Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Már miért lenne ellentét a...

Már miért lenne ellentét a tudomány és a vallás között? Mérnök, természettudós nem lehet hívő?

Figyelt kérdés

Egy ideig jártam az egyik egyetemi gyülekezetbe (keresztyén).


Sok mérnökhallgató, egészségtudományi szakra járó, orvostanhallgató volt. Egyébként fura, inkább a "büfészakok" azok, amelyekről kevesen voltak.



A tudomány megismerése inkább erősítette a hitüket: ilyen nagyszerű dolog nem jöhet létre "véletlenül".

A szemükben Isten teremtette a világot és a természeti törvényeket, a tudomány feladata pedig Isten alkotásának megismerése. Persze teljesen sosem ismerhetjük meg, így is túl sokat tudunk és túl sok dologba szólunk bele.


Más kérdés, hogy otthagytam őket, a hihetetlenül önző Istenkép festése, a beszipolyozó-időtrabló szektajelleg miatt, mert mondvacsinált korlátok miatt görcsösséget okozott, az istentiszteletek sekélyesek voltak számomra stb...



Ettől még egy felsőbb "entitásban" hiszek és ez miért mondana ellent a tudománynak?


2018. szept. 28. 18:42
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
44%

#9 "Mivel semmiféle bizonyíték nincs egy felsőbb entitás létezésében, ők mégis minden ok nélkül minden létező dolgot tőle eredeteztetnek és neki rendelnek alá."


Nem ez a baj, vagy legalábbis nem pont ez. Szigorúan véve nem igaz, hogy nincs semmiféle bizonyíték a felsőbb entitás létezésére. Precízen úgy szól ez az állítás, hogy a "felsőbb entitás létezik" elmélet Kolmogorov-bonyolultsága nagyon nagy, pontos definíciótól függően akár végtelen is lehet, ezért az a priori valószínűsége nagyon kicsi, és ezért irgalmatlan sok bizonyíték kéne ahhoz, hogy valami minimális konfidenciát is szerezzünk ennek az elméletnek az igazságát illetően. A kereszténység Istenére ugyanez vonatkozik.


A Kolmogorov-bonyolultságot érdemes az a priori valószínűség alapjául használni, ezt hívják Occam borotvájának. Röviden arról van szó, hogy nagy bonyolultságú elméletből arányosan (exponenciálisan) több van, az a priori valószínűségük meg egyforma.

2018. szept. 29. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:

Én mérnök vagyok, és kizárólag magamban hiszek!

Ha akarnék sem tudnék hinni ezekbe morbid és logikátlan irományokban.

De ha feltételezzük, hogy van isten, akkor a több száz vallásból melyik a valódi??

Ha már egy isten akad (keresztény biblián kívül van más is) miért ne lehetne több is??? Egyes források szerint több Isten van. És szinte minden vallás állítja, ha nem egy adott vallásban hisz valaki, akkor tuti a pokolra jut... Ebből meg az következik mindenki a pokolra fog jutni. Tehát még ez is ellentmondás.

Mintha egy csapat óvodás írta volna történeteket...

Aki meg ezekben fanatikusan hisz, azt semmivel sem lehet meggyőzni. Erre épülnek most is a szekták meg a "birodalmak". Régi recept, de évezredek óta jól működik

2018. szept. 29. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 Ozmium42 ***** válasza:
100%
A természettudós nem ugyanaz, mint a természettudomány. Ezért nem természettudományos érv Isten mellett az, hogy van egy istenhívő természettudós. A természettudós abban hisz, amiben akar. A természettudomány az, amit a természettudós letesz az asztalra, mégpedig a tudományos módszertant teljes mértékben betartva. Ez az a módszertan, amin az a bizonyos összeegyeztetés mindig megbukik a vallásos oldal kárára.
2018. szept. 30. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

A természettudomány nem foglalkozik vallásokkal.


