Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Melyik ókori történetíró írt...

Melyik ókori történetíró írt Mózesről valamit? Esetleg valami független, Biblián kívüli dokumentum?

Figyelt kérdés
Josephus nem elfogadható, mert ő zsidó volt. Ugyanez igaz az apokrif iratokra is.
2018. aug. 22. 12:29
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:

A gyengébbek kedvéért ilyen forrásokra gondolok:


Pl. feljegyzések Hérodotosz vagy Xenophón műveiben, esetleg egy egyiptomi tisztviselő levele uralkodónak stb...

2018. aug. 22. 12:34
 2/17 anonim ***** válasza:
93%

Nem maradt fel azért olyan sok forrás az ókorból... (sajnos)

Xenophon Kr. e. IV. században élt, Herodotos meg a Kr. e. V. században. Mindketten úgy jó 700 évvel Mózes feltételezett halála után. Nem tudom, hogy mondjuk ők ketten mennyire lennének hitelesebbek, mint a Biblia.

I. Samsi-Adad óasszír uralkodóról is egyféle forrás van, de valahogy mégsem jutott senkinek még eszébe megkérdőjelezni annak az egy forrásnak a tárgyilagosságát és függetlenségét.

2018. aug. 22. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Ehhez először azt kéne tisztázni, ki is volt Mózes. A legvalószínűbb az, hogy egy egyiptomi előkelőség (neve is ezt támasztja alá Mose=valaki fia), úgyhogy vélhetően maradt fenn róla feljegyzés, csak több tipp van arra, hogy melyikük is volt ő pontosan.
2018. aug. 22. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
63%
Alexandriai Philón: Mózes élete (ford. Bollók János), Atlantisz Könyvkiadó, Budapest, 1994, ISBN 9637978534
2018. aug. 22. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
1-es, te súlyos tévedésben vagy. Az ókorból bőséges forrás áll rendelkezésünkre. Ha nem is a klasszikus történetírás szemszögéből... Babilonban pl. nem volt az ősi időkben történetírás, de az agyagtáblákon számos érdekesség maradt. Hérodotosz pedig arról (is) ismert, hogy összegyűjtött legendás elbeszéléseket is. Ha jól emlékszem, Egyiptomról is ír, de még csak meg sem említi Mózes történetét. Egy olyan ember történetét, aki óriási zűrzavart okozott az ókori világ egyik legjelentősebb Birodalmában.
2018. aug. 22. 15:24
 6/17 A kérdező kommentje:
Egyébként meg alap, hogy megkérdőjelezem Mózes történetiségét, hiszen a Tóra írói elég sok, népmeseszerű elemet szőttek a személye köré, és a vallásosok arra buzdítanak, hogy bizonyíték nélkül higyjük el. Ha az ókori krónikásoknak annyira nem volt fontos, hogy még a legenda szinjén sem említik meg, hogy "évszázadokkal korábban Egyiptomban állítólag volt egy Mózes nevű vallási vezető, aki állítólag a feje tetejére az akkori körülményeket", hanem csak a zsidók tudnak róla, akkor itt valami nincs rendben.
2018. aug. 22. 15:32
 7/17 anonim ***** válasza:
48%

"1-es, te súlyos tévedésben vagy. Az ókorból bőséges forrás áll rendelkezésünkre. Ha nem is a klasszikus történetírás szemszögéből... "

Köszönöm szépen a minősítést, akkor ezennel vissza is adnám a történészi diplomámat az egyetemem dékánjának a kezébe... Ne viccelj, szerinted az ókor olyan pontosan van dokumentálva, mint mondjuk az újkor?


"Babilonban pl. nem volt az ősi időkben történetírás, de az agyagtáblákon számos érdekesség maradt."

Igen, uralkodói névsorok, meg mondjuk Hammurapi évnevei. Minden évhez 1-1 mondat, hogy mit csinált, pl. "az országban igazságot tett".


