Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A zsidóknak miért még mindig...

Pénzes Áron kérdése:

A zsidóknak miért még mindig az Ádám csillag a jelképük? Ezt Nácik kenték rájuk megkülönböztetés képpen, és ez egy szégyenletes dolog.

Figyelt kérdés

2017. máj. 1. 11:11
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
altalaban nem ragaszkodtak a nyelvukhoz a joddishez, ugyanis azok akik Izraelbe mentek, eppen azert fejlesztettek ki a modern hebert mert a jiddis a diaszporara emlekeztette oket.
2017. máj. 4. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
meg kell kerdkeznem h mikor elt kinn a gondozottad 5 evet Izraelben? fiatal orszag (a mai formajaban, mashogy nezve meg tpbb ezer eves), es nagyon gyorsan valtozik. 20 evvel ezelotti informaciok mar gyakorlatilag elavultak rola. Evente hatalmasat valtozik.
2017. máj. 4. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
0%

22.hsz!


A 60-as évek elejéig,s mivel nem érezték otthonuknak,Amerikába vándoroltak.

Azt állítják,hogy"Amerika a mi kánaánunk."

2017. máj. 5. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:

gondoltam.. mindem tisztelettel, de ugye tisztaban vagy vele hogy az elso generacioba tartozo zsido szuletett akkor akiknek az anyanyelve volt a modern heber? 1947-ig a modern hebernek kb nyoma sem volt.

amikor o volt Izraelben akkor

1. folyamatos terrorizmus es arab-izraeli haboruk voltak

2. Izrael uj allam volt keves penzzel es pocsek infrastrukturaval, keves termofolddel, az onnfenntartas alig ment

3. gyakorlatilag Amerika tartotta kozvetlen es kozvetett modon eletben persze nem szabad elvitatni az oda koltozo zsidok erdemeit, de alig volt meg ott szuletett.

4. az ivrit meg nem alakult ki, persze h mindemki jiddisul beszelt. akikkel kapcsolatban volt meg nem heber anyanyelvuek voltak...


Azota Izrael egy gazdag hoghtech orszag lett a vilagon a legtobb startup ceggel nepessegszamra vetitve exponencialisan novekedo HDP-vel es technologiailag a vilag egyik legmodernebb hadseregevel, fejlett infrastrukturaval es csodalatos technologiakkal amikkel sivatagban is tudnal novenyeket termeszteni.

de ami a legfontosabb a 60-as evek ota az akkor elt emberek fele mar meghalt, es az azota szuletett 3-4 gemeracionyi embernek mar a modern heber az anyanyelve, szoval sajnos te a 60-as evek Izraeljerol beszelsz de azota ez kb egy uj orszag.

2017. máj. 5. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:

a lenyeg: a 60-as evekben alig volt aki modern hebert beszelt ma meg mimdemki meg az izraeli arabok is megtanuljak a zsidoknak meg anyanyelve.

a mai napig is sokat valtozik az orszag 10 ev alatt, nemhogy a 60-as evek ota 60 ev alatt.

akkor Izrael egy 15 eves orszag volt.. ma meg 70. nem tudsz kiindulni abbol a korbol ez szazalekban hatalmas kulonbse. felejts l mimdemt amit meseltek illetve javaslom Izrael meglatogatasat. meg fogsz lepodni.

2017. máj. 5. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:

Máshonnan és egyszerűbben megközelítve, Breuer Péter atv riport az arab tavasz után nem sokkal:

"Izrael népe ugyan szerte a világról gyűlt oda, de nagyon sok bennszülött van ma már."

1960-ban aki bennszülött volt, az kisgyerek volt, nem volt echte izraeli senki, csak odatelepült vagy második generációs. De nem akarok papagáj lenni, csak fontosnak éreztem a tisztázását annak, hogy a zsidókról (1960-ban még holokauszt után sérült nép) és legfőképpen Izraelről (akkor 15 éves ország) kialakult 60-as évek beli kép átmeneti, gyorsan változó szertefoszló képzet, nem lehet az alapja következtetések levonására hiszen a zsidóság életében 1500 év alatt a legnagyobb változás történt akkor, egy tragédia, és egy csoda.

Nem csodálkozom, hogy a 60-as években a Kánaánjuk Amerika volt azoknak akiket felhoztál (fél lábbal a 6 napos háborúban már, vagy talán pont amiatt jöttek el), ma nem így lenne. Akkor sivatag volt, ma Tel Aviv.

Mellesleg a modern héber feltámasztása nem olyan, hogy 1947-ben valaki megszólalt, hogy

"Héj, srácok, zsidók vagyunk Izraelben, kéne új héber nyelv."

"Oké, beszéljünk rajta" - és lett, 1960-ra meg már mindenki beszélte. Tehát ez azért nem Isteni legyintésre történik. Eliézer Ben Yehuda évekig jelentetett meg írásokat szószedetekkel a végén, az emberek azokból tanulták meg használni az általa kialakított új szavakat esetleges nyelvtnani formulákat.

Majd az emberek (bár nem ez volt az anyanyelvük), a holocaust után használni kezdték, majd tőlük született meg az első héber ANYANYELVŰ generáció (igen, kb az 50-es években...), mert az oktatás ezen a nyelven folyt és minden egyéb is - tévé, rádió, újság. Csak a 60-as évekig ők kevesebb mint 10 évesek voltak és még beszélték a szüleik eredeti nyelvét.

2017. máj. 5. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:
"A keresztényeknek pedig a kereszt a jelképük, melyen meghalt Krisztus. Szerintem nincs ezzel gond."- Inkább a hal.
2017. jún. 11. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
100%

Dávid-csillag a neve, ahogy már mások is jelezték, és azért az a jelük, mert Dávid király serege azt festette a pajzsára, ezért héberül nem is csillagnak hívják ezt, hanem szó szerint Dávid pajzsának.


Az ivrit pedig a héber héberül, ne keverjük a szezont a fazonnal.


Tán arra gondolt a kérdező, hogy a nácik szégyenkeltésből Ádám-csillagnak hívták a Dávid-csillagot? Mondjuk erről sem hallottam még, de attól még lehet...

2020. ápr. 26. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!