A tudomány előre törésével és a vallás háttérbe szorulásával hogyan fog átalakulni az emberi kultúra, milyen új idealista eszmék fogják összetartani az emberiséget?
#9
Nem is csak a keresztények hisznek.
Hihet valaki abban, hogy az általa preferált párt jobb a többinél. Hogy az ő táplálkozása jobb, mint a többieké. Hogy az ő vallása jobb, mint a többieké. Hogy a saját vallásán belül az ő elképzelése Istenről jobb, mint a többkeké.
Lényegtelen, mi a hit tárgya. Csak annyi biztos, hogy amíg hit létezik, addig ellenségeskedés is lesz az emberek között.
Ha elfogadjuk a feltételezést, miszerint a vallás egy összetartó kapocs az emberek között és hogy ezt háttérbe szorítják, akkor adódik a kérdés: kell-e egyáltalán valami ehelyett?
Avagy kinek az érdeke, hogy az emberekből erős társadalom kovácsolódjon a könnyen irányítható embertömeg helyett?
Modern szemlélet hogy a vallás háttérbe szorulásával a tudomány előretörése áll párhuzamba. Csak egy a gond, hogy mára már a modern szemlélet is megbukott. Már nem is az enciklopédiák, avagy a tágabb értelemben vett tudomány az emberiség iránymutatója. Az értelmiség hatalmas hitelt bírt még a huszadik század elején, és ebből koncentrációs táborokat meg gulágokat épített. A fasizmus és a kommunizmus ideológiáját értelmiségiek kovácsolták a XIX. század kávéházaiban.
Ma a társadalom rearchaizálódik, visszatérünk a személyes hiedelemvilágokhoz. Csak a mi mítoszainkat nem szervesen alkotják meg generációk tapasztalatai, hanem készre gyártják a közösségi médiában, meg a valóságshow-k keretei közt. Nincsenek már ügyek, mi történeteknek hiszünk, amiket készre gyártanak nekünk. Nézzük meg a jelenlegi amerikai elnököt, aki úgy nyert választást, hogy jobb meséi voltak az ellenfelénél. Ma Magyarországon a rendszer folyamatos mesét gyárt a hős modern Mátyás királyunkról, aki megvédi Európát a gonosz tudjukkitől.
Tudomány, ugyan, a tudományon átlépett a társadalom. Tömegeink vannak, amiknek készre gyártják az identitását. Nem hiszünk már abban, hogy egy nap a tudományos ismereteink és technológiai tudásunk elhozzák az ígéret földjét. Mi Steve Jobs-ban és Elon Musk-ban hiszünk. A tudomány már csak akkor érdekes, ha imázsa van.
A vallás soha nem fog háttérbe szorulni. Sőt egyre inkább előtérbe kerül. Oly annyira, hogy el jön az idő amikor politika "vállára" állva a vallás (értsd katolikus egyház, karöltve a behódolt protestánsokkal) fog diktálni és kötelezni az embereket a vallás gyakorlására.
Aki ellen áll azt szankcionálják.
Azt mondod lehetetlen? Csak türelem! Várd ki a végét.
A történelem során sokmindenre mondták már, hogy lehetetlen és mégis megtörtént.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!