"Hérodotosz pedig arról (is) ismert, hogy összegyűjtött legendás elbeszéléseket is. Ha jól emlékszem, Egyiptomról is ír, de még csak meg sem említi Mózes történetét."

Így van, állítása szerint több utazást is tett Egyiptomba, és a Görög-perzsa háborúk II-III. könyvében ír erről. Ez a könyv a szaiszi-kor egyik nagyon jó forrása. Ez a kor Egyiptom történetében a XXVI. dinasztia, ami a Kr.e. VII-VI. század, tehát jóval Mózes után és Hérodotoszhoz időben közelebb. Egyiptom korábbi történetéről is tesz említést, elsősorban a piramisokról, de óvatosan kell kezelni a leírásait, már csak azért is, mert nála az Újbirodalom megelőzi a piramisépítések korát. :))

"Egy olyan ember történetét, aki óriási zűrzavart okozott az ókori világ egyik legjelentősebb Birodalmában."

Pl. az egyiptomi történetírás nem említi a zsidók kivonulását, valószínűleg akkora zűrzavart nem okozhatott. De hozzáteszem, az egyiptomi feliratok semmilyen vesztes csatát sem rögzítenek: ezeket mind Egyiptom ellenfeleinek forrásaiból ismerjük. :))

Mózes fontos személy, de mondjuk így, hogy csak a zsidó kultúrkörben lett fontos. A zsidóság egy kicsiny sziget volt ekkor a nagy, hódító, politeista birodalmak sodrában. Viszont attól, hogy csak a zsidóság körében maradt fenn, még nem jelenti azt, hogy nem létezett. Mint említettem, az időbeli távolság miatt nem olyan pontosan dokumentált korszakról beszélünk, mint mondjuk az újkornál, ahol egy eseményt biztosan többen is megemlítenek. A források nagy része elveszett, megrongálódott, megsemmisült. A királylisták sem teljesek mindenhol.

2018. aug. 22. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
40%

"Egyébként meg alap, hogy megkérdőjelezem Mózes történetiségét"

Kérdőjelezd meg, nyugodtan. De akkor legyél következetes és ne csak a Bibliai szereplőkkel legyél kritikus, hanem a többi forrással is. :))

2018. aug. 22. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Ha Hérodotosz ismerte Egyiptom történelmét, akkor Mózesről is hallania kellett volna. Kizàrtnak tartom, hogy az ókorban, ahol a hagyománynak olyan nagy jelentősége volt, Mózes neve úgy feledésbe merüljön, hogy a zsidó forrásokon kívül néma csönd van mindenhol. Homérosz is a hagyományból jegyezte le a trójai háborút, ami közé persze rengeteg legendás anyag is tapadt. Hogyan is felejthetnék el az egyiptomiak Mózest, amikor az Isten állítólag a keze által verte meg Egyiptomot, mert konfliktusa volt a Fáraóval. Sok ártatlan ember is belekeveredett ebbe, ez kb. felérne azzal, mintha a magyar nép elfelejtette volna a Tatájárást, es IV. Bélát. Mezopotámiában kellett volna, hogy keringjen legalább valami legenda Mózesről, Izrael hőséről. Így kb. olyan mitologikus szemelynek tűnik, mint Odüsszeusz...
2018. aug. 22. 22:40
 10/17 A kérdező kommentje:
Az a helyzet, hogy a mózesi történetek elvileg "Istentől sugalmazottak". Ilyen nagy állítást azért kritikusabban kezel az ember. Az Antigónéról és a Leláncolt Prométeuszról szóló történetek ma nem futnak isteni igennyel, szóval mindegy, hogy pl. létezett-e a történelmi Prométeusz, akiről mintázták a karaktert, vagy sem. Ha még el is fogadom, hogy az egyiptomiak elfelejtették Mózest, azt már nehezen hiszem, hogy más, környékbeli népek emlekezetében sem élt tovább. Ha jól emlékszem, a Tóra szerint külföldre is kiment a hír, hogy mi történr Egyiptomban.
2018. aug. 22. 22:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!