Miért van ilyen nagy különbség Nyugat-Németország egyes régiói/városai között az albérletárak tekintetében?
Most hangsúlyozottan a volt NSZK-s városokról van szó, az NDK-ról tudjuk hogy mi miatt olcsóbb. Szocialista múlt, proli mentalitású emberek, lemaradó félben lévő gazdaság. Berlin helyzete az megint más tészta, az világ szinten is egyedi múltú város.
Inkább az a kérdés, hogy az echte tősgyökeres kapitalista részein Németországnak miért vannak ekkora különbségek? Míg München-ben elszálltak az árak, addig a holland/belga határ közeli 10 milliós város agglomerációban (Dortmund, Duisburg, Bonn, Essen, Wuppertal stb.) alig drágább, sőt sok helyen már nem is drágább a lakhatás mint Budapesten. De a fizetés elvileg nettó 3500 Euro az átlag, már ha a Numbeo nem téved:
Itt rá lehet keresni Németország egyes városaira, és kiírja mennyi a bérleti díj, mennyi a nettó havi átlag fizu, és még sok minden mást, de ez a kettő a legfontosabb adat.
Ennek ellenére, mégis a legtöbb ismerősöm aki kimegy külföldre, hova megy? München közelíbe, telibe kapja a legdrágább várost egész Németországban. Vagy London-ba, még az is nagy kedvencem. Tehát a magyarok nagyon jó érzékkel költöznek egész Európa legdrágább városaiba, mintha szándékosan a drága helyeket keresnék. De mégis miért van az, hogy ezek az olcsóbb városok, ahol már magyar árakért, de nyugat-német bérekért lehet élni, mégsem olyan népszerűek?
Valaki világosítson fel, aki jártasabb ebben.
Írtál azért marhaságot is, de többnyira sok igazság van benne.
Én 15 éve kint élek, leírom a tapasztalataim.
Kezdem a cáfolatokkal:
"az NDK-ról tudjuk hogy mi miatt olcsóbb. Szocialista múlt, proli mentalitású emberek, lemaradó félben lévő gazdaság."
Féligazság. Szoci múlt, talpraesett emberek, nekik ugye meg kellett élni az egyesítés után, míg a nyugatiak olyanok mint az elbutított amerikaiak. Hasonlítanak a magyarokra, nagyobb arányban van köztük az ezermester típus, mint a nyugatiak közt. Nyugatiak közt is ismerek olyat, aki oldtimerekt gyüjt, maga hegeszt csavaro stb. a fönököm is ilyen vezetö me´rnök létére.
Nem lemaradó gazdaság, hanem feltörekvö, a nyugati oldal kezd a nagy kényelmében és a jóléti illúzióban lemaradni bizonyos helyeken.
Érdekes, hogy amikor kijöttem, hajlamos voltam én is azt gondolni, a keletiek prolik, meg minden gagyi, de mára pl. (mivel a határ közelében vagyunk), olyan szépen feljöttek a határon túli, de akár már a szás kis hegyi falvak is, hogy ami 15 éve lepukkant DDR gettó volt, oda most szívesen megyek kirándulni, vagy hazafelé Lipcse mellet ugrok be bevásárolni, mert a itt a nyugatiaknál egy hipermarketben kb. a satndard szart kapod, ami fogy. Lipcsében az Messénél az parkban meg kb. van sokszínü választék, minden ami kell.
Egyébként a nyugatiakra jellemzö, hogy a saját szaterületén túl nem lát, és pl. egy politikai kérdést lezár azzal, hogy a másik hüly, vagy náci, és pont. Nem nézi a mögöttes okokat.
Most a magyarázatok:
Duisburg egyes részei már a Schimanski-Tetthely idejében is nogo zónák voltak, nézz vissza a 80 as évekböl egy-egy részt.
Egyszer voltam, mára csak az ipari romok vannak, meg néhány gettó a belvárost leszámítva.
Egyébként arra az egész részre NRW-ben jellemzö, hogy régen tele volt gyárakkal, kellett a kétkezi munka a 60-as években, tehát tele van török olasz meg mindenféle bevándorolt munkással, akiknek a leszármazottai több kevesebb sikerrel integrálódtak. Düsseldorf (tartom´nyi föváros) ugye nem ennyire drámai, mint kisebbek, viszont ott akkora ingatlanadó van, hogy a franc sem akar odamenni. Volt beszállítónk, mesélt mér vagy 8 éve 1000% felett volt a "hebesatz", ez az ingatlanadó mértékét mutatja meg. Nálunk pl. 500%. Ez annyit jelent, hogy van egy alapdíj ingatlanonként, és a város ennek az 5-szörösét szedi be. Ha kapzsibb, vagy eladósodottabb, akkor 1200%. Hamburg is hasonló. Frankfurt is.
München meg azért drága mert Mönchen.
De pl Hannoverben egész emberiek az árak, munka is van. Wolfsburg környéke megint drága a polcvágen miatt, mert sok embert vonz. De lefelé van 60-70 km-re a harz hegység (ez is nyugat, legalábbis a fele), ott annakidején 2 éves megtakarításból vehettem volna egy hatalmas házat, mert se munka, se turizmus, már az erdö is kiszáradt, tehát vagy munkanélküli vagy, vagy közeli 3 gyár egyikében sikerül munkát kapnod, amire nem nagy az esély, vagy autózol napi 1,5 órá oda, meg este ennyit vissza.
Kb. ilyen okok vannak. Ja az lemaradt, hogy amíg nem egyesültek, akkor Észak-Dél volt a csóró és a gazdag rész. Az észeki tenger környékén mostanáig nem sok ipar volt, most az LNG-terminálok miatt kicsit talán fellendül Schleswig-Holstein nyugati fele (Nodrseeküste).
Nyilván más az infrastruktúra.
Szegényebb település mellett olcsóbb a szállás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!