Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Bérlőtársnak lehet kauciót adni?

Bérlőtársnak lehet kauciót adni?

Figyelt kérdés
Ha adott egy bérlő egy ingatlanban, aki az üresen maradt szobákba maga mellé keres bérlőket, kérhet kauciót a bérlőtársaktól? Első havi lakbért később kellene a tulajdonos kezébe adni. Nem egyben kell a tulajdonosnak fizetni, mint a beköltözés feltétele? Szerződés nem lenne, legfeljebb a bérlőtársak között, határozatlan időre, a meglévő bérlőnek van szerződése a tulajdonossal. Így hogyan lehet biztosnak lenni abban, hogy kiköltözésnél visszajár a kaució, ami el van téve, azt a célt szolgálva, hogy térítve legyen esetlegesen okozott kár, fennmaradó számlák? Milyen szerződéssel lehetne ezt biztosítani?

2021. aug. 3. 11:43
 1/4 anonim ***** válasza:
77%

Ez klasszikusan az úgynevezett albérlet.

A tulaj kiadja a lakást egy valakinek - ő a főbérlő. Az ő szerződésében szerepelnie kell, hogy kiadhatja albérletbe a lakást.

Ti lesztek az albérlők, nektek a tulajhoz nincs közötök, a főbérlővel köttök szerződést, és igen, kauciót is kérhet.

Ugyanazok a feltételek köztetek, mintha tulaj lenne, hiszen őt erre a saját szerződése feljogosítja.


A bérlőtárs, az más. Az azt jelentené, hogy vagy közös szerződésetek van a tulaj felé (ezt idegenekkel soha ne vállald be!), vagy hogy mindenkinek saját szerződése van a tulaj felé a saját szobájára, mindenki a tulajnak kauciózik, neki fizet. Ilyenkor csak lakótársak vagytok, hivatalosan semmi közötök nem lesz egymáshoz a többi lakóval.

2021. aug. 3. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Mondanám, hogy értem, de pont a kauciót még így sem. Rendben, van egy főbérlő, aki nem bérlőtárs, hanem bérbeadó, lakótárs, de eleve a tulajdonosnál van a lakásnyi kaució, vagy nem? Csak a saját szobája bérleti díját fizeti jelenleg aki ott lakik. Hogy papírozzuk le a kauciót, hogy nyoma legyen és kiköltözésnél visszakapjuk? (Nem én pontoztam le a választ.)
2021. aug. 3. 13:44
 3/4 anonim ***** válasza:
95%

Ha csak a saját szobáját fizeti az illető, akkor nem főbérlő. A főbérlő a teljes lakást veszi ki, úgy tudja kiadni albérletbe.

Adott esetben kauciót azért kérhet, mert ő felelős az egész lakásért, a tulaj kiszáll a bizniszből. Tehát: a főbérlő bérli a lakást, ő fizetett rá kauciót, igen.

Mondjuk te kiveszed az egyik szobát, bútorokkal mindennel, majd úgy távozol, hogy tornádó utánad. A tulajt nem fogja érdekelni, hogy te tetted tönkre, ő levette a kezét a lakásról, levonja a főbérlő kauciójából. Hiszen ő nem neked, hanem a főbérlőnek adta ki a lakást, a főbérlő dolga az, hogy rendben tartsa. Mit tud tenni a főbérlő ennek kivédésére? Tőled is kauciót kér, amiből fedezi azt, amit tönkretettél. Normál esetben pedig ugyanúgy visszajár a végén a kaució, mint a tulajtól járna.

(És igen, adott esetben jól is járhat a főbérlő, ha szobánként drágábban adja ki a szobát, mint amennyit ő fizet. Ez is egy üzlet.)


Első mondatra visszakanyarodva: ha az illető csak a saját szobája után fizet, akkor nem főbérlő, maximum megállapodtak a tulajjal, hogy ő keresi maga mellé a többieket, mert úgy egyszerűbb mindenkinek. De ilyen esetben nem az övé a lakás felelőssége, vagyis te új bérlőként ugyanúgy a tulajjal kell kapcsolatban legyél, neki fizetsz kauciót és bérleti díjat is. És a tulajjal kötsz külön szerződést is, hiszen akkor az illető csak a saját szobájára szerződött, nem a teljes lakásra.

2021. aug. 3. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
32%
Hát a gyakorlatban ezt nem feltétlenül így szokták megoldani :D A legtöbbször szimplán annyi történik, hogy van egy lakás tulajdonos, aki kiadja a lakását egy embernek. Ezzel az emberrel szerződést köt a tulaj, az ember kifizeti teljes egészében a kért kauciót. Majd az ember keres maga mellé egy lakótársat, de nem adja ki újra a lakást, nem születik új szerződés sem köztük, sem a lakótárs és a tulajdonos között stb., hiszen ezt 90%-ban nem hivatalos úton intézik, nincsen főbérlő-albérlő viszony stb. Szimplán együtt laknak és felezik a költségeket a megbeszéltek alapján és ennyi. Lehet róla írni valami papírt, de hivatalos szerződést nem lehet ugye kötni így.
2021. aug. 3. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!