A keresztény vallás viszont tesz olyan kijelentéseket, amiket a természettudomány jobban megválaszol, így a vallás tanításait ebből a szempontból figyelmen kívül kell hagyni.


A többi már az embereken múlik, egyrészt, hogy hitelt ad e valaki egy olyan könyvnek, amiben téves állítások találhatók, illetve elfogad e egy olyan módszert, ami a természettudomány módszerének nem felel meg, nevezetesen, hogy valaminek az igazságának az elfogadtatására bizonyítási kényszer létezik.

2018. okt. 1. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

Csak 2 felvetés jutott eszembe:


1.

A Bibliát nem kell szó szerint értelmezni.

Főleg az Újszövetséget szokták olvasni, ott is a tanítás, a formálás a lényeg voltaképpen.


2.

Akkor ne nevezzük véletlennek, nevezzük nevén, hogy evolúció.

Én akkor se tudom elképzelni, hogy ne egy "felsőbb entitás" irányította volna valamilyenképp. Az emberi test pl túl különleges, túl csodálatos, maga a tény, hogy egy darab felsőbb, értelmes állatfaj alakult ki (az ember), de az kialakult! Stb-stb.

2018. okt. 1. 06:27
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

"Én akkor se tudom elképzelni"

Arra figyelj oda, hogy ez a TE korlátod, nem a világé.

Azt sem tudod elképzelni, hogy az elektron hogyan mozog az atomban - aztán mégis úgy mozog.

Úgyhogy ezt az "érvet" nyugodtan elfelejtheted.

Ha pedig nem találsz másik, MŰKÖDŐ érvet, akkor azt javasolom, hogy vizsgáld felül az elgondolásodat.

2018. okt. 1. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 KZitus ***** válasza:

Bocsi kérdező :-)


BBKristof írja:

"Nem a tudomány és a vallás között van ellentét hanem a tudomány és a biblia." - tudomány és Biblia.

Ezt cáfolja a tudomány?:

„Kifeszíti északon az eget az üres tér fölé, a semmire függeszti a földet” Jób 26:7.

„Minden patak a tengerbe folyik, a tenger mégsem telik meg. A patakok visszatérnek oda, ahonnan erednek, hogy újra folyhassanak” Prédikátor 1:7

„Van valaki, aki a föld kereksége felett lakik” Ézsaiás 40:22.

2018. okt. 8. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 Ozmium42 ***** válasza:

„Kifeszíti északon az eget az üres tér fölé, a semmire függeszti a földet” Jób 26:7.


Az ég nem egy paraván, ami ki van feszítve. A Biblia több helyen is él ezzel a képpel. Persze a modern Bibliaértelmezők előszeretettel képletesen értelmezik, pedig ez egyáltalán nem kézenfekvő. A föld nincs semmire felfüggesztve.


„Minden patak a tengerbe folyik, a tenger mégsem telik meg. A patakok visszatérnek oda, ahonnan erednek, hogy újra folyhassanak” Prédikátor 1:7


Roppant éleslátásra vall, hogy a tengerek nem telnek meg. A folyók viszont nem térnek vissza. Nem torkollik mind a tengerbe. Az eső esik. Tudom-tudom, víz körforgása a Bibliában. Nem. Csak belemagyarázod.


„Van valaki, aki a föld kereksége felett lakik” Ézsaiás 40:22.


Gondolom ez a Föld gömbölyűségére akar példa lenni. A kerek nem ugyanaz, mint a gömbölyű. A Biblia szerint kerek és lapos a Föld. Ezért lehet kifeszíteni fölé dolgokat, meg ezért lakhatnak képzeletbeli lények felette. Valójában lakhatnának alatta is meg mellette is, az ugyanúgy "ég" lenne. Ne kötekedjek?


Kiragadtál néhány mozzanatot, amik egyrészt ordítóan pontatlanok, másrészt ezernyi más is van a Bibliában, ami pedig teljesen nonszensz. Nem csak csodákra gondolok.

2018. okt. 9. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!