Az alábbi idézet, nem mond ellent annak, hogy csak az istent szolgáljuk?
1 péter 2 13-14
"Engedelmeskedjetek az Úrért minden emberi hatalomnak, mind a királynak, a legfőbbnek, mind a helytartóknak, akiket ő küldött, hogy a gonoszokat megbüntessék, a jókat pedig kitüntessék."
A Szentírás minden ilyen hatalmat Istentől eredeztet, így természetesen ezen hatalmaknak is engedelmeskedni kell. Gondolj arra, amikor Jézust megkérdezték a farizeusok, hogy kell-e fizetni adót a császárnak.
Természetesen ez az engedelmesség csak addig tarthat, amíg Istennek tetsző módon uralkodnak. Például abban nem kell engedelmeskedni, ha a hatalom azt mondja, hogy ölj meg csecsemőket. De az első keresztények se ismerték el a császárt istennek, még ha életükkel is fizettek gyakran érte.
A lényeg ebben a mondatban hogy: "a gonoszokat megbüntessék, a jókat pedig kitüntessék."
Magyarul ne akadályozd őket ebben, hanem támogasd.
Igen, erre is van példa, de lehet picit rosszul fogalmaztam. Helyesebben inkább így foglalnám össze: mindaddig kell engedelmeskedni az államhatalomnak, illetve a földi törvényeknek, amíg azok téged bűnbe nem visznek.
De azért ezt nem árt történelmi kontextusban is látni, nem véletlenül hoztam fel az adóról szóló bibliai részletet, amikor a farizeusok megpróbálták Jézust "megfogni" kérdésükkel.
Jézus rámutatott a pénzre és azt válaszolta nekik, hogy adják meg a császárnak, ami a császáré (a császár képe volt a pénzen). Tehát fizessenek adót a keresztények és vessék magukat alá mindezen törvényeknek. Végül is a kereszténység nem egy anarchista mozgalom.
Viszont amikor a császár imádatot várt el a keresztényektől, azt megtagadták, mert imádat egyedül Istené. Az adót persze továbbra is fizették, ha meg nem haltak közben hitükért.
Remélem, így már világosabb.
Egyébként ez is merőben új szemlélet volt akkoriban a zsidók közt. Gondolj bele, hogy nem egyszer lázadtak a Birodalom ellen, Jézustól is ilyen szerepet vártak el sokan, sőt még apostolai is megkérdezték, hogy mikor állítja vissza Izrael országát. De Jézus nem egy anarchista lázadó volt, nem a Birodalommal volt baja, nem a Birodalom uralma alól jött megváltani a zsidókat, hanem azért jött, hogy a bűnből váltson meg minket, minden embert.
Mindenképpen kell ismerni a történelmi hátteret, hogy megértsük akár ezt, vagy sok másik üzenetet a Szentírásból.
"És honnan tudjuk, hogy mi az Istennek tetsző uralkodás?"
Erre a kérdésre javaslom Szent István, Imre herceg számára írt intelmeit, abban tökéletesen benne van, hogy milyen az Istennek tetsző uralkodás.
Nem, nem mond ellent.
Viszont ezt úgy kell érteni, hogy összhangban legen az írások többi részével.
Az emberi hatalmak viszonylagosak, Isten most még megengedi a létezésüket, azonban ez a keresztény életében csak addíg érvényes, amíg az emberi hatalom olyat nem kér, vagy tilt, ami ütközik Isten törvényével
Ez esetben Istennek mint legfelsőbb hatalomnak kell első sorban engedelmeskedni:
Nem adhatod a császárnak ami Istennek jár.
(Cselekedetek 5:29) 29 Péter és a többi apostol így válaszoltak: „Mint uralkodónak, Istennek kell inkább engedelmeskednünk, semmint embereknek.
(Cselekedetek 4:19) 19 Péter és János azonban ezt felelte nekik: „Hogy igazságos-e az Isten szemében inkább rátok hallgatni, semmint az Istenre, ítéljétek meg magatok.
Kérdező, itt az idézeted folytatása: ebből azért minden kiderül:
1. Péter 2:18 Ti rabszolgák, fogadjátok el uraitok hatalmát, engedelmeskedjetek nekik, és tiszteljétek őket! De ne csak azokat, akik jók és emberségesek, hanem azokat is, akik igazságtalanok!
