Felmondható e ebben az esetben az albérlet?
Barátnőm Budapestre jár egyetemre, de bevezetett távoktatás miatt, most 100%ban hazaköltözött, nem szeretnék feleslegesen fizetni az albérletet, ezért fel szeretnék mondani a szerződést. A baj ott van, hogy a szerződés 2021 aug. végéig határozott idejű, és beleírta a főbérlő, hogy a határidő lejáratáig a szerződést egyik fél sem mondhatja fel rendes felmondással. Na igen, de a 2013. évi V. törvény XVII. A HASZNÁLATI SZERZŐDÉSEK XLIV. Fejezet A bérleti szerződés PTK szerint 6:339. § [A bérleti jogviszony megszüntetése rendes felmondással] (2) A határozott időre kötött szerződést bármelyik fél rendes felmondással felmondhatja a törvényes felmondási idő betartásával idő előtt gyakorolható felmondási jog esetén a hónap végére, legkésőbb a hónap tizenötödik napjáig.
A PTK teljesen mást ír mint ami a szerződésben sajnos alá lett írva. Ügyvéd mindenképp meg lesz vele keresve, de nem hagy nyugodni a dolog és még előtte hátha itt kapok valami érdemleges információt, hogy ebben az esetben mi a teendő.
Mivel a szerződésben benne van, nem lehet felmondani.
Ez most nektek szívás, de fordítva is nyugodtan megtörténhetett volna, akkor meg a tulajdonos szívna.
Én jártam így, havi 30-ért kiadva lakást.. aztán jött a bumm, és ugyanakkora lakást már nem lehetett 120 ezer alatt találni. De nem emelhettem díjat, nem rakhattam ki, nem hozhattam oda mást, végig kellett várnom még 9 hónapot, ezzel cirka 810 ezret bukva.
11, mondjuk én ezt alapból inkorrektnek tartom, ha szerinted 30at ér a lakásod, akkor ne akard 120ért kiadni, mindegy milyen a piac :D
Mi is jártunk így abban az időszakban, csak nekünk nem volt határozott szerződésünk. 35ért béreltünk, pár hónap után benyögte, hogy 70, mert XY azt mondta, miért adja ki olcsón (külföldi tulaj miatt üresen álló lakás, állagmegóvás miatt volt kiadva rokon által, szóval eredetileg is azért volt a baráti ár h nem nyerészkedni akar... aha...) Jó, bevállaltuk a 70et, máshol is hasonló árak vannak jeligére.
Pár hónappal később már ott tartottunk, hogy akkor legyen 115, mert máshol ennyi. Hát a lóphaszt.
Rövidre zárva a sztorit, azóta olcsóbban lakunk jobb helyen.
Lehet a piaccal mozgatni az árakat, de nem a végtelenségig. Az adott lakás értékét nem lehet figyelmen kívül hagyni.
***
Kérdező, beszélni kell a tulajjal, jelezni, hogy ez történt, és megállapodni, hogyha sikerül másik bérlőt találni, akkor kölcsönösen pá. Amíg nem, addig fizetni kell szerződés szerint.
Hirdessen a barinőd is, hogy hamarabb legyen másik bérlő.
Ezzel foglalkozunk. Ez a klasszikus esete,amikor a berbeado megtartja a kauciot. A hatarozottideju szerzodes errol szol.
Ha nem akarja betartani a szerzit a bnod,miert nem vett ki airbnb lakast napidijjal?? Ja,mert az draga??
Max keritsetek masik berlot a bnod helyett,hatha elfogadja a tulaj es szerzodik vele. Ez kb most lehetetlen.
Utolsó, ez butaság.
Akkor a jövő hónapban is kirakhatják.
Nem csak a bérlő mondhat fel.
#15 a jövő hónapban nem, mert legalább másfél hónap a felmondási idő. Mondjuk úgy, egy év határozott időnél 10 hónapig biztosabb a lakhatás, mint határozatlan idejű szerződéssel, utána meg bizonytalanabb, mert még csak felmondani sem kell a szerződést, és mégis elveszíti a lakhatását a bérlő.
Eleve visszás, ha a bérbeadó indoklás nélkül felmondhat. Ráadásul ugyanolyan szűk felmondási idővel, mint a bérlő. Erre azt szokták mondani, hogy egyenrangúak a felek, pedig egy frászt: a bérlő a lakhatását viszi vásárra. A lakásbérlés aszimmetrikus szerződéses viszony.
#15
Ahogy már korábban írtuk a határozott idejű is felmondható - kivéve, ha a szerződés erről másképp rendelkezik, ahogy a Kérdező esetében is - csak akkor a felmondás a szerződésben rögzített szankcióval jár.
Sajnos ez általában a bérlői oldalt sújtja, mert én még nem hallottam olyan szerződésről, ahol a bérbeadó lenne szankcionálva bármivel is.
#18
Tévedsz!
A határozott idejű is felmondható, de erre az esetre vonatkoznak a szankciók, leginkább a kaució visszatartása.
Amelyikben benne van, hogy nem mondható fel, ott kell kifizetni a bérlőnek - ha ott lakik, ha nem - a hátralevő bérleti díjat.
Természetesen ehhez kell szerződés, amiben világosan le van írva a teendő.
20 éve foglalkozom bérbeadással, részemről eredetileg ügyvéd által fogalmazott, és mindenkor közjegyző által hitelesített szerződéssel, tehát nem a levegőbe beszélek.
#19 te tévedsz, és elég szomorú, hogy 20 év alatt ezt nem sikerült megtanulnod.
Ha a szerződés másként nem rendelkezik, a Ptk. szerint a határozott idejű lakásbérleti szerződést nem lehet felmondani.
A kauciót pedig nem lehet csak úgy "szankcionálgatva" visszatartani. Amiről te beszélsz, az igazából kötbér. Siralmas a magyar bérbeadók jogi ismereteinek színvonala.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!