Isten jobbnak teremtette az embert saját magánál?
"Az Ádámi ember teremtése konstrukcióhibás, ha elromolhatott később"
Így van. A hiba forrása pedig a szabad akarat. Ha pedig valamilyen okból mégis alapvetően fontos egy ilyen hibára hajlamos elem beépítése, akkor valóban az alkotó felelőssége, hogy mindent megtegyen az esetleg hiba elhárítása érdekében.
Tehát a bűnbeesés történetének ez az értelmezése szerintem félrevezető. Nem rendelkezünk ilyen jellegű szabad akarattal.
Tudtommal létezik. A twitter mesterséges intelligenciáját, azért kellett leállítani, mert idővel rasszista lett.
Ha az emberből indulunk ki, azért készít gépeket, hogy a saját gyengeségeit kompenzálja. Így egy olyan gép ami, ezekben a gyengeségekben jobb, és még öntudatra is ébred, akár jobb is lehet nálunk, "emberibb az embernél", ha azt az értékrendet követné, amit az emberiségnek kéne, de sosem sikerült neki, talán csak Teréz anyának!
Az a Twitter AI elég messze volt attól hogy önálló értékrendje, saját véleménye legyen és öntudatra ébredjen. Mindössze a gépi tanulásra volt egy jó példa. A chat-elők túl sok hülyeséget tanítottak neki, és azt kezdte visszamondani, ezért állították le.
Ha az ember jóságát erőben, gyorsaságban, memóriában vagy számítási képességben mérjük, akkor tényleg lehet jobb gépet készíteni, de ezek csak eszközök. Ha eleve téves a célunk, hogyan alkothatnánk olyan robotot, aminek helyesebbek lesznek a céljai, mint nekünk. Például a robot lehet hogy fontosabbnak fogja tartani a földi élet jövőjét, mint az emberi faj jelenlegi kényelmét, és a szabadságjogaink korlátozása mellett dönt.
Lenyomtuk..
Ezzel csak az a baj, hogy relatív mi a helyes cél és mi nem. Az ember tudja milyen volna a helyes életmód, de nem akar úgy élni, mert ez a rövidtávú céljaival ütközik. Az életünk véges, ösztönösen alárendeljük a távoli jövőt a jelenbeli igényeinknek. Ez olyan dilemma, amit nem bízhatunk robotokra. A szabadságunk csorbulásához vezetne, és a szabályok végül egy szűk csoport érdekeit szolgálnák. Úgy mint a kommunizmusban. A végén ahhoz a dilemmához jutnánk, hogy van-e értelme az emberi életnek szabadság nélkül? Az ember nem hajlandó a megszerzett kényelemből alább adni. A fogyasztói társadalom erre épül. A gazdasági növekedés nem állhat meg, mert jön a visszaesés, a válság. Akkor mi is a helyes cél?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!