Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A középkori embereknek miért...

A középkori embereknek miért volt ilyen fontos a vallás?

Figyelt kérdés
2016. okt. 20. 19:46
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
100%
A vallás határozta a társadalmat, aki pedig nem illeszkedik be, az rendszeren kívüli, közveszélyes elem. Így tekintettek az eretnekekre: a társadalom rendjét felforgató elemek, akiket ha hagynak szabadon működni, akkor visszatérne a barbarizmus.
2016. okt. 21. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
elfelejtitek emlteni hogy a vallás az akkori hatalmi rendszerhez tartozott, olyan meghatározó téynező volt mint most a politika, súlyos komoly döntések múltak rajta
2016. okt. 22. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 ceri ***** válasza:
Nincs ilyen, hogy középkori ember, csak a te fejedben. Akkor is minden ember egyedi volt. A vallások pedig nagyon is különbözőek. Pl az ember agresszor tulajdonságainak nagyon jó táptalajt adnak az ábrahámi vallások (judaizmus, iszlám), ezzel szemben a hinduizmus - illetve elődei- ezzel ellentétes irányultságúak. Mint ahogy az eredeti kereszténység is összeegyeztethetetlen az ábrahámi vallásokkal. Az, hogy a középkorban sikerült ez a kör négyszögesítéséhez hasonlitható bűvészmutatvány, az azt mutatja, hogy akkor is voltak birka emberek, akik benyalták, vagy elfogadták az akkori uralkodó osztálynak ideális eszmerendszert.
2016. okt. 23. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim válasza:
60%
A halál és a betegségek gyakoriak voltak, a túléléshez szükség volt a lélek erejére, így jöttek létre a vallások. Nézd meg a szibériai eszkimók, busmanok vagy más bennszülöttek világszemléletét is, ahol a gyerekek 1/3-a még mindig nem nő fel. A vallásosság főleg fontos szerepet kapott a pestis pusztítása idején, ez hatott az utána lévő korokra is. Ha nézel Trónok harcát vagy más véres fantasy-t akár, akkor láthatod hogy ezekben is a vallás fontos elemnek minősül, mert egészségesen hozzátartozik az ilyen környezethez. Ahol megjelenik a szükség a szellemvilág erőire ott megjelenik a vallás és a hit, és akiknek segítenek, azok kötődni fognak ezekhez. Az elmondottakat magamon tapasztaltam, és nem akarok belemenni erről szóló vitákba, ez nem szükséges a kérdésed megválaszolásához, mindenki kigondolja amit akar. :)
2016. okt. 23. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
28%
A tudatlan, egyszerű ember hajlamos természetfeletti erőkkel magyarázni az általa nem értett, felfoghatatlan dolgokat, így a régi emberek a vallással magyaráztak mindent, amit nem értettek. Hasonlóan mint ahogy a kisgyerek a "télapóval", "angyalkával", "húsvéti nyuszival" magyarázza azt, hogy meglepetésszerű ajándékot kap. Ahogy az emberiség fejlődik, a természetfeletti magyarázatok feleslegessé válnak.
2016. okt. 24. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:

mivel ha nem a papság kénye kedve szerint ugráltál megtisztították a lelked tűzzel, vassal, vízbe fojtással, koponyalékeléssel,stb


ha nem voltál hívő kínhalál várt rád, szerintem eléggé népszerűvé tette a szeret teljes kereszténységet ha az alternatívát látva szerettél volna még élni

2016. okt. 25. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:
100%

Hejj, titeket aztán jól megvezetett a marxizmus.


Ugyanazért volt fontos a középkorban a vallás, amiért az ókorban is fontos volt, vagy amiért még ma is az. A pszichének természetes igénye van a spiritualizmusra ugyanúgy, mint az igazságra, gondoskodásra, kötődésre. Ugyanúgy, ahogy nekünk igényünk van arra, hogy aki nekünk rosszat tesz, azt büntessék meg, vagy hogyha adok valamit, akkor kapjak is.


a kereszténység azért tudott annyira elterjedni az első századokban, mert egyszerűen jobb volt, mint a már elavult nézeteken nyugvó politeista vallások, amik inkább már csak amolyan elitklubokként működtek akkoriban, valódi spirituális tartalom nélkül. A kereszténység mellett sok misztériumvallás is működött akkoriban (Mithrász-kultusz, Sol Invictus stb.), de ezek inkább csak rétegjelenségek voltak (pl. katonák között), nem szólítottak meg nagy tömegeket, de mélyebb misztikus megtapasztalást nyújtottak. Ugyanakkor az akkori gondolkodók legtöbbjének már adott volt a felismerés, hogy az egyetlen isten képe filozófiailag sokkal jobban illeszthető és univerzálisabb, mint a naiv politeizmus. A hellenizmus filozófusainak nagy része, akik a kor szellemi elitjéhez tartoztak, gyakorlatilag monoteisták voltak.


Ebbe közegbe a krisztusi tanítás, ami egyszerre volt univerzális, közérthető, ugyanakkor transzcendens távlatokat nyitó, mindamellett pedig befogadható és egyben újító, gyakorlatilag egy szellemi és világnézeti forradalmat indított meg. A kezdeti üldöztetés utáni türelmi időszak, illetve a későbbi hivatalos állami ideológiává válása csak reakció volt a széles elterjedésre, nem kellett azt felülről irányítva terjeszteni.

2016. okt. 25. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:
A mai embernek is sok esetben fontos. Keress egy hithű muzulmánt, és kérdezd meg tőle, hogy miért olyan fontos neki!
2016. okt. 25. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:
100%
A középkorban éppúgy,mint ma,fontos volt a lét,halál honnan jöttünk,hova megyünk kérdése,melyre különböző kultúrák kulönböző válaszokat adtak,s ezek a válaszok vallássá formálódtak,meghatározva azt,hogy egy közösségben mit kell hinni.
2016. okt. 28. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!