Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Egy okos, kritikus ember...

Egy okos, kritikus ember miért lehet vallásos?

Figyelt kérdés
Az egyik tanárom egy nagyon értelmes ember, és mégis katolikus. Elgondolkozik a dolgokon, megkérdőjelezi azokat, de mégis hívő... Miért létezhet ilyen ember, hogyan tudja a vallás elkerülni az (ilyen) ember logikáját?
2016. okt. 31. 18:16
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
17%

A vallás nem ellentétes a logikával. Sőt...

Csak gondolj a világ teremtésére. Hogy lehet ez véletlen?

2016. okt. 31. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
47%

Én is ilyen vagyok és épp ezért tudom, hogy érdemes lenne megkérdezni tőle, hogy mennyire fogadja el 100%-ig a tanításokat.

Mert szerintem semennyire, sőt vannak olyan elemek más vallásokból, amik szintén érdekesek számára és talán be is építette a saját kis hitébe.

2016. okt. 31. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
95%
Nem igazán értem, miért ne lehetne? Éppen egy kritikus, gondolkodó ember hite lehet a legerősebb, hiszen aki rendszeresen kétkedik, megkérdőjelezi hogy vajon jó úton jár-e, az gyakorlatilag nem csak elkezdett hinni és kész, hanem számtalanszor újra és újra megerősödött a saját hitében.
2016. okt. 31. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
58%

Talán pont azért lehet vallásos, mert okos és kritikus. :)

De kérdezd meg tőle nyugodtan, biztos tud rá válaszolni.


De te miből gondold azt, hogy aki vallásos annak butának kell lennie?

Mert oké, a mi időnkben ez volt a kötelező marxista-leninista álláspont. De te ahhoz túl fiatal vagy, hogy kritika nélkül beszopd ezt a bolsevik propagandát.


Tényleg érdekelne, hogy otthon nevelték-e ezt beléd, mert ezek szerint valószínűleg nem a tanárod volt. :)

2016. okt. 31. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
59%

Vegyél a kezedbe régészeti leletekkel kapcsolatos könyveket és rá fogsz jönni a válaszra. "Kicsit" provokatív a kérdésed.


Nekem pedig az egyik ismerősöm nagyon értelmes ember, mégis ateista. Ugye, hogy provokatívnak érzed, amit írtam?

2016. okt. 31. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Igaz, az intelligenciával nem valószínű, hogy összefüggésben áll, bocsánat. Próbálkozom megérteni, hogy az emberek minek a hatására hajlamosak elkezdeni hinni valamiben, ami mindenható.

Egy okos ember esetleg felismeri azt, hogy a világunk túlnyomó részét nem bírjuk és soha nem is fogjuk tudni megérteni, így azt sem, hogy hogyan keletkezett az univerzum. Ha pedig nem tudjuk soha felfogni, azt sem lehet kideríteni, hogy valaki/valami csinálta-e. Így akinek tetszik a koncepció, hogy létezik valamilyen teremtő, az hisz valamilyenben, így egy folyamatos pszichológiai támasza lesz. Akinek az a verzió tetszik, amelyben az univerzum senkinek a szándékából nem keletkezett, annak nem lesz ilyen támasza (=hit), de lesz egyfajta kíváncsisága, motivációja, hogy vajon hogy történhetett, ki akarja deríteni. De igazából a két oldal egyenlő, a nem hívő soha nem fogja megtudni, hogyan keletkezett az univerzum, a hívő pedig egy olyan dolognak szentelte az életét, aminek a létezése soha nem lesz bizonyítható. Viszont mindkét "oldalnak" boldogságot tudnak biztosítani az elveik.

Egyébként ezt nem tanította nekem senki, csak gondolkodok. Itthon (majdnem) mindenki katolikus, és kötelezően járattak templomba. Olyan ember vagyok, hogy ha valamit látok, akkor megkérdezem miért van így, hogy működik, és idegesít, ha nem tudom a választ. Amikor a kérdéseimre a vallással kapcsolatban nem tudtak logikus válaszokat adni, elkezdtem kételkedni benne, és odáig jutottam, amit fent írtam le.

2016. okt. 31. 19:27
 7/19 anonim ***** válasza:
91%
Mondjuk mem értem, miért kéne naivnak vagy együgyűnek lenniük. Pl az én családomban mindenkinek átlagon fölött lévő inteligenciaszintje van, ráadásul a nővérem biológus, a bátyám meg pszichológus, de mégis egy hivő család vagyunk. Az, hogy valaki értelmes vagy okos ember nem függ össze a hitével.
2016. okt. 31. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

A logikát a vallás esetében nem alkalmazza.

Kérdezd meg a véleményt Russell teáskannájáról vagy a többi vallásparódiáról.

[link]

2016. okt. 31. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

Krisztus maga a logika


Amikor logikarol beszelsz akkor Istenrol beszelsz


Soha? miert oroke fogsz elni? Isten nelkul nem elhetsz oroke

ember mivel 100 evet se el altalaban ezert ha 1000 ev is tul sok ido szaamara


igy a "soha" 120 ev alatt van ami vicces...

2016. okt. 31. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

6.: Szerintem érzékenységen is múlik, ha valaki érzéketlen, akkor nem fogja "fogni" Isten üzeneteit. Akinek elég érzékeny a lelke, neki lehetnek komoly Istenélményei.


Ugyanakkor vannak elég komoly találkozások, ezek általában a "kapuknál" szivárognak felénk.


Röviden ott, ahol a földi élet indul, keletkezik, ill. ott, ahol a földi élet elkezd megszűnni, vagy megszűnik.


Ezért írtam a régészeti leleteket, mindenféle idióta ezoterikus felhang nélkül. Azokat nézve találhatsz bizonyítékokat arra, hogy a múlt ezer éveiben élt embereknek is helyenként megnyíltak hasonló "kapuk".


Azaz a világban élő emberek spirituális, szakrális kultúrái mögött van valami tapasztalati dolog, egyfajta közös tapasztalás, univerzális istenélmény. Nem a "művészet a művészetért" elv vezérelte az alkotókat.


Röviden, van "valami odaát". De ez így túlzottan is sci-fi szerűen hangzik. Véletlenül sem arra akarok sarkallni embereket, hogy saját teóriák alapján, vagy pár évtizedes teóriák alapján kezdje érzékenyíteni a lelkét, hogy megtapasztalhassa ezt a "valamit/valakit".

Aki így tesz, bizony hamar a "tegye a kezeit a képernyőre csapdájába esik"...


Nem erről van szó, az emberiség sok ezer éves tudásanyagát nem dobhatjuk el! Legalább részben fel kell használnunk azokat. És az az ember, aki legalább részben felhasználja, hogy érzékenyebb legyen Isten közelségére, nos ő már korántsem nevezhető ateistának.


Hangsúlyozom, nem magunkat kell szuggerálni!!! Ez is rossz út, pedig sok keresztény ebbe a hibába esik. Isten megmutatkozik, de általában egyértelműbben nem a vidámparkban, vagy hulahopp karikázás közben, hanem az élet komolyabb, néha keményebb pillanataiban.


Sokan ezt nem képesek felfogni, mert a ma élő, a fogyasztói társdalomra nevelt emberbe bele sulykolják, hogy neki boldognak kell lennie állandóan és folyamatosan és mindig és mindenhol.


Pedig nem, egy állandóan "vigyori alak", képtelen az elcsendesedésre, az elcsendesedés elengedhetetlen ahhoz, hogy elegendő kritikával és okosan szemlélhessük létezésünk határait.

2016. okt. 31. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!