Nem jelent be a tulaj az alberletbe,mit tudok csinalni? Az elozo lakast eladtam (kb 2 éve) es ahova most jottem nem jelentenek be. Pedig szerződés kotesnel ezt is megbeszeltuk hiaba mondom a tulajnak meg kerdezoskodok ,mindig azt mondja hogy majd
Jelentkezz be magadtól
Tulaj semmilyen értesítést nem kap erről
Persze, hogy nem jelent be, a lakcímed bejelentése a te törvényi kötelességed.
┌ A Magyarország területén élő polgár köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés). ┘
↑ 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról 4. § (1) a)
Lakcím kétféle van:
┌ A polgár lakóhelye: annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él. A lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ, továbbá - a külföldön élő magyar és nem magyar állampolgárok kivételével - az a helyiség, ahol valaki szükségből lakik, vagy - amennyiben más lakása nincs - megszáll. ┘ ← Régi nevén: állandó lakcím.
┌ A polgár tartózkodási helye: annak a lakásnak a címe, ahol - lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül - három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik. ┘ ← Régi nevén: ideiglenes lakcím.
↑ 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról 5. § (2) és (3)
Ha nincs más bejelentett lakcímed, akkor ezt lakóhely címként jelentheted be; a tartózkodási hely cím feltétele, hogy már legyen végleges elhagyási szándék nélküli lakóhelycím.
A bejelentéshez alapelv szerint a szállásadó (te tulajnak nevezed) aláírása szükséges; ha úgy rendelkezett, akár személyesen meg kell jelennie a bejelentéskor.
┌ A lakcímbejelentéshez - jogszabályban meghatározott kivétellel - a szállásadó hozzájárulása szükséges. ┘
┌ (1) A szállásadó bármely járási hivatalnál személyesen vagy az elektronikus azonosítást követően elektronikus kapcsolattartás útján nyilatkozhat arról, hogy a lakcímbejelentéshez szükséges hozzájárulását olyan módon adja meg, hogy
a) a lakcímbejelentéskor a bejelentkezővel együtt személyesen jelenik meg, vagy
b) a lakcímbejelentéshez az elektronikus azonosítást követően elektronikus kapcsolattartás útján előzetesen járul hozzá.
(2) Ha a szállásadó nem él az (1) bekezdés szerinti nyilatkozattételi jogával, akkor a bejelentéshez szükséges hozzájárulást a lakcímjelentő lap aláírásával adja meg.”
↑ 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról 26. § (4) és 27/A §
De erre nincs szükséged – „jogszabályban meghatározod kivétel” -, ha lakcímbejelentéshez bemutatod a bérleti szerződést. Ugyanis:
┌ Az (1) és (2) bekezdéstől eltérően a szállásadó általi hozzájárulásra nincs szükség, ha a bejelentkező olyan érvényes teljes bizonyító erejű magánokirattal vagy közokirattal rendelkezik, amely a lakás használatára feljogosítja. Ebben az esetben az okiratot a lakcímbejelentő lappal együtt kell a járási hivatalnak benyújtani. ┘
↑ 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról 27/A §
Ha nincs bérleti szerződés – mert a tulajdonos nem akar adót fizetni, és szerződés esetén fény derül arra, hogy bérbe adta az ingatlant -, akkor ezzel nem élhetsz, de jogszabályok nem tartalmaznak megoldást jogellenes esetekre.
A tulajdonosok félni szoktak különösen a lakóhelycímként (régi nevén: állandó lakcímként) való bejelentéstől, pedig egyikféle lakcímbejelentés sem formál semmilyen tulajdoni jogot; a használatra való jogosultság részleteit, feltételeit a bérleti szerződés tartalmazza. És a szerződést bármelyik fél felmondhatja – a lakcímbejelentés formájától függetlenül – a szerződésben foglaltak szerint.
Értelemszerű, de a törvény ki is tér arra, hogy a lakcím nem érint sem használati, sem tulajdonjogot:
┌ A lakcímbejelentés és az értesítési cím bejelentésének ténye önmagában a lakás vagy az ingatlan használatához fűződő, valamint egyéb vagyoni jogot nem keletkeztet és nem szüntet meg. ┘
↑ 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról 26. § (5)
Az pedig, hogy lakóhelycímként, vagy tartózkodási hely címként kerül bejelentésre, nem a bérlő vagy a tulajdonos döntésétől függ. Ha a bérlőnek már van egy bejelentett érvényes lakcíme, akkor az újabb csak tartózkodási helyként jelenthető be, egyébként pedig csak lakóhelycímként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!