Melyik ókori történetíró írt Mózesről valamit? Esetleg valami független, Biblián kívüli dokumentum?
A gyengébbek kedvéért ilyen forrásokra gondolok:
Pl. feljegyzések Hérodotosz vagy Xenophón műveiben, esetleg egy egyiptomi tisztviselő levele uralkodónak stb...
Nem maradt fel azért olyan sok forrás az ókorból... (sajnos)
Xenophon Kr. e. IV. században élt, Herodotos meg a Kr. e. V. században. Mindketten úgy jó 700 évvel Mózes feltételezett halála után. Nem tudom, hogy mondjuk ők ketten mennyire lennének hitelesebbek, mint a Biblia.
I. Samsi-Adad óasszír uralkodóról is egyféle forrás van, de valahogy mégsem jutott senkinek még eszébe megkérdőjelezni annak az egy forrásnak a tárgyilagosságát és függetlenségét.
"1-es, te súlyos tévedésben vagy. Az ókorból bőséges forrás áll rendelkezésünkre. Ha nem is a klasszikus történetírás szemszögéből... "
Köszönöm szépen a minősítést, akkor ezennel vissza is adnám a történészi diplomámat az egyetemem dékánjának a kezébe... Ne viccelj, szerinted az ókor olyan pontosan van dokumentálva, mint mondjuk az újkor?
"Babilonban pl. nem volt az ősi időkben történetírás, de az agyagtáblákon számos érdekesség maradt."
Igen, uralkodói névsorok, meg mondjuk Hammurapi évnevei. Minden évhez 1-1 mondat, hogy mit csinált, pl. "az országban igazságot tett".
"Hérodotosz pedig arról (is) ismert, hogy összegyűjtött legendás elbeszéléseket is. Ha jól emlékszem, Egyiptomról is ír, de még csak meg sem említi Mózes történetét."
Így van, állítása szerint több utazást is tett Egyiptomba, és a Görög-perzsa háborúk II-III. könyvében ír erről. Ez a könyv a szaiszi-kor egyik nagyon jó forrása. Ez a kor Egyiptom történetében a XXVI. dinasztia, ami a Kr.e. VII-VI. század, tehát jóval Mózes után és Hérodotoszhoz időben közelebb. Egyiptom korábbi történetéről is tesz említést, elsősorban a piramisokról, de óvatosan kell kezelni a leírásait, már csak azért is, mert nála az Újbirodalom megelőzi a piramisépítések korát. :))
"Egy olyan ember történetét, aki óriási zűrzavart okozott az ókori világ egyik legjelentősebb Birodalmában."
Pl. az egyiptomi történetírás nem említi a zsidók kivonulását, valószínűleg akkora zűrzavart nem okozhatott. De hozzáteszem, az egyiptomi feliratok semmilyen vesztes csatát sem rögzítenek: ezeket mind Egyiptom ellenfeleinek forrásaiból ismerjük. :))
Mózes fontos személy, de mondjuk így, hogy csak a zsidó kultúrkörben lett fontos. A zsidóság egy kicsiny sziget volt ekkor a nagy, hódító, politeista birodalmak sodrában. Viszont attól, hogy csak a zsidóság körében maradt fenn, még nem jelenti azt, hogy nem létezett. Mint említettem, az időbeli távolság miatt nem olyan pontosan dokumentált korszakról beszélünk, mint mondjuk az újkornál, ahol egy eseményt biztosan többen is megemlítenek. A források nagy része elveszett, megrongálódott, megsemmisült. A királylisták sem teljesek mindenhol.
"Egyébként meg alap, hogy megkérdőjelezem Mózes történetiségét"
Kérdőjelezd meg, nyugodtan. De akkor legyél következetes és ne csak a Bibliai szereplőkkel legyél kritikus, hanem a többi forrással is. :))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!