A mennyországban már el lesz törölve a szabad akarat, vagy ott is bűnbe eshet bárki?
Ezért szokták sokkal inkább üdvösség állapotának nevezni a mennyet, mert pontosabban leírja, hogy miről is van szó. Természetesen van szabad akarat, viszont bűnbe esni nem lehet. A teológia a bűnt a sátán munkájához vezeti vissza, a megtisztult, üdvözült emberre már nem fognak hatni a kísértések. Ráadásul egy szellemi világban nem is nagyon értelmezhető azok többsége, amit most itt bűnnek nevezünk. Például lopni csak a fizikai világban tudsz, mert a szellemi világban nincs mit ellopni. Ugyan így nem értelmezhető a gyilkosság sem, stb...
Talán egy dolgot tudok elképzelni ilyen téren, de erre nem tudom a választ. Mégpedig, hogy az üdvözült embert tud-e szembeszegülni Istennel. Van-e erre lehetősége. Bár szerintem akarata nem lenne rá, hiszen ki az a botor, aki önmagának szándékosan a rosszat akarja.
Ez viszont felvet két kérdést. Mire volt jó hogy Isten először ilyen botor emberiséget teremtett?
Illetve mi értelme volt megteremteni minden bűnt, a példádban említett lopást és gyilkosságot, ha a cél pont egy olyan világ ahol ezek eleve nem is létező opciók?
Ez a világ csak valami kukázható kísérlet lenne, ahol nem baj bármi rossz és szenvedés történik, mert úgyis a 2.0-ás verzió lesz a lényeg?
Ezt az első válaszolótól kérdezd, ő hozta fel példának hogy a szellemi világban már nem lehet lopni.
Egyébként gondolom az értelmezés az, hogy Isten nem magát a lopást teremtette meg mint valami kézzelfogható dolgot, hanem olyan világot teremtett ahol van mit és van miért lopni, és úgy alkotta meg a teremtményeit hogy hajlamosak legyenek a lopásra.
"az üdvözült embert tud-e szembeszegülni Istennel ... ki az a botor, aki önmagának szándékosan a rosszat akarja."
Ez kicsit úgy hangzik, mintha félelmükben nem akarnának szembeszegülni.
Illetve felmerül a kérdés, hogy a személyiség megváltozna-e. A Macskafogó vége jut erről eszembe, amikor átmosták a macskák agyát, és a gonosz bűnözők hirtelen kézen fogva virágot szedtek a réten. Ez elvileg a személyiség átírása. (Ha elvonatkoztatunk a sátántól és a kísértéstől.)
Na igen, csak az emberek nem robotok egy statikus programmal. Mindenki változik, tanul, fejlődik folyamatosan, ezzel együtt időnként az illető értékítélete is változik. Hogy valaki még úgy kerül a mennybe hogy mindennel egyetért a Bibliából, nem jelenti azt hogy bármilyen időtávlatban gobdolkodva mindig is ugyanígy egyet fog érteni mindennel.
Ezt tényleg csak valami olyan megoldás küszöbölné ki, ahol változásra és gondolkodásra képtelen droidokká változna az ember valami úton-módon. Csak épp ez meg felveti hogy Isten eredeti teremtése egy óriási baklövés. Hisz eleve ilyen statikus droidokat kellett volna teremtenie, és kész, elkerülhető lett volna minden rossz, szenvedés, bűn, halál.
Érdekes, Lucifer esetében ez nem jött be!
Mennyi a hibaszázalék?
Akkor ha lett volna egy kis magához való esze a teremtőnek, rögtön két megoldás is kínálkozott volna hogy egy jó világot teremtsen.
1. Eleve teremtse szentnek a teremtményeit, akik ugye irtóznak a bűntől, tehát sosem lesz velük semmi gond.
2. Eleve ne is teremtsen bűnt, tehát nem kell mitől irtóznia sem senkinek.
Egyik sem jutott eszébe?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!