1. Péter 2:19 Mert az kedves dolog, ha valaki Istenről való meggyőződéséért tűr keserűségeket, méltatlanul szenvedvén.
1. Péter 2:19 Mert kegyelem az, ha valaki Istenre néző lelkiismerettel tűr el sérelmeket, amikor igazságtalanul szenved.
1. Péter 2:19 Mert az dicséretre méltó és jó dolog, ha valakinek istenfélő magatartása miatt kell igazságtalanul szenvednie.
1. Péter 2:20 Mert micsoda dicsőség az, ha vétkezve és arczul veretve tűrtök? de ha jót cselekedve és mégis szenvedve tűrtök, ez kedves dolog Istennél.
1. Péter 2:20 De milyen dicsőség az, ha kitartóan tűritek a hibátok miatt kapott verést? Ellenben ha kitartóan cselekszitek a jót, és tűritek érte a szenvedést, az kedves az Isten szemében.
1. Péter 2:20 Ha viszont azért szenved, mert vétkezett, akkor nem nagy dicsőség, ha megérdemelt büntetését eltűri. Ellenben ha jót tesztek, és amiatt kell szenvednetek, és mégis türelemmel viselitek, az tetszik Istennek.
Őszintén mondja meg valaki, ha nem kötnék a keresztények lelkére, hogy a mindenkori hatalomnak engedelmeskedjenek, akkor már régen kiirtották volna a kereszténységet, mint felforgató szektát.
Lényegében attól a pillanattól kezdve, amikor államvallássá lett, meg kellett tenni ezt a lépést, támogatni a mindenkori államhatalmat.
Így még a kommunizmus is kibékült a kereszténységgel, hiszen azt is támogatta, nem szegült ellene. Pedig azt nehéz elképzelni, hogy az ateizmus, ami a kommunizmus uralkodó ideológiája volt, Istentől való lenne.
Lényegében ez egy önvédelmi fogás, egy trükk, hogy életképes legyen egyáltalán az ideológia és így létre lehetett hozni az egyházat, a papi hierarchiát, amely a világi hatalom mintájára épült és szerveződött, kétpólusúvá téve ezzel minden társadalmat.
Hiszen amúgy is a fő célja a vallásnak az emberek irányítása, manipulálása a mindennapi életben. Féken kívánják tartani az embereket a csalóka túlvilági kecsegtetéssel, ami nem létezik, de aki elhiszi, irányíthatóvá válik valódi erkölcs nélkül is.
"Az alábbi idézet, nem mond ellent annak, hogy csak az istent szolgáljuk?"
Nem, mert ezzel is az Istent szolgálod, hisz ez az ő kérése. De amúgy ha szeretetben növekszel, ez logikus is lesz egy idő múlva. Tehát nem kell kekeckedni a főnök ellen. Szelíden, alázatosan, de okosan
Nézd csak:
Róma
13,1 Minden lélek engedelmeskedjék a felső [Tit. 3,1. Péld. 24,21.] hatalmasságoknak; mert nincsen hatalmasság, hanem csak Istentől: és a mely hatalmasságok vannak, az Istentől rendeltettek.
13,2 Azért, a ki ellene támad a hatalmasságnak, az Isten rendelésének támad ellene; a kik pedig ellene támadnak, önmagoknak ítéletet szereznek.
13,3 Mert a fejedelmek nem a jó, hanem a rossz cselekedetnek rettegésére vannak. Akarod-é pedig, hogy ne félj a hatalmasságtól? Cselekedjed a jót, és dícséreted lesz attól. [1 Pét. 2,13.14.]
Titusz
3,1 Emlékeztessed őket, hogy a fejedelemségeknek és hatalmasságoknak engedelmeskedjenek, [Róm. 13,1.2. 1 Pét. 2,13-15.] hódoljanak, minden jó cselekedetre készek legyenek,
"És honnan tudjuk, hogy mi az Istennek tetsző uralkodás? Mi az ami még annak tekinthető és ami már nem? Van konkrétan ilyen leírás a Bibliában? Csak hogy tudjuk kiknek szabad és kell engedelmeskednünk ugye, nehogy a végén még rossz uralkodókat szeressünk, mert az Isten nem nézné jó szemmel."
Ez nem a mi dolgunk. Nekünk szeretetben kell járni, nem a regnáló kormányt szidni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!