Már miért lenne ellentét a tudomány és a vallás között? Mérnök, természettudós nem lehet hívő?
Egy ideig jártam az egyik egyetemi gyülekezetbe (keresztyén).
Sok mérnökhallgató, egészségtudományi szakra járó, orvostanhallgató volt. Egyébként fura, inkább a "büfészakok" azok, amelyekről kevesen voltak.
A tudomány megismerése inkább erősítette a hitüket: ilyen nagyszerű dolog nem jöhet létre "véletlenül".
A szemükben Isten teremtette a világot és a természeti törvényeket, a tudomány feladata pedig Isten alkotásának megismerése. Persze teljesen sosem ismerhetjük meg, így is túl sokat tudunk és túl sok dologba szólunk bele.
Más kérdés, hogy otthagytam őket, a hihetetlenül önző Istenkép festése, a beszipolyozó-időtrabló szektajelleg miatt, mert mondvacsinált korlátok miatt görcsösséget okozott, az istentiszteletek sekélyesek voltak számomra stb...
Ettől még egy felsőbb "entitásban" hiszek és ez miért mondana ellent a tudománynak?
Ezt nem lehet két mondatban elmagyarázni. Ha hajlandó vagy nagyon sokat olvasni, akkor ezt az írást ajánlom:
Ha elolvasod az első tíz fejezetet, akkor a lényeget már meg fogod érteni. Segít, ha tudod, mi az az entrópia, Kolmogorov-bonyolultság meg ilyenek, de ha semmi közöd az információelmélethez, úgy sem reménytelen. (Semmiképp nem leszólni akarom azokat, akik nem értenek az ilyesmihez, én sem konyítok sem a kvantumfizikához, sem az irodalom vagy a pszichológia mélységeihez, pedig azok is sokat mondanak el a világról és az emberiségről. De a szerintem épkézláb Isten-érvek megértéséhez segít az információelmélet.)
"ilyen nagyszerű dolog nem jöhet létre "véletlenül".
Ez egy TIPIKUS "buta érv".
Tudósok SOHA nem mondanak ilyet!
Hívő mindenki lehet, de a tudomány és a hit eléggé ütközik.
Csak úgy működik a dolog, ha az illető a munkájában nem a hitre épít, a hitében meg nem veszi elő a tudományt.
Egy mérnök érvei azért nem egészen mérvadóak a biológia és kémia területén, főleg nem akkor, ha az élet kialakulásáról van szó. Az egyik egy műszaki tudomány a másik meg természet/élet tudomány.
Mindegy. A tudomány megismerése mindenki számára más hatással lehet. De nem ártott volna definiálni, hogy mi az a nagyszerű dolog, ami nem jöhetett volna létre "véletlenül". (Ami egyébként azért hibás érv, mert semmi sem véletlenül alakult ki, hanem a természetes szelekció, a környezeti viszonyok hatására.)
"Ettől még egy felsőbb "entitásban" hiszek és ez miért mondana ellent a tudománynak?"
Hát erre van egy tippem. Mivel semmiféle bizonyíték nincs egy felsőbb entitás létezésében, ők mégis minden ok nélkül minden létező dolgot tőle eredeteztetnek és neki rendelnek alá. Ez inkább a szcientológia 2.0, amit nevezhetük a tudomány és a vallás összeegyeztetésének is, de egy szent könyv összerittyentésétől vannak attól, hogy tagdíjat kellejen fizetni.
Tudományos max akkor lenne, ha a tudományt nem akarná a felsőbb entitás létezéséhez igazítani és mindenáron ezzel igazolni.
Lásd az az időszak, amikor pl. Darwin, Mendel és a többiek elkezdtek rájönni, hogy hogyan működik az evolúció és az öröklődés.
Ha egy tudós hívő, akkor neki rugalmas hívőnek kell lennie, mert megvan rá az esély, hogy meg kell cáfolni azt, amiben hisz. Régebbi esetben pl. azt, hogy Isten mindent olyan formában teremtett, mint amiben ma is létezik, stb. De ezt ki lehet vetíteni mai példákra is. Lehet ezért nem célszerű keverni a vallást a tudománnyal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!