogy ügyvéd által hitelesített, na most ha én ezt módosítani akarom, akkor például az csak az én költségem? Hogy megy ez? Egyáltalán kell-e ezt, vagy csak én parázok túl sokat?

2012. nov. 6. 23:58
 1/7 anonim ***** válasza:

Én úgy vagyok vele, ha egy bérlőtársammal odáig fajulna a dolog, hogy a szerződéshez kell "nyúlni" akkor ott már nem az foglalkoztatna, hogy nehogy az utcán találjam magam, hanem húznék el onnan minél előbb.


Ilyen módon én nem forszíroznám a szerződésbe való bekerülést, csak arra vigyáznék, hogy a díj és a rezsi is feleződjön, és lehetőleg ne zavarjuk egymás életét.


Amúgy nem is biztos, hogy a bérlőnek van szerződése a tulajjal, vagy biztosan tudod, hogy van? Ha van, és ettől biztonságban éreznéd magad, akkor viszont a tulajjal kell szerződést kötnöd és nem a bérlőtársaddal.

2012. nov. 7. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Aki egy lakást tulajdonostól bérel, az bérlő. A tulajdonos ebben a viszonyban bérbeadó.


Aki egy bérlőtől egy szobát bérel, az az albérlő. Ebben a viszonyban a lakás bérlője albérletbe adó. (Olyan, hogy főbérlő, nincsen.)


Aki a tulajdonostól közvetlenül bérel egy szobát, az társbérlő.


Az albérletbe adónak a bérbeadó hozzájárulása alapján jogosultnak kell lennie az albérletbe adásra. Ez az ő bérleti szerződéséből derül ki. Ha ez benne van, akkor nem kell módosítani az ő szerződését. Ezután albérleti szerződést kell írnod az albérletbe adóval (tehát a lakást bérlő lakótárssal), és kész. A bérbeadó tulajdonossal nem kerülsz szerződéses kapcsolatba. Való igaz, hogy régen rossz, ha írásos szerződés alapján kell kikényszerítened a jogaidat, de attól még hasznos írni egyet (és a törvény szerint kötelező is).


A lakcímbejelentésedet a lakás bérlője, mint szállásadó jogosult aláírni. A lakcímbejelentés kötelező.

2012. nov. 7. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Én csak elővigyázatosság miatt akarok belekerülni a szerződésbe! Semmilyen kapcsolat, semmilyen jó viszony nem tart örökké, jobb előre gondolkodni...


Köszönöm, hasznos válaszok voltak a válaszok. Az elsőnek üzenem, hogy biztosan van szerződés. Ő bérli egyedül az egész lakást.


"Az albérletbe adónak a bérbeadó hozzájárulása alapján jogosultnak kell lennie az albérletbe adásra." Azt viszont nem tudom, hogy ez szerepel-e benne.

2012. nov. 7. 09:42
 4/7 kiad-lak ***** válasza:

Az ingatlan hasznait a tulajdonos szedheti.

Az a hülyeséget, hogy az az albérlő aki a bérlőtől bérel felejtsd el!

Az albérlő nem más, mint a bérbe vevő, vagy bérlő.

Régen, mikor még jellemzően állami lakások voltak, ugye bérházak, akkor az a bentlakó volt a főbérlő akinek kiutalták az adott ingatlant. A főbérlő kifejezés mára elavult, mivel ezek a lakások privatizálva lettek és jelképes összegért megvásárolhatták a bérlői.

A mai lakáspiacot a tulajdonos - albérlő reláció jellemzi.

Ezekből is látszik, hogy elsőként azt kell tisztázni milyen lakás? Magántulajdonú, vagy pl. önkormányzati bérlakás?

Szinte soha egy bérlő sem kéri le a tulajdoni lapot, ami potom ca. 1000 Ft. Pedig ez kizárná, hogy bűnözők rászedjenek és meglógjanak a 150-200 ezreddel. Továbbá később évekig járj bírósági tárgyalásokra, jó esetben tanúként. Továbbá arról is tájékoztat, hogy küszöbön áll-e a végrehajtás!!! Ez ugyanis nagyon gyakori és pont az ilyen lakások nagy számban jelennek meg a kiadó lakások, házak között, mivel utolsó szalmaszál, bevételi forrás egy csőbe jutott embernél.

Szóval egy megbízható bérlőtárs az alap, de szükséged van a bérbeadásra jogosult hozzájárulására. A te érdeked, hogy ellenőrizd, valóban a jogosulttal boltolsz-e.

2012. nov. 7. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Tipikus egyablakos ügyintézés. :)))


Magántulajdonban lévő lakás, ismerős bérli a tulajtól az egészet (két szoba). Az egyikbe mennék én, mivel olyan munkája lett, hogy nem tudja már egyedül fizetni.


Végül is, nekem a tulajdonossal kell szerződést kötnöm, nemde? Mert bele akarok kerülni mindenképp.


A tulajdoni lap nagyon jó tipp, én is gondoltam már rá, csak ugye rám lett szólva, hogy ne sz*akodjak már annyit...

2012. nov. 7. 10:52
 6/7 anonim ***** válasza:

A #4 válasz sajnos tele van tévedésekkel.


Olvasgatásra ajánlom:


[link]


Különösen az "Albérlet" c. fejezetet, illetve keress rá a "társbérlő" kifejezésre.


Neked, a lakás jelenlegi bérlőjének illetve a bérbeadó tulajdonosnak együtt kell eldöntenie, hogy melyik forma a megfelelő. Ha a bérbeadó tulajdonossal kötsz szerződést, akkor társbérlő leszel, de ilyenkor nyilván módosítani kell a jelenlegi bérlő szerződését is (felezni a bérleti díjat, meghatározni, hogy a lakás csak egy részét használhatja kizárólagosan, stb.) Ha a bérlővel kötsz szerződést, ami a bérbeadó tulajdonos beleegyezése esetén ugyanúgy legális, akkor albérlő leszel, és mindent a lakás bérlőjével közvetlenül intézel.


Mindkét megoldásnak van előnye és hátránya. Társbérlőként előfordulhat, hogy a másik társbérlő kiköltözése esetén a tulajdonos olyasvalakit tesz be melléd, aki neked nem szimpatikus. Albérlőként viszont az albérletbe adó fel fogja mondani a szerződésedet, ha ő maga felmond a bérbeadónál (esetleg te magad folytathatod bérlőként, és kereshetsz magadnak albérlőket, de a tulajdonos nem köteles veled bérleti szerződést kötni). Társbérlőként a bérbeadó felmondása esetén három hónapod van a kiköltözésre, albérlőként az albérletbe adó felmondása esetén kettő hónapod van.

2012. nov. 7. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm neked is a választ! A linket, amit küldtél, el fogom olvasni.


Igazán hasznos dolgokat írtál, a társbérlő és albérlő közti különbséget, illetve előnyöket és hátrányokat köszönöm, hogy leírtad.

2012. nov. 7. 11